Mesane Spazmını Doğal Yollardan Kontrol Altına Alın

14 Nisan, 2019
Belirli alışkanlıkları benimsemek büyük ölçüde mesane spazmlarını ortadan kaldırır. Ancak sorun ortadan kalkmıyorsa, teşhis edilmesi ve olası problemleri öğrenmek için bir doktora görmelisiniz.

Mesaneniz böbrekler tarafından filtrelenen idrarı depolamaktan sorumludur. Mesane dolmaya başladığında bir baskı hissi hissedersiniz. Bu, mesane spazmını önlemek için bir an önce idrara çıkmanız gerektiğinin bir göstergesidir.

Mesane spazmından muzdarip hastalar da benzer bir his hissederler. Ancak, farklı olarak kaslar sık sık ve aniden büzüşür ve zamanında tuvalete gidebilmek için neredeyse hiçbir zaman “sinyal” vermez.

Bu problem istemsiz idrar sızıntılarına neden olur. Genel olarak, leğen kemiğinizden karın bölgesine kadar güçlü bir ağrıya neden olur.

Aslında, bu hiperaktif mesane ve idrar kaçırma aşamalarından biri olarak kabul edilir. Bunlar yaşlıların muzdarip olduğu iki hastalıktır.

Neyse ki mesane spazmı ile doğal yollardan mücadele etmek mümkündür. Bazı alışkanlıklar ve evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle mesane kaslarını güçlendirebilirsiniz. Böylece bu sorunu kontrol etmeniz kolaylaşır.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Mesane Spazmını Engellemek için Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin

yağlı ve baharatlı yiyecekler

Özellikle mesane spazmı ve istem dışı idrar kaçırma sorununuz varsa, beslenme alışkanlıklarınızın mesaneniz üzerinde önemli etkileri vardır.

Bazı insanlar bunu görmezden gelse de, bazı yiyeceklerdeki maddeler mesanenin kas duvarlarını zayıflatır. Sonuç olarak, bu yiyecekler mesane spazmi için olası tetikleyiciler haline gelir.

Bu nedenle aşağıdakilerden uzak durmak çok önemlidir:

 • Kafeinli içecekler ve yiyecekler
 • Kızarmış yiyecekler ve sosis
 • Baharatlar ve baharatlı yiyecekler
 • Alkollü içecekler
 • Narenciye meyve suları
 • Asitli, alkolsüz içecekler
 • Süt ve süt ürünleri
 • Rafine şeker ve un

Zamanlı İdrara Çıkma Pratiği Yapın

Zamanlı idrara çıkmak, mesanenizi güçlendirmenizi sağlayan bir tekniktir. Aynı zamanda tuvalete gitmeniz gerektiğinin sinyallerini veren kasılmaları da azaltır.

 • Belirli zamanlar belirleyerek bu zamanlara göre tuvalete gitmelisiniz. Bunu her iki saatte bir yapmalısınız. Böylece azar azar mesanenizin kontrolünü yeniden kazanabilirsiniz.
 • İlk zamanlar bunu uygulamaya koymak zordur. Bunun nedeni, istem dışı idrar kaçırabilecek olmanızdır. Bununla birlikte, yavaş yavaş (örneğin her 40 dakikada bir) tuvalete gitme sürenizi uzatabilirsiniz.

Pelvik Egzersiz Rutini Oluşturun

yoga yapan kadın

Pelvik kasların güçlendirilmesini amaçlayan bazı egzersizler vardır. Kegel egzersizleri de bu tür egzersizlere bir örnektir. Bu egzersizler idrar tutabilme ve sızıntıyı önleme yeteneğinizi arttıran mesane duvarlarınızı güçlendirir.

 • Bu egzersizlerde sanki idrar akışını durdurmaya çalışıyormuş gibi kaslarınızı kasmanız gerekir. Örneğin, sıkıştığınızda ve yakınlarda bir tuvalet olmadığında idrarı tutmak için aynı şeyi yaparsınız.
 • Bunlar idrar kaçırma riskini azaltan egzersizlerdir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi pelvik egzersizlerin cinsel hayatınıza da faydaları vardır.

Ayrıca bakınız: Böbrekleri ve Mesaneyi Koruyan 7 Gıda

Magnezyum Alımınızı Artırın

Magnezyum, vücudunuzdaki kaslarını iyi durumda olmasına yardımcı olan bir mineraldir.

Vücudunuzdaki pek çok süreç için gerekli olmasına rağmen, bazen magnezyum eksikliği yaşayabilirsiniz. Bu bazı problemlere ve inflamatuar reaksiyonlara neden olur.

Bu nedenle, mesane spazmları geçiren insanların magnezyum alımını artırmaları gerekir. Bu, kasılmaları rahatlatmaya yardımcı olur.

Bu minerali aşağıdaki gıdalarda bulabilirsiniz:

 • Buğday ve yulaf kepeği
 • Keten tohumu ve kabak çekirdeği
 • Kurutulmuş otlar
 • Kakao tozu
 • Kuru meyveler
 • Yağlı balıklar
 • Esmer pirinç

Ayrıca dışarıdan da magnezyum takvitesi alabilirsiniz. Losyon veya merhem uygularsanız cildiniz magnezyumu emer.

Sigara İçmeyin

sigarayı kıran kadın

Sigaradaki toksinler doğrudan mesane sağlığınızı etkiler. Ayrıca vücudunuzdaki iltihaplarda dengesizliklere neden olurlar. Bu toksinler spazm ve idrar kaçırmanın başlıca nedenlerinden biri olabilir.

Zararlı maddeler, kan dolaşımı aracılığıyla vücudunuzda dolaşabilir ve kaslarınızı ve dokularınızı etkileyebilir. Bu da, enfeksiyon ve kanser riskini arttırabilmektedir.

Ayrıca bakınız: Sistit Karşısında 5 Bitkisel Tedavi

Mesane Spazmını Önlemek için Kırk Kilit Otu Yiyin

Kırk kilit otu mesane spazmları için doğal bir ilaçtır. Bunun nedeni silikon adı verilen bir maddeye sahip olmasıdır. Bu bileşen, idrar kaçırmayı önler.

Diüretik özellikleri vücudunuzdaki dokularda tutulan sıvıların giderilmesine yardımcı olur. Sonuç olarak, vücudun iltihap seviyelerini kontrol eder.

Ayrıca, mesanenizdeki bakterilerin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu da, sistit gibi sorunları azaltır.

 • Bu ottan bir çay hazırlayarak günde 2 veya 3 kez içebilirsiniz. Bununla birlikte, kırk kilit otu tablet olarak da satılmaktadır.

Mesane spazmlarını rahatlatmak için yukarıda bahsettiğimiz önerileri göz önünde bulundurmalısınız. Sorunu güvenli ve doğal bir şekilde çözmeye başlayın. Semptomlar ortadan kalkmazsa veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın. Herhangi bir komplikasyon olup olmadığını size söyleyebilir.