Yüksek Kolesterol: Kontrol Altına Almak için Doğal Çare

Bu reçeteler, yüksek kolesterolünüzü kontrol etmenize yardımcı olsa da, bu gibi alternatif yöntemleri tıbbi tedavi yerine kullanmamalısınız.
Yüksek Kolesterol: Kontrol Altına Almak için Doğal Çare
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kolesterol, yağa çok benzer bir maddedir ve hormonların, asitlerin, amino asitlerin oluşumu için gereklidir. Bu nedenle, kolesterol yaşam için hayati bir unsurdur. Ancak yüksek kolesterol seviyesine sahip olmamız, sağlığımız için çok tehlikeli olabilir.

Bunun nedeni, yüksek kolesterolün kanımızı “zehirleyebilen” sistematik bir değişikliğe neden olmasıdır. Bu nedenle yüksek kolesterol, kardiyovasküler problemlere neden olabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, kolesterolümüze çok dikkat etmeliyiz. Kolesterolüne fazla dikkat etmek zorunda kalan kişilerin uzmanlardan gelen tavsiyelere ek olarak, evde kolesterollerini kontrol altına almak için yapabileceği birçok tedavi vardır.

Bu yazının devamında, yüksek kolesterolü kontrol altına almaya çalışmak için ev reçetelerinin hangilerinin en iyi olduğunu size söyleyeceğiz. Okumaya devam edin.

Aloe vera şurubu

aloa vera şurubu

Bu şurubun bileşenleri arasında öne çıkan, aloe veradır. Aloe vera, yüksek kolesterol ile mücadele için idealdir. Bunun yanı sıra, bu şifalı bitki mükemmel bir antioksidandır.

Aloe verayı tüketmenin birçok yolu vardır; ancak kolesterolünüzü kontrol etme hedefinize ulaşmanın en iyi yolu, bu basit aloe vera şurubudur. Bir kez yaptıktan sonra, her yemekten önce bir çorba kaşığı tüketmeniz gerekir.

Malzemeler

 • 3/4 fincan aloe vera jeli (150 gr)
 • Yarım bardak bal (167 g)
 • 1 çay kaşığı rom, viski ya da konyak (5 ml) (eğer alkol içemiyorsanız, bu olmadan da yapabilirsiniz)

Nasıl yapılır?

 • Malzemelerin hepsini iyice karışana kadar, topaklar kalmayacak şekilde karıştırın.
 • Bir cam kaseye dökün.
 • Hiç ışık almayacak şekilde kapağını kapatın ve buzdolabında saklayın.

Yüksek kolesterol için arpa suyu

Arpa, mükemmel bir lif kaynağı olması ile bilinir. Dolayısıyla, vücudumuzun zararlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olduğu için, yüksek kolesterol ile mücadelede en iyi gıdalardan biridir.

Ayrıca, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir; ki bunlar, kolesterolünü kontrol etmeye çalışanlar için mükemmeldir. Ayrıca kardiyovasküler sorunları önlemeye çalışırken, kan dolaşımına da yardımcı olur. Birçok faydasından en iyi sonucu almak için her sabah bir bardak arpa suyu için.

Malzemeler

 • 1 fincan frenk arpası (150 g)
 • 5 bardak su (1.2 l)
 • 1 limon kabuğu
 • 1 adet tarçın çubuğu
 • 1 çorba kaşığı bal (25 g)

Nasıl yapılır?

 • Arpa tanelerini soğuk suyla yıkayın.
 • Arpayı, içine 5 bardak su koyduğunuz bir tencereye koyun ve yavaş yavaş ısıtın.
 • Tahıllar sertleşince limon kabuğunu ve tarçın çubuğunu ekleyin.
 • 5 dakika kaynatın.
 • 5 dakika sonra suyunu süzün, bir çorba kaşığı bal ile tatlandırın ve buzdolabına koyun.

Düşük kolesterol düzeyine yardımcı diğer gıdalar

Bu ev reçeteleri harika olsa da, yediğiniz yemeklerin içeriği de bu konuda büyük bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün kullandığınız gıdaları ve malzeme türünü seçerken dikkatli olmanız önemlidir. Bunu bilerek, hangi gıdaların yüksek kolesterol üzerinde en etkili olduğunu söylemek isteriz.

Tam tahıl gevreği

tam tahıl

Gerçekten de, kalori hakkında konuşacak olursak, tam buğdaylı makarnanın normal makarnayla aynı miktarda kalori içerdiği doğrudur. Ancak her zaman söylediğimiz gibi, gıdaların iyi ya da zararlı oluşunun göstergesi kalori değildir.

Bütün tahıl gevrekleri çok daha fazla lif içerir ve içerdiği karbonhidratlar yavaş emilir. Bu, bizim onlardan daha çok fayda sağlamamızı sağlar ve organlarımızdan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Sebzeler

Sebzeler, tam tahıl gevreklerinin sahip olduklarıyla aynı faydalara sahiptir. En iyi seçenek fasulye, bezelye ve soya fasulyesidir. Soya fasulyesini yerel marketlerde bulmakta güçlük çekmeniz mümkündür.

Ancak genellikle beslenme konusunda uzmanlaşmış aktar ve diğer mağazalarda mevcuttur. Alternatif olarak internet üzerinden de temin edebilirsiniz.

Dutsu meyveler

Yaban mersini, kiraz ve ahududu gibi tüm meyveler antioksidan bakımından zengindir. Bu meyvenlerin içinde kolesterolü düşürmeye yardım eden bir bileşik vardır. Bunun yanı sıra vücudumuzu güçlendiren vitaminler ve mineraller de içerir.

kırmızı meyveler

Meyvelerin şeker tüketimini ve bununla bağlantılı sorunları önlemek için ideal olduğunu akılda tutarak, bunları kolesterolünüzü düşürmek için kullanmanızı öneririz.

Tabii ki, size verdiğimiz reçeteleri kullanmanın yanı sıra, düzenli olarak egzersiz yaparsanız daha da iyi sonuçlar alırsınız. Egzersiz, dolaşımı geliştirir, metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzdaki toksinleri terleme yoluyla ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Daha önce yukarıda bahsedilen ev reçetelerini, sağlıklı yiyecek seçenekleri ve egzersiz ile birleştirirsek, kolesterolünüzü düşürmek basit bir görev haline gelecektir.

İlginizi çekebilir ...
Kötü Kolesterol için Yepyeni ve Harika Bir Tedavi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kötü Kolesterol için Yepyeni ve Harika Bir Tedavi

Kötü kolesterol, kalp sağlığınızın durumu için önemli bir göstergedir. Bu yüzden kolesterol ve trigliseridleri doğru seviyelerde tutmak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Antonio, S. (2013). El colesterol. Article.
 • American Heart Association. (2012). ¿Que significan mis niveles de colesterol?
 • Garriga, M., & Montagna, C. (2016). Dieta para bajar el colesterol alto-hipercolesterolemia.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.