Böbrek Taşlarına İşaret Eden 8 Belirti

Bu böbrek taşı belirtilerinden bazıları diğer rahatsızlıklarla beraber geliyorsa, iki ya da daha fazlası ortaya çıktıysa, en kısa sürede doktorunuzla konuşmalısınız.
Böbrek Taşlarına İşaret Eden 8 Belirti
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Böbrekler vücudun detoksunda önemli rol oynar. Farkında olmasak da, kandan geçen atıkların önemli bir bölümünü filtrelemek ve atmak için gece gündüz çalışırlar.Bu yüzden, böbrekler optimal seviyelerde çalışmakta güçlük çekiyorlarsa, mineral tuzlar ve diğer kimyasal bileşenler, halk arasında böbrek taşı olarak bilinen kristallerin oluşumuna neden olur.

İdrar yolunda tıkanıklığa neden olabilecek, idrar yapma ile etkileşime girebilecek ve kişinin yaşam kalitesini etkileyebilecek güçlü ağrıya neden olabilen bir durumdur.

Büyüklükleri hastalar arasında değişkenlik gösterir; enfeksiyonları ve daha büyük sağlık problemlerini önlemek için bunları ortadan kaldırmak önemlidir.

Bu nedenle, bugün böbrek taşlarını mümkün olan en kısa zamanda tedavi edebilmeniz için onları tespit etmeyi kolaylaştıracak 8 belirtiyi paylaşmak istiyoruz.

Bugün bunları öğrenebilirsiniz!

1. Sık ve ağrılı idrara çıkma

karın ağrısı

İdrar yapma alışkanlıklarındaki değişiklikler, üriner sistem problemleri açısında her zaman bir uyarı sinyali olarak düşünülmelidir.

 • Mide altında bir ağrı ile, sürekli idrar yapmanız gerekiyormuş gibi hissediyorsanız, bu, böbrek taşı olduğuna işaret edebilir.
 • Genel olarak, idrar miktarı azalır, ancak mesanede sürekli olarak spazm hissedersiniz.
 • Böbrek taşları mesaneden üretraya doğru hareket ettiğinde ağrı şiddetli olur.

2. Sırt ağrısı

Bu semptomu kas problemileri karıştırmak yaygın olsa da, böbrek taşlarının varlığı nedeniyle de ortaya çıkabileceğini düşünmek önemlidir.

 • Bu kristallerden dolayı tıkanma olduğu zaman, özellikle de sırtın bir tarafında akut ağrı görülebilir.
 • Bu kuvvetli bir şekilde ortaya çıkabilir, ayrıca alt karın bölgesinden sırta da ilerleyebilir.
 • Bazen zonklayan ağrı ve hassasiyet dalgaları üretir.

3. Mide bulantısı ve kusma

kusma

Sindirim ile ilgili sorunlardan muzdarip olduğumuzda bulantı ve kusmanın ortaya çıktığını biliyoruz.

Ancak, sık gerçekleştiğinde ve daha önceki semptomlara eşlik ettiğinde, yapılacak en iyi şey, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu görmektir.

 • Bu semptomlar, taşların boyutlarında artış ve idrar yolunda tıkanmadan dolayı ortaya çıkar.
 • Böbreğin vücuttaki atıkları ortadan kaldırmakta zorlanması ile oluşurlar.

4. İdrarda kan

Çok dikkatli olun! Bu belirtiyi fark ettiğiniz anda doktora gitmelisiniz.

 • İdrarda kan olması, böbrek fonksiyonlarıyla ya da ciddi enfeksiyonlarla ilgili sorunlara işaret eder.
 • Böbrek taşı durumunda, pembe, kırmızı ya da kahverengi idrar olabilir.
 • Taşlar üretrayı engellemeye başladığında daha sık gerçekleşir.

5. İdrarda ağır koku

idrar

Kötü işleyen böbrekler, taş ya da yetersizlik nedeniyle idrarın güçlü bir kokuya sahip olmasına yol açar. İdrar çıktığı anda fark edilebilir.

 • Kötü koku, sistemde tutulan toksinler nedeniyle başlar. Bunlar tıkanıklık nedeniyle optimal olarak ortadan kaldırılmaz.
 • Bu durum ayrıca enfeksiyonlara neden olabilen bakteri üremesine de yol açabilir.

6. Oturamamak

Böbrek taşlarını zamanında kontrol edemeyen hastalar, oturduklarında rahatsızlık hissi duyabilir.

 • Bu kristallerin büyümesi idrar yollarını tıkar. Normal olarak, bu, karın ve lomber bölgelerde gerginlik ve ağrıya neden olur.
 • Ayaktayken belirtiler azalır. Ancak, oturmakta zorluk yaşamak durumun durumun daha da ciddileştiğini gösterir, bu yüzden çok dikkatli olun.

7. Ateş ve titreme

ateşlenen kadın - böbrek taşı

Böbrek taşları ilgilenilmediği zaman, böbreklerin faaliyetlerini yavaş yavaş azaltırlar. Daha sonra idrar yolu enfeksiyonları riski de artar.

Sadece periyodik olarak bile olsa, ateş ya da titreme, böbrek taşı sorununun, sistemdeki mikropların saldırısını kolaylaştırdığını gösterir.
Ateşte artış yavaş yavaş gerçekleşir. Ancak, durumun kötüye gittiğini açıkça ortaya koymaktadır.

8. Enflamasyon

Böbreklerdeki mineral tuzlar ve toksin birikimi, taşların küçük olduğu durumlarda bile, sistemde iltihaplı bir reaksiyon yaratır.

 • Etkilenen kişinin, vücudun her iki tarafında, böbreklerin bulunduğu yerlerde hafif inflamasyon fark etmesi normaldir.
 • Sorun kötüleşiyorsa, bu şişkinlik karın ve kasıklara yayılacaktır.

Böbrek taşlarınız olduğundan endişe mi duyuyorsunuz? Belirtilen semptomlardan bazılarını tespit ederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışın. Bu durum için gerekli değerlendirmeyi ve tedaviyi alın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Esquena S., Millán Rodríguez F., Sánchez-Martín F.M., Rousaud Barón F., Marchant F., Villavicencio Mavrich H.. Cólico renal: Revisión de la literatura y evidencia científica. Actas Urol Esp  [Internet]. 2006  Mar [citado  2018  Oct  24] ;  30( 3 ): 268-280. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0210-48062006000300004&lng=es.
 • Monrroy Vega Danitza Arminda, Mullisaca Vito Rossy. Cálculos Renales o Nefrolitiasis. Rev. Act. Clin. Med  [revista en la Internet]. [citado  2018  Oct  24]. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S2304-37682011000800005&lng=es.
 • Peña Rodríguez José Carlos. Avances y retos en la fisiopatología y tratamiento de la nefrolitiasis. Acta méd. Grupo Ángeles  [revista en la Internet]. 2016  Sep [citado  2018  Oct  24] ;  14( 3 ): 155-161. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1870-72032016000300155&lng=es.
 • Wells, Keith A. Nephrolithiasis with unusual initial symptoms. Journal of Manipulative & Physiological Therapeutics , Volume 23 , Issue 3 , 196 – 201

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.