Tiroid Bozukluklarıyla İlgili 7 Komplikasyon

· 5 Nisan, 2018
Tiroid, çeşitli metabolik süreçlerde rol oynayan bir bezdir, bu nedenle tiroid bezindeki herhangi bir eksiklik değişimlere neden olabilir. Bu yazımızda, size, ne tür rahatsızlıkların oluşabileceğini ve uygulamanız gereken tedavileri anlatıyoruz.

Tiroid bozuklukları, insanın hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyen çok çeşitli belirtiler ve komplikasyonlara sebep olur.

Özellikle de kadınları daha çok etkileyen en yaygın tıbbi durumdan birisidir. Tiroid bozukluklarını tedavi etmek için bir tedavi yöntemi var olsa da, genellikle cerrahi müdahale gerektirebilecek kronik tedaviler de dahil olmak üzere oldukça uzun süreçler ortaya çıkar.

Aynı zamanda, bu kelebek şeklindeki bezin birçok metabolik süreçte de rol aldığını unutmayalım. Her türlü hormonal eksiklik ya da fazlalık, diğer hastalıklarla da karıştırılabilecek değişikliklerle sebep olabilir.

Bu yüzden, hastaların sebebini anlamadan yorulmaları ve stresli zamanlarda kilo almaları epey yaygın görülür.

Çoğu hastalık, tiroid bozukluklarında görüldüğü kadar fazla komplikasyonu tetiklemez, bu yüzden bunlardan haberdar olmak çok faydalı olacaktır. Bunlar, sağlığımız ve iyiliğimiz için kesinlikle öğrenmeye değer bilgilerdir.

Bugün, en yaygın görülen belirtilerin bazılarına göz atacağız.

1. Kabızlık, sindirim problemleri ya da huzursuz bağırsak

Tiroid ve Kabızlık

Tiroid bozuklukları, genellikle sindirim sistemimizde geniş çapta değişiklik olmasına sebep olur.

Tiroid bozukluğuna yönelik bir teşhis konulmadan önce, sindirim sisteminizde zayıflama aşamaları ve hatta huzursuz bağırsak salgınları yaşamanız normaldir.

Öte yandan, yaşadığımız belirtiler ne tür bir tiroid problemi yaşadığımızı belirlememize yardımcı olabilir:

 • Hipotiroid:
  • Kabızlık
  • Zayıf besin maddeleri emilimi
  • Hazımsızlık
 • Hipertiroid:
  • İshal
  • Karın ağrısı
  • Karın şişliği
  • Aralıklı kusma

Buna da bakın: Tiroid Sağlığınızı Etkileyebilecek 7 Kötü Alışkanlık

2. Adet sorunları ve muhtemel kısırlık

Adet döngüsündeki düzensizlikler tiroid problemi olan hastalarda yaygın görülür.

 • Hipotiroid vakalarında adet döngüleri daha uzun ve daha ağrılı olur.
 • Buna karşılık, hipertiroid problemi olan kadınların genellikle daha kısa ve daha sık adet görürler ya da daha kötüsü, erken menopoza girmeleri de mümkündür.

3. Kas ve eklem problemleri

Kas Problemleri

Bu, en yaygın görülen tiroid bozukluğu sorunlarından biri olmasına rağmen, aynı zamanda en az bilinenlerden biridir. Aşağıdakilerin farkında olmak önemlidir:

 • Hipotiroid olan insanlar, yaş veya cinsiyete bağlı olmadan genellikle kalıcı kas ve eklem ağrısı çekerler. Onları o kadar yoran bir belirtidir ki fibromiyalji gibi yanlış bir teşhisle bile sonuçlanabilir. Bununla birlikte, bu belirti tedavi edilerek, genellikle önemli ölçüde azalır. Aynı zamanda, tiroid sorunları olan insanlar genellikle sinir başı sendromu ya da topuk dikeni geliştirir.
 • Hipertiroidi olan insanlar ise kollarda ve bacaklarda ağrı ve güçsüzlük yaşarlar.

4. Yüksek kolesterol

Bazı insanları şaşırtabilecek başka bir belirti daha var. Tiroid problemi çektiğinizde kötü kolesterolün (LDL) tedaviye karşı daha dirençli hale gelmesine neden olabilir.

 • Bazı hastalar, diyet, egzersiz ve hatta statin denemelerine rağmen kolesterol seviyesini düşürmekte başarılı olamadığında bu yaygın görülen bir durumdur. Bu gerçekleştiğinde, genellikle bir hipotiroid vakasıyla karşı karşıya oluruz.
 • Öte yandan, çok düşük bir seviyede kolesterol (ki bu da iyi bir şey değildir) hipertiroide işaret olabilir.

5. Tiroid bozukluklarından kaynaklanan uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler

Tirroid ve Uyku

Tiroid hastalığı olan hastaların yaşam kalitesini en çok etkileyen sonuçlardan biri de kötü dinlenmedir. Bununla birlikte, rahatsızlıklar aslında uyku saatlerini etkilemez, ama şunlar görülebilir:

 • Bazen, hastalar önceki gece 10 saat uyusa bile yorgun ve güçsüz olarak uyanırlar.
 • Bazen, yeterince dinlenmeme hissi, hastanın bütün hafta sonları boyunca uyuklamasına ya da tamamen uyumasına neden olur. Bu çok ciddi bir sorundur.

Bununla birlikte, bazı durumlarda da, bir kişi yatağa girdikten sonra taşikardi, aşırı sinirlilik ya da endişe nedeniyle uykuya dalmakta zorluk çeker.

6. Ciltte değişiklikler

Saç dökülmesine ek olarak, gözle görülür deri değişiklikleri yaşamak da normaldir.

 • Özellikle ayak bilekleri, dizler ve dirsekler üzerinde cilt daha pürüzlü, daha kuru ve pul pul görünebilir. Bunlar hipotiroid ile ilişkili durumlardır.
 • Öte yandan, hipertiroid durumlarında cilt hassaslaşabilir ve ısı değişimlerine karşı çok duyarlı olabilir.

Bunu da okuyun: Saç Dökülmesiyle Mücadele Etmek İçin 6 Ev Yapımı Çözüm

7. Depresyon ve anksiyete

depresyon

Hipotiroidizm, sonuç olarak nörotransmitterlerimizde değişime neden olabilecek daha az aktif bir tiroidden dolayı oluşur. Serotonin veya dopamin düşüşü depresyona neden olabilir.

Öte yandan, psikolojik bir hastalığı olan bir hasta psikiyatrik ilaçlara karşı direnç gösteriyorsa, bir tiroid problemi olması ihtimal dahilindedir.

Bu, birçok insanın yaşadığı, ruh hali, gece dinlenme ya da eklem ağrısı gibi sorunların kaynağının tiroid bozukluklar olabileceğini gösterir. Bunlar, henüz teşhis konulmamış ya da etkili bir tedavi görmeyen tiroid bozukluklar olabilir.

Bu belirtileri unutmayın.