Buzdolabına Konulmaması Gereken Yiyecekler

28 Ocak, 2021

Genelde herkes tüm yiyecekleri buzdolabına koyar, ancak bu çok büyük bir hatadır çünkü bazı yiyecekler buzdolabının soğukluğuna ve koşullarına dayanamaz. Hatta bazen soğuk bu yiyeceklerin tatlarının değişmesine veya bozulmasına neden olur. Pek çok yiyeceğin ömürlerini uzatmak için buzdolabına konması gerektiği doğrudur ancak tüketiciler olarak hangi yiyeceklerin buzdolabına konulduğunu hangilerinin ise düşük derecelerde özelliklerini kaybettiklerini bilmeliyiz. Bu yazımızda size buzdolabına konulmaması gereken bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Buzdolabına Konulmaması Gereken Yiyecekler

Domates

Domates buzdolabında tadını kaybeder ve yavan bir hale gelir. Ayrıca soğukta iç hücreleri parçalandığı için dokusu unumsulaşır ve olgunlaşması durur.

Patates

patates

Soğuk patatesin içindeki nişastanın şekere dönüşmesine neden olur ve patatesin tadını değiştirir. Patatesleri kağıt bir torbada bozulmadan daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Ekmek

En çok yanlış saklanan yiyeceklerden birisi de ekmektir. Düşük derecelerde ekmek çok hızlı bozulur ve tadını kaybeder. Ekmeği buzdolabına koymak yerine serin ve kuru bir yerde saklayabilir veya dilimleyip daha sonra kullanmak üzere dondurabilirsiniz.

Tropik meyveler

Sıcak iklimlerde yetişen bu meyveleri kesinlikle buzdolabına koymamalısınız. Ananas, karpuz, şeftali, avokado, muz gibi meyveleri buzdolabına koyduğunuzda bozulmalarını hızlandırırsınız.

Soğan ve sarımsak

Düşük sıcaklıklarda soğan ve sarımsak sertleşerek özelliklerini kaybederler. Soğan ve sarımsağı serin ve kuru bir yerde bez bir torba içerisinde saklamanızı öneriyoruz.

Kuru Peynirler

Genelde peynirler buzdolabında saklanır ancak peynirin türüne göre bu çok büyük bir hata olabilir ve peyniri tatsız, yavan bir hale getirebilir. Parmesan gibi kuru peynirler buzdolabına konulduğunda tatlarını kaybederler. Bu tarz peynirleri buzdolabına koymak yerine, oda sıcaklığında hava geçirmeyen bir kapta saklayabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Peynirli Ton Balıklı Kroket Tarifi

Kavun ve şeftali

10 dereceden daha düşük sıcaklıklarda bu meyveler tatlarını ve özelliklerini kaybetmeye başlarlar bu yüzden bu meyveleri oda sıcaklığında saklamalısınız.

Arı balı

bal

Bal, buzdolabına konulmaması gereken bir yiyecektir. Bal, pH dengesi ve içerdiği maddeler nedeniyle oda sıcaklığında saklandığında özelliğini daha iyi korur. Buzdolabına konduğunda ise kristalleşip özelliklerini kaybetmeye başlar.

Zeytinyağı

Zeytinyağı buzdolabına konduğunda kıvamı koyulaşır ve sertleşir. Tereyağı kıvamına gelerek özelliklerini kaybeder. Zeytinyağı serin ve çok ışık almayan bir yerde saklanmalıdır.

Çikolata

çikolata

Çikolata uzun süre buzdolabında kaldığında üzerinde beyaz bir tabaka oluşur ve tadı değişir. Eğer çikolatanızı hemen yemeyecekseniz, oda sıcaklığında ve doğrudan ışık almayan bir yerde saklayın. Ayrıca çikolatanızı aşırı yüksek sıcaklıklardan da uzak tutmalısınız.

Ayrıca bakınız: Çocuklarınıza Çikolatalı Milkshake İçirmeyin

Kahve

Kahve buzdolabına konduğunda çikolataya benzer bir değişim geçirir. Kahvenin üzerinde, çikolatanınkine benzer bir tabaka oluşur ve o güzel tadı ve kokusunun kaybolmasına neden olur.

Tahıllar, makarna, un ve şeker

Bu tarz yiyecekler oda sıcaklığında saklanmalıdır. Düşük sıcaklıklara maruz kaldıklarında özelliklerini, vitaminlerini, tatlarını ve dokularını kaybederler.

Fesleğen

Fesleğen buzdolabına konduğunda, soğuk nedeniyle daha çabuk kurur ve bozulmaya başlar. Ayrıca buzdolabındaki diğer yiyeceklerin kokusu da fesleğene sinebilir. Fesleğeni buzdolabına koymak yerine oda sıcaklığında ve bir bardak su içinde tutarak ömrünü uzatabilirsiniz.

Umarız bu yazımız yiyeceklerinizi nasıl daha sağlıklı saklayabileceğiniz konusunda size yardımcı olmuştur.

  • Grau, A. (2015). Can you trust your fridge? IEEE Spectrum. https://doi.org/10.1109/MSPEC.2015.7049440
  • Calefato, C., Milani, M., Montanari, R., Emilia, R., & Dismi, H. M. I. G. (2010). Fridge Fridge on the Wall : what Can I Cook for Us All ? An HMI study for an intelligent fridge. In Proceedings of the International Conference on Advanced Visual Interfaces. https://doi.org/10.1145/1842993.1843093
  • High Level Panel of Experts on Food Security and Nutrition of the Committee on World Food Security. (2014). Food Losses and Waste in the Context of Sustainable Food Systems. HLPE Report. https://doi.org/65842315
  • Luo, S., Xia, H., Gao, Y., Jin, J. S., & Athauda, R. (2008). Smart fridges with multimedia capability for better nutrition and health. In Proceedings – 2008 International Symposium on Ubiquitous Multimedia Computing, UMC 2008. https://doi.org/10.1109/UMC.2008.17
  • Jenny Tian and Leslie Bothwell (2010). The Relation of Total Resistant Starch Concentration in Potatoes https://wwsef.ca/archives/2010/2010ReportBothwellTian.pdf
  • Carmen Carla Quiroga Ledezma. Los almidones resistentes y la salud. Revista Investigación y Desarrollo Vol. 1, Núm. 8 (2008). http://www.upb.edu/revista-investigacion-desarrollo/index.php/id/article/view/91
  • Dan Drost (2018). Cebollas en el huerto. Utah State University: Horticulture. https://digitalcommons.usu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=2949&context=extension_curall
  • Neyra Pinto, J. (2019). CÓMO SE DEBEN LAVAR Y GUARDAR LOS ALIMENTOS. Revista Médica Basadrina12(2), 51-53.  http://revistas.unjbg.edu.pe/index.php/rmb/article/view/645
  • Web Aceite de Jaén online 2020: https://www.aceitedejaen.es/blog/8-la-correcta-conservacion-del-aceite-de-oliva-virgen-extra
  • Web Cafés Miñana 2020: https://cafesminana.es/blog/64_Como-conservar-el-cafe-en-buenas-condiciones