Bu İçecek ile Tıkalı Arterlerinizi Temizleyin

Birçok insan, tıkalı arterler konusunda endişelenmektedir. Bu durum ve kandaki kötü kolesterol seviyesinin artması, hareketsiz yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları sebebiyle günümüzde daha yaygın hale gelmektedir. Ancak birçok insanın bilmediği şu ki; bu sağlık problemi ile evde hazırlayabileceğiniz doğal tedaviler yardımıyla savaşmak ve oluşmasını engellemek mümkündür.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, nar özütü aterosklerozun oluşmasını engelleyicidir. Bu; biriken yağlı maddelerden dolayı koroner arterlerin kalınlaştığı bir hastalıktır. Ateroskleroz dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, nar damarlarda biriken yüksek miktarda kolesterolü dağıtabilmektedir.

Koroner problemleri olan kemirgenler üzerinde yapılmış araştırmalar göstermektedir ki; uzun süre nar özütü tüketen kemirgenlerde beklenenin altında plak oluşumu ve damarlarında daha az sertleşme gözlemlenmiştir.

Arterleri temizleyici etkisinin yanı sıra nar özütünün aşağıdaki faydaları da aynı araştırma ile ortaya konmuştur:

 • Oksidatif stresi azaltma yeteneğine sahiptir.
 • Kemotaktik protein olan monositler-1, kimyasal haberci (kemokinler) ve arterlerdeki iltihaplanma aşamalarını azaltıcı etkilere sahiptir.
 • Kalp büyümesini azaltabilir.
 • Kalp kasındaki yağ birikmesini azaltıcıdır.
 • Kalp kasındaki makrofaj infiltrasyonunu azaltıcıdır.
 • EKG anormalliklerini azaltıcıdır.

Nar Gibi Basit Bir Meyve Kalbiniz İçin Nasıl Bu Kadar Önemli Olabilir?

kadın-kalbı

Tüm faydalı içeriklerine ilaveten nar, yüksek miktarda antioksidan, C vitamini ve polifenoller içermektedir. Nobel ödülünü iki defa kazanmış olan Linus Pauling’e göre kalp hastalıklarının ana sebebi C vitamini eksikliğidir.

Nar ayrıca yüksek anti-enflamatuar özelliğe sahiptir; bu da kalp hastalıklarının engellenmesinde oldukça önemlidir. Tüm bu faydalı içerikleri sayesinde nar, yüksek tansiyonu düşürücü, kan dolaşımını düzenleyici ve bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı güçlendirici özelliklere de sahiptir.

Kolesterolü Düşürmek ve Tıkalı Arterleri Temizlemek İçin Nar Suyu

Bu güçlü nar ve elma suyu yüksek oranlarda flavonoid, tanen ve lif içermektedir. Bu sayede kolesterolü düşürücü ve kapalı arterleri temizleyici özellik kazanmaktadır.

Malzemeler

 • Üç adet elma,
 • Bir adet nar.

Hazırlanışı

Böcek ilaçları ve bakterilerden arındırmak için tüm meyveleri güzelce yıkayın. Narı soyun ve her iki meyveyi de parçalara ayırın. Ardından hepsini karıştırıcıya koyun ve az miktarda su ekleyerek güzelce karıştırın ve ardından hemen tüketin.

Nar Suyu İçmenin Diğer Önemli Faydaları

nar

Arterleri temizlemesinin yanı sıra, düzenli olarak nar suyu tüketmek, vücudunuza daha birçok fayda sağlayabilir:

 • Yüksek oranda antioksidan içerir: Nar suyundaki yüksek antioksidan içeriği, kandaki oksidatif stresi azaltıcıdır. Yapılan birçok araştırma göstermektedir ki; daha düşük oksidatif stres aterosklerotik yaralanma oranını %44 düşürebilir.
 • Anti-kanserojen özellikleri vardır: İçerdiği yüksek antioksidan miktarı sayesinde, nar suyu ayrıca oldukça kuvvetli anti-kanserojen bir ajan olarak da kabul edilmektedir. Birçok araştırmaya göre, nar suyu tüketmek, kanserle savaşta oldukça etkili bir silahtır. Kanseri tedavi etmez ama zarar verebilir ve kötü huylu hücrelerin büyümelerini durdurabilir. Çalışmalar göstermektedir ki, günde bir bardak nar suyu içen kişilerin prostat kanseri ilerlemelerinin yavaşlatılabilmesi mümkündür.
 • Kilo verme konusunda müttefikinizdir: Nar suyu ayrıca sağlıklı bir kiloya ulaşmak isteyen insanlar için de önemli bir müttefiktir. Bu suyu içmek diyetin etkililiğini arttırır ve birlikte egzersiz de yapıldığında, yağ yakımı kolaylaşır, dolayısı ile kilo verme ile ilgili hedeflenen noktaya varmak umulandan daha kısa sürebilir. Bu, nar suyunun vücuttan toksinleri atabilme kabiliyeti ve enerji verici özelliği sayesinde mümkün olabilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Nar suyunun antioksidan içeriği, onu bağışıklık sistemi konusunda oldukça güçlü bir müttefik haline getirmektedir. Virüslere, bakterilere ve mantarlara karşı bağışıklık sisteminin savunmasını arttırıcı ve koruyucu bariyer oluşturucu özellikleri dolayısı ile, nar suyu harika bir içecektir.
Bunlar da ilginizi çekebilir