Her Gün Fesleğen Çayı İçmenin 8 Faydası

Çok yediğiniz zaman hazmetmeye yardımcı olmasının yanında fesleğen çayı baş ağrısını rahatlatmaya ve vücudunuzda tahribata yol açan stresi önlemeye de yarar. Deneyin!
Her Gün Fesleğen Çayı İçmenin 8 Faydası
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bitkisinin hoş kokulu ve ilaç özelliği olmasıyla fesleğen çayı çok faydalıdır. Yüzyıllar boyunca mutfak içerisindeki uygulamalarının yanında alternatif tıpta da kullanılmıştır. Ballıbabagiller ailesine aittir ve oval şeklinde yaprakları vardır; yaz mevsiminde öbek öbek beyaz veya gül pembesi renkli çiçekler açarlar.

Fesleğen içerisindeki antibakteriyel ve anti iltihap bileşikleri sayesinde büyük bir iyileştirici güce sahiptir.  Gerekli yağlar, antioksidan ve diğer besleyici ögelerin yüksek seviyede olmasından dolayı, fesleğen bir çok açıdan sağlığınız için iyidir.

Ancak, bir çok insan harika güçlerini bilmiyor ve sağlıkları için ne kadar iyi olduğu hakkında hiç bir fikirleri yok. Fesleğeni tüketmenin en iyi yöntemlerinden biri çayını yapmak olduğundan, size her gün içmeniz için 8 neden vereceğiz.

1. Solunum sağlığını geliştirir

hasta kadın

Fesleğen solunum sistemi için önemli derecede iyidir. Antibakteriyel, deoksifiye ve anti iltihap yetenekleri ile solunum yollarınızı temiz tutmaya yardımcı olur. Hastalığa yol açabilecek toksinleri uzaklaştırır.

Ayrıca balgam söktürücü etkisi de vardır. Bronşit ve astım semptomlarını rahatlatmak için balgamdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Ek olarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği için, nezle ve soğuk algınlığına karşı etkili bir çözümdür.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? 24 Saatte Soğuk Algınlığını Yenin

2. Böbreklerinizi korur

Bu çayın idrar söktürücü etkisi böbrek fonksiyonlarını desteklemek için idealdir. Özellikle böbrek dokusunda çokça sıvı ve toksin varsa kurtulmanıza yardımcı olur. İltihap karşıtı etkisi, böbreklerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olur, enfeksiyon ve böbrek yetmezliğini önler.

Ek olarak, içeriğindeki antioksidanlar, oksidatif hasarı ve toksinleri engellemek için koruyucu bir kalkan oluşturur. Böylelikle böbrek taşı ve kronik hastalıkların riskini azaltır.

Eğer bu da yeterli gelmemişse, idrar üretimini de artırır. Böylece, idrar yolunda üreyen bakterileri yok etmeye yardımcı olur.

3. Stresle savaşır

stresli kadın

Çayından gelen doğal fesleğen özleri, stres önleyici bir gereç olarak çalışır ve birkaç dakika içinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi rahatlatır.

Küçük miktarlarda tüketmek, stres hormonu olan kortizolun aşırı üretimini durdurmaya yardımcı olur. Pozitif endorfinlerin salgılanmasını artırır. Oksidatif stresi engellediği için aynı zamanda performansınızı en iyi hale getirmek için mükemmeldir.

4. Ağız enfeksiyonlarını engeller

Fesleğen çayının antimikrobik içerikleri, ağız içerisinde enfeksiyon ve hastalık sebebi sigaraya karşı koruyucu bariyer oluşturur.

Ağzı dip köşe temizler ve bakterilerin çoğalmasını sağlayan tortulardan kurtulmanıza yardımcı olur.  Kötü nefes ve diş eti iltihabı için ev yapımı ilaç olarak bile kullanılabilir. Kötü kokuyu yok eder ve iltihabı azaltır.

5. Baş ağrısını rahatlatır

baş ağrısı

Fesleğen çayı, gününüzü güzel geçirmenizi engelleyen, tansiyon baş ağrısı için etkili bir çözümdür. Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile hücresel oksijenlenmeyi düzenlemeye ve kan dolaşımının gelişimine yardımcı olur.

Bu, fesleğen çayını içtiğinizde işe yaradığı gibi, sıcak dış uygulama olarak yaptığınızda da işe yarar.

6. Zamanından önce yaşlanmayı engeller

Yüksek flavonid ve tanin içeriğinden dolayı, fesleğen çayı zamanından önce hücre yaşlanmasını engellemekte mükemmeldir. Bu maddeler, esansiyel yağı ile birlikte, dokuları serbest radikallerin yol açtığı bozulmalara karşı korur.

Bu ciddi hastalıkları engellemede de yardımcıdır. Aynı zamanda, yaşla birlikte gelen kırışıklık ve lekelerden cildi koruduğu için çok iyidir.

7. Sindirimi geliştirir

fesleğen ve sindirim

Fesleğen sindirim için iyidir ve karın ağrısını, fazla gazı ve enflamasyonu kontrol etmenize yardımcıdır. Çayı tüketmek iyi bağırsak bakterilerini besler ve atıkların ilerlemesine yardımcı olur. Mide pHını düzenlediği ve fazla mide asidi üretimini durdurduğu için, ağır yiyeceklerin oluşturduğu hazımsızlığa müthiş bir çaredir.

8. Enflamasyonu kontrol eder

Her gün bu çayı içmek vücudunuzun enflamasyon işlemlerini uygun bir dengede tutmayı desteklemenin bir yoludur. Özellikle incinme ve eklem yangılarında. E nflamasyonu düşürür, fazla sıvıların atılmasını uyarır ve ağrıya karşı yardım eder.

Bir bardak fesleğen çayı için hazır mısınız? Çarşıdan taze fesleğen alın ve her gün bu çayın tüm yararlarının keyfini çıkarın!

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermek İçin Deneyebileceğiniz 4 Farklı Yeşil Çay Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek İçin Deneyebileceğiniz 4 Farklı Yeşil Çay Tarifi

Yeşil çay, dünyadaki en popüler içeceklerden biri. Bu nedenle bugün sizinle 4 farklı yeşil çay tarifi paylaşmak istiyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mora E, Moschella F, Navarro D, Reyes E, Vargas M. Dieta, estado nutricional y riesgo de cáncer. Arch Venez Puer Ped. 2014;  77(4): 202-209.
  • Murillo E, Fernandez K, Sierra D, Viña A. Caracterización físico-química del aceite esencial de albahaca. II. Rev. Colomb. Quim. 2004; 33(2):139-48.
  • Sánchez Govín E, Leal López I, Fuentes Hernández L, Rodríguez Ferrada C. Estudio farmacognóstico de ocimum basilicum l. (albahaca blanca). Rev Cubana Farm. 2000;  34(3): 187-195.
  • Urdaneta-Laffita I, Padró-Rodríguez L, Tur-Naranjo E, Nápoles-Garzón I. Etnofarmacología de plantas medicinales con efectos sedantes en la comunidad Songo, Santiago de Cuba. Orange Journal. 2022; 3(6): 4-13.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.