Böbrek Sağlığı İçin En Faydalı Sebzeler

Böbrek sağlığı, genel vücut sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden böbreklerinizi koruyan bir beslenme düzeni benimsemelisiniz
Böbrek Sağlığı İçin En Faydalı Sebzeler

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2018

Beslenme düzeniniz her zaman doğanın sunduğu gücü yansıtmalı ve bedeninize iyi gelmelidir. Bu noktada böbrek sağlığı hayati önem taşıyor. Çünkü böbreklerimiz vücuttan toksin atımında en önemli görevi üstlenir. Bu nednele diyetinizde böbrek sağlığı için faydalı besinlere yer vermeniz çok önemlidir. 

Böbrek sağlığı için en faydalı sebzeler

Sağlıklı olmanın anahtarı sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Yağlardan, işlenmiş yiyeceklerden, şeker ve tuz gibi maddelerden uzak durmak, böbreklerinize iyi bakmak için atabileceğiniz ilk adım.

Eğer sağlığınız üzerinde daha iyi bir etkisi olması için beslenme düzeninizi değiştirmeyi düşünüyorsanız; uzmanlar böbreklerinizi arındırıp koruyacak ve performansını arttıracak çeşitli yiyeceklere öncelik vermenizi öneriyorlar.

İşte bu yazımızda böbrek sağlığı için en faydalı sebzeleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1- Kuşkonmaz

kuşkonmaz

Kuşkonmaz yedikten sonra idrarınızın ağır şekilde  kokması, bu güçlü sebzenin etkilerinden sadece birisidir. Bu güçlü kokuya kuşkonmazın içerdiği ve böbrekleri arındırmaya yarayan asparajin neden olur.

Böbreklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmak için beslenme düzeninize kuşkonmaz ilave etmek çok iyi bir fikir olabilir.

Ayrıca kuşkonmazın içindeki diğer vitamin ve mineraller de sağlığınıza iyi gelecektir. Kuşkonmaz yağ içermez ve bitkisel protein açısından çok zengindir.

Bol miktarda C vitamini ve lif içeren kuşkonmaz, doğal bir antioksidandır. Kim bu kadar lezzetli ve sağlıklı bir sebzeye hayır diyebilir ki?

2- Kırmızı dolmalık biber

 

dolmalık biber

Mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken bir diğer sebze kırmızı dolmalık biberdir. İçerdiği potasyum sayesinde böbrek dostudur. Dahası kırmızı dolmalık biberler likopen, A, C ve B vitaminleri, folik asit ve lif içerir.

Böbrek sağlığınızı koruyan bir yemek hazırlamak için biraz ton balığı ve doğranmış kırmızı dolmalık bibere en sevdiğiniz salata sosu veya sebze karışımını ekleyebilirsiniz.

3- Lahana

lahana yemek

Vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşan lahana, brokoli gibi güçlü ve şifalı sebzelerden birisidir.

Bu sebzeyi beslenme düzeninize eklemeniz hem böbreklerinize hem de karaciğerinize iyi gelecektir. İçerdiği yüksek K, C ve B6 vitaminleri, lif oranı ve folik asit nedeniyle mutfağınızda mutlaka bulunması gereken bir yiyecek olduğunu unutmayın.

4-  Karnıbahar

karnibahar

Lahana ile aynı özelliklere sahip olan karnıbahar böbrek dostu bir beslenme düzeni için çok uygundur.

Karnıbaharı patates püresine ekleyebilir, çiğ ya da haşlanmış olarak salatalara ekleyebilir veya sirke ve zeytinyağı ile yiyebilirsiniz.

Yüksek oranda C vitamini ve lif içeren bu sebze besleyici olduğu kadar da lezzetlidir.  Folik asit ve lif açısından zengin, böbreklerinizi temizleyip güçlendirecek, karaciğerinizi destekleyerek toksinleri atmasına yardımcı olacak harika bir yemek hazırlayabilirsiniz.

5- En iyi doğal ilaç: Sarımsak

böbrek sağlığı için sarımsak

En çok bilinen ve eski doğal tedavilerden birisi olan sarımsak enflamasyonu azaltır, enfeksiyonlarla savaşır, vücudu arındırır, kolesterolü düşürür ve doğal bir antibiyotiktir. Ayrıca sarımsak bedeninizin ihtiyaç duyduğu antioksidanları da içerir ve pıhtılaşmayı önler.

Sarımsağı nasıl pişireceğiniz hakkında endişelenmenize gerek yok. Kaynatıldığında bile bu özelliklerini kaybetmez. Sarımsağı pilavdan soslara kadar pek çok farklı tarifte kullanabilirsiniz.

Artık sarımsaksız bir hayat düşünmeyin!

6- Kadim bir dost: Soğan

böbrek sağlığı için soğan

Hem yemeklerinize lezzet katacak, hem de bedeninizi arındırmaya yarayacak bir sebze mi arıyorsunuz?

Vücudumuzu kimyasallar ve toksinlerden arındırmaya yardımcı kuersetin gibi flavonoidler açısından zengin olan soğan tam aradığınız sebze!

Soğan damarlardaki yağı temizler ve kan dolaşımına iyi gelir. Ayrıca anti- enflamatuar özelliğinin yanı sıra böbreklerimizi de korur ve organlarımızın düzgün çalışmasını sağlar.

Soğanı salatalarınıza ekleyebilir ya da herhangi bir yemeğin yanında yiyebilirsiniz. Düşük miktarda potasyum içermesi sebebiyle böbrek sağlığı için önemlidir. Ayrıca metabolizmanızın protein ve karbonhidratları işlemesine de yardım eder.

Daha iyi böbrek sağlığı için beslenme düzeninizi değiştirmeyi düşünüyorsanız, genel sağlığınıza iyi gelecek bu sebzeleri lezzetli birer alternatif olarak arzu ettiğiniz şekilde tüketmenizi öneriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.