Yüksek Kolesterol? Onu Kontrol Altına Almak İçin En İyi Ev Reçetesini Öğrenin!

· 23 Mart, 2018
Bu reçeteler, yüksek kolesterolünüzü kontrol etmesine ve diğer sorunları önlememize yardımcı olabilmesine rağmen, tıbbi tedavi yerine geçmemeli ya da onları bir uzmana danışmadan almalısınız.

Kolesterol, yağa çok benzer bir maddedir ve hormonların, asitlerin, amino asitlerin oluşumu için gereklidir. Bu da onu, yaşam için hayati bir unsur yapmaktadır.

Bununla birlikte, kolesterolün fonksiyonunu göz önünde bulundurursak, yüksek kolesterol seviyesine sahip olmamız, sağlığımız için çok tehlikeli olabilir. Bunun nedeni, yüksek kolesterolün, vücudumuzdaki elementlerde kanımızı “zehirleyebilen” sistematik bir değişikliğe neden olmasıdır.

Bu nedenle yüksek kolesterol, kardiyovasküler problemlere neden olabilir.

Bunlardan dolayı, kolesterolümüze çok dikkat etmeliyiz. Kolesterolüne fazla dikkat etmek zorunda kalan kişilerin, uzmanlardan gelen tavsiyelere ek olarak, evde kolesterollerini kontrol altına almak için yapabileceği birçok tedavi vardır.

Bu yazının devamında, yüksek kolesterolü kontrol altına almaya çalışmak için ev reçetelerinin hangilerinin en iyi olduğunu size söyleyeceğiz.

Aloe vera şurubu

aloa vera şurubu

Bu şurubun bileşenleri arasında öne çıkan, aloe veradır. Yüksek kolesterol ile mücadele için idealdir ve aynı zamanda mükemmel bir antioksidandır.

Onu tüketmenin birçok yolu var, ancak kolesterolünüzü kontrol etme hedefinize ulaşmanın en iyi yolu bu basit aloe vera şurubudur.

Bir kez yaptıktan sonra, her yemekten önce bir çorba kaşığı tüketmeniz gerekecek.

Malzemeler

 • 3/4 fincan aloe vera posası (150 gr)
 • Yarım bardak bal (167 g)
 • 1 çay kaşığı rom, viski ya da konyak (5 ml) (eğer alkol içemiyorsanız, bu olmadan da yapabilirsiniz)

Nasıl yapılır

 • Malzemelerin hepsini iyice karışana kadar, topaklar kalmayacak şekilde karıştırın.
 • Bir cam kaseye dökün.
 • Hiç ışık almayacak şekilde kapağını kapatın ve buzdolabında saklayın.

Yüksek kolesterol için arpa suyu

Arpa, mükemmel bir lif kaynağı olması ile bilinir. Bundan dolayı vücudumuzun zararlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olduğu için yüksek kolesterol ile mücadelede en iyi gıdalardan biridir.

Ayrıca, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir ki bu kolesterolünü kontrol etmeye çalışanlar için mükemmeldir. Ayrıca kardiyovasküler olayları önlemeye çalışırken kan dolaşımına da yardımcı olurlar, bu da onları mükemmel bir seçenek haline getirir.

Birçok faydasından en iyi sonucu almak için her sabah bir bardak arpa suyu için.

Malzemeler

 • 1 fincan frenk arpası (150 g)
 • 5 bardak su (1.2 l)
 • 1 limon kabuğu
 • 1 adet tarçın çubuğu
 • 1 çorba kaşığı bal (25 g)

Nasıl yapılır

 • Arpa tanelerini soğuk suyla yıkayın.
 • Arpayı, içine 5 bardak su koyduğunuz bir tencereye koyun ve yavaş yavaş ısıtın.
 • Tahıllar sertleşince limon kabuğunu ve tarçın çubuğunu ekleyin.
 • 5 dakika kaynatın.
 • 5 dakika sonra suyunu süzün, bir çorba kaşığı bal ile tatlandırın ve buzdolabına koyun.

Düşük kolesterol düzeyine yardımcı diğer gıdalar

Bu ev reçeteleri harika olsa da, yediğiniz yemeklerin içeriği de büyük bir rol oynamaktadır.

Bu nedenle, her gün kullandığınız gıdaları ve malzeme türünü seçerken dikkatli olmanız önemlidir.

Bunu bilerek hangisinin en etkili olduğunu söylemek isteriz.

Tam tahıl gevreği

tam tahıl

Gerçekten de, eğer kalori hakkında konuşacak olursak, tam buğdaylı makarnanın normal makarnayla aynı miktarda kalori içerdiği doğrudur.

Ancak, her zaman söylediğimiz gibi, gıdaların iyi ya da zararlı oluşunun göstergesi kalori değildir.

Bütün tahıl gevrekleri çok daha fazla lif içerir ve içerdikleri karbonhidratlar yavaş emilir. Bu, bizim onlardan daha çok fayda elde etmemize ve organlarımızdan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Sebzeler

Sebzeler, tam tahıl gevreklerinin sahip olduklarıyla aynı faydalara sahiptirler.

 • En iyi seçenek fasulye, bezelye ve soya fasulyesidir. İdeal olarak, soya fasulyesinde, fasulye formunda soya yemek istersiniz.
 • Onları yerel süpermarketinizde bulmakta güçlük çekmeniz mümkündür, ancak genellikle beslenme konusunda uzmanlaşmış aktar ve diğer mağazalarda mevcuttur.
 • Bu tür yerleri olmayan küçük bir nüfusa sahip bir yerde yaşıyorsanız, onları İnternet’ten de temin edebilirsiniz.

Dutsu meyveler

Yaban mersini, kiraz ve ahududu gibi tüm meyveler antosiyaninler bakımından zengindir.

İçlerinde kolesterolü düşürmeye yardım eden bir bileşik vardır ve vücudumuzu güçlendirmek ve bize gıdalarımızı daha iyi metabolize edebilmemize yardımcı olan vitaminler ve mineraller de sağlarlar.

kırmızı meyveler

Meyvelerin şeker tüketimini önlemek ve bununla bağlantılı sorunları önlemek için ideal olduğunu akılda tutarak, bunları kolesterolünüzü düşürmek için kullanmanızı öneririz.

Tabii ki, size verdiğimiz reçeteleri kullanmanın yanı sıra düzenli olarak egzersiz yaparsanız daha da iyi sonuçlar alırsınız.

Egzersiz, dolaşımı geliştirir, metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzdaki toksinleri terleme yoluyla ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Daha önce yukarıda bahsedilen ev reçetelerini sağlıklı yiyecek seçenekleri ve egzersiz ile birleştirirsek, kolesterolünüzü düşürmek basit bir görev haline gelecektir.