Limon İncelmeniz İçin Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Limon daha çok yüksek C vitamini içermesiyle bilinir. Ancak aynı zamanda kilo vermenize, tokluk hissinizi artırmaya ve vücudunuzdaki atık maddelerden daha kolay kurtulmanıza da yardımcı olabilir. 
Limon İncelmeniz İçin Size Nasıl Yardımcı Olabilir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Limonun pek çok besleyici özelliği vardır. Biraz suyla karıştırıp bir miktar limon suyu içmek sağlığınız için çok faydalı olabilir. Sağlıklı bir beslenme programına uyuyorsanız, limon incelmeniz için de size yardımcı olabilir. Bu yazıda limonun incelmeniz için size nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz.

Limonun besin değeri

incelmeniz için iki bardak limonata ve limonlar

Limonda pek çok önemli besin maddesi bulunur. 100 gram limonun içerdiği besin değerleri şöyledir:

  • 27.66 kalori
  • 0,69 gram protein
  • 3.16 gram karbonhidrat
  • 4.7 gram lif
  • 0.3 g yağ

Ayrıca limon kalsiyumi demir, iyodin, magnezyum, çinko, selenyum, sodyum, potasyum ve fosfor gibi mineraller açısından da zengindir. Harika bir vitamin kaynağıdır. İçinde A, B (B1, B2, B6, folik asit), C ve D vitaminleri bulunur.

Bu yararlı meyvede glikoz, fruktoz ve sakkaroz gibi karbonhidratlar, palmitik asit ve linoleik asit gibi yağ asitleri de mevcuttur. Ancak bunların miktarı vitaminlerden ve tuzlardan azdır.

Bu besleyici özelliklerinin tümü limonu sağlıklı diyetlerin vazgeçilmezi haline getirir.

Elbette güçlü asidik bir tadı olması nedeniyle bir limonun tamamını yemek zor olacaktır. Ancak limonun suyunu sıkarak veya suyla karıştırılmış limon suyu içerek de bu meyvenin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Aşağıda limonların incelimeniz için size nasıl yardımcı olabileceğinden bahsedeceğiz.

Limon incelmeniz için size nasıl yardımcı olabilir?

limon dilimleri bel mezura ölçüm

Öncelikle limonun vücudunuzun böbrekler ve mesane gibi organlar aracılığıyla toksinlerden arınmasına yardımcı olan doğal bir idrar söktürücü olduğunu söyleyelim. Düzenli olarak tüketirseniz idrar miktarınız artacak böylece böbrekleriniz temiz, sağlıklı ve aktif kalacaktır.

Limon flavonoid açısından da zengindir. Bu bileşenler kandaki yağ oranını azaltır, damar duvarlarında yağ birikmesini engellerler.

Ayrıca limon suyunun yapısı insanların tükürüğünün yapısına benzer. Mide suyunun üretimini destekler. Böylece sindirim süreci kolaylaşır ve hızlanır.

Limonda bol miktarda sitrik asit mevcuttur. Sitrik asit vücuttaki enzimlerin işlevlerini maksimuma çıkarır. Bu sayede karaciğer daha etkili bir şekilde çalışır. Ayrıca, C vitamini kaynağı olduğu için, sağlık için önemli vitaminlerden biri olan bu bileşeni insan vücuduyla buluşturmuş olur.

Bu yüzden limon, bağışıklık sisteminizin çok iyi çalışmayı sürdürmesine yardımcı olan harika bir meyvedir.

Daha önce bahsettiğimiz gibi limonda yüksek miktarda lif mevcuttur. Özellikle pektin isimli bileşen vardır. Bu çözünebilir lif daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Böylece yiyeceklerinizi daha kontrollü bir şekilde tüketebilirsiniz.

Bu da vücudunuz için daha uygun olan porsiyon boyutlarını tercih edebileceğiniz anlamına gelir. Böylece kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

Ayrıca limon, stresi ve anksiyeteyi azaltarak daha iyi bir ruh haline kavuşmanıza katkı sağlar. Sindirim sorunlarını, mide ekşimesini, gazı, iltihaplanmayı ve su toplanmasını engelleyerek fiziksel olarak da kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Kilo vermek için limonun özelliklerinden nasıl faydalanabiliriz

limonata içen kadın limonata

Hafif sıcak veya soğuk su ekleyerek taze sıkılmış limon suyu içebilirsiniz. Ancak sıcak su kullanırsanız bağırsak hareketlerini de desteklemiş olursunuz.

Sıcak su katılmış limon suyu bağırsaklarını arındırmaya yardımcı olur ve kabızlıkla savaşır.

İncelmeniz için limonun faydalı olmasını istiyorsanız onu düzenli olarak tüketmeniz önemlidir. Limon özellikle de sık sık kabızlık sorunu yaşayan insanlar için faydalı olabilir. Düzenli bir şekilde tüketirseniz, idrar söktürücü özellikleri sayesinde sık sık tuvalete çıkabilirsiniz.

Sabah kalktığınızda ilk iş bir bardak su katılmış limon suyu içmenizi tavsiye ediyoruz. Gün içinde de limon suyu içmeye devam edebilirsiniz.

Limon suyunu, her yemekten 30 dakika önce mutlaka içmelisiniz. Böylece yağları yakmakta daha etkili olacaktır ve vücuttaki fazladan yağların yol açabileceği sağlıkla ilgili riskleri azaltacaktır.

Son olarak asidik tadına dayanabiliyorsanız, doğrudan bir parça limon yiyebileceğinizi de ekleyelim. Anti-bakteriyel özellikleri sayesinde ağız sağlığınıza da iyi gelecektir. Belli bazı ağız hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fukuchi, Y., Hiramitsu, M., Okada, M., Hayashi, S., Nabeno, Y., Osawa, T., & Naito, M. (2008). “Lemon Polyphenols Suppress Diet-induced Obesity by Up-Regulation of mRNA Levels of the Enzymes Involved in β-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue”, Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, 43(3), 201–209
  • Kang DE1, Sur RL, Haleblian GE, Fitzsimons NJ, Borawski KM, Preminger GM., “Long-term lemonade based dietary manipulation in patients with hypocitraturic nephrolithiasis”J Urol. 2007 Apr;177(4):1358-62; discussion 1362; quiz 1591.
    • Aras B, Kalfazade N, Tuğcu V, Kemahli E, Ozbay B, Polat H, Taşçi AI., “Can lemon juice be an alternative to potassium citrate in the treatment of urinary calcium stones in patients with hypocitraturia? A prospective randomized study”, Urol Res. 2008 Dec;36(6):313-7.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.