Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 8 Gıda

Enfeksiyon ve diğer sağlık sorunları ile savaşmak için bağışıklık sisteminizin tüm yıl boyunca % 100 çalışması gerekir. Bu gıdaları diyetinizin bir parçası haline getirerek bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek belki de kışın aklınızdan geçen bir şeydir. Ama aslında, bütün bir yıl boyunca güçlü, sağlıklı bir bağışıklık sistemine ihtiyacınız var.

Stresten uzak kalmak ve daha iyi uyku ile beraber, yediğiniz gıdalar hastalıkları onlar vücudunuzu işgal etmeden ya da daha gelişmeden önlemede önemli bir rol oynar.

Bugün, hasta olmaktan kaçınmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için hangi besinleri diyetinize ekleyebileceğinizi söyleyeceğiz.

Yiyecekler ve bağışıklık sistemi

Yediğiniz yiyecekler bağışıklık sisteminiz üzerinde, iyi ya da kötü etkilere sahiptir.

Rafine un, yağ ve şeker açısından çok yüksek bir diyet uyguluyorsanız, bağışıklık sisteminiz muhtemelen zayıflar ve virüsler ile bakterilere izin verir.

Öte yandan, mevsimlik meyve ve sebzeler gibi sağlıklı gıdalar tüketirseniz, vücudunuz hastalık üreten mikroorganizmalarla savaşmaya hazır olur.

Kilonuzu kontrol etmenin yanı sıra, daha az yağ tüketmek bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışmasına izin verecektir.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 7 Yolu

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi gıdaları yemeliyim?

İyi beslenmek, birçok nedenden dolayı vücudunuz için iyidir, ancak özellikle hastalanmaktan kaçınmak istiyorsanız gerçekten iyi beslenmelisiniz.

Dengeli bir diyet vücudunuza, hücresel yaşlanma ve serbest radikaller ile savaşmak için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri verir.

Her mevsim başında hazır olmalısınız ve savunmalarınızı güçlendirmek ve hasta olmamak için gerekli adımları atmalısınız.

Grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi diğer hastalıkları önlemek isterseniz, diyetinizde yer alması gereken gıdalar şunlardır:

Arı sütü

Petek arıları arasında sadece kraliçe arı bunu yer. Bir sürü vitamin, özellikle A, B, C ve E vitaminleri sağlar.

Arı sütü ayrıca bakır, demir ve fosfor içerir. Bunlar yetmiyormuş gibi, vücudunuza selenyum, doymamış yağ asitleri ve kalsiyum da sağlar.

Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur ve özellikle çocuklar ve yaşlılar için önerilir.

Her sabah aç karnına, başka bir yiyecek olmadan bir çorba kaşığı alın.

Zencefil

Muhtemelen büyükanneniz size grip ya da burun tıkanıklığı belirtileri ile yardımcı olmak için zencefil çayı içmenizi söylüyor ya da söylerdi. Aslında hatalı değildi!

Bu kök, çoğunlukla Asya mutfağında kullanılır ve vücudumuz için çok iyidir. Böylece, zencefil yüzyıllar boyunca doğal tıbbın bir parçası olmuştur.

Zencefil, taşıdığı antioksidanlar nedeniyle enfeksiyonlarla savaşmaya ve hücresel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmak için çalışır.

Bu kökten yararlanabilmek için, tozunu yemeğinize serpebilir ya da çayını hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 bardak su (250 mi)
  • 1/2 çay kaşığı rendelenmiş zencefil (2 gr)
  • 1 çorba kaşığı bal (25 g)

Hazırlık

  • Suyu ısıtın ve kaynayınca zencefili ekleyin.
  • 5 dakika kaynamada bırakın, sonra ateşten alın ve üstünü kapatın.
  • Süzün ve balla tatlandırın. Mümkün olduğunca sıcak için.

Propolis

Bu, arıların günlük yaşamlarında kullandığı başka bir elementtir (bu durumda, kovanı örtmek için kullanılır).

Propolis, amino asitler, vitaminler, uçucu yağlar ve biyo flavonoidler açısından çok yüksek bir besindir. Bütün bunlar, propolisin viral ve bakteriyel hastalıkları uzak tutmaya yardımcı, şaşırtıcı bir tonik olduğu anlamına gelir.

Sık karşılaşılan solunum sorunları durumunda ya da bağışıklık sisteminiz herhangi bir nedenle zayıf düştüğünde (bir aile problemi, çok fazla stres, depresyon vb. olabilir) ve hasta olma konusunda daha savunmasızsanız, propolis almanız önerilir.

Tavuk çorbası

İşte anneannemizin bize küçükken ve grip olduğumuzda evde hazırladığı başka bir çare.

Sıcak tavuk suyu ya da çorbası, soğuk algınlığımız olduğunda burun tıkanıklığını azaltma ve vücudu rahatlatma özelliğine sahiptir.

Vücut sıcaklığını yükselttiği için, salgıları gevşetir. Ayrıca vücuda ihtiyacı olan suyu sağlar.

Yoğurt

Yoğurt bağırsak florasını düzenleyen ve bağışıklık sistemini koruyan çeşitli “iyi bakteriler” içerir.

Yoğurdun yanı sıra, kefir ya da diğer fermente gıdaları da tüketmenizi öneririz. Bu ürünlerdeki probiyotikler, virüsler ve bakterilerle savaşır.

Yeşil çay

Asya’da içilen en yaygın çay türüdür, vücudunuza polifenoller adı verilen güçlü antioksidanlar sunar. Bağışıklık sisteminizi hızlandırabilecek özelliklere sahipler.

Kateşinler (çayın içindeki bir başka bileşen) grip virüsünü yok edebilir. Yeşil çayın güçlerini arttırmak için balla tatlandırmanız önerilir.

Sarımsak

Günde bir diş sarımsak, doktoru evden uzak tutar! Bunu daha önce hiç duydunuz mu?

Farklı, güçlü bir lezzet ve koku ile birlikte, sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendiren allikin gibi sülfürik bileşikler içerir.

Her türlü yemek tarifinde kullanabilirsiniz; grip, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı ile mücadele etmek için gücünden faydalanabilirsiniz.

Bu makaleye de göz atın: Boş Mideye Sarımsak ve Bal Tüketmenin İnanılmaz Faydaları

Ispanak

Sizi Temel Reis gibi güçlendirecek ve aynı zamanda hasta olmanıza engel olacak.

Ispanak çeşitli şekillerde yiyebileceğiniz süper gıdalardan biridir: yemek, tart, smoothie, dolgular, salatalar…

Bu lezzetli, yeşil yapraklı, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve hücreleri onaran C vitamini ve folik asit açısından mükemmel bir kaynaktır

Daha fazlası var: Vücudunuza su sağlar ve enerji seviyenizi yükseltir.

Ana resim: wikiHow.com
Bunlar da ilginizi çekebilir