Çocuklarınıza Çikolatalı Milkshake İçirmemeniz İçin 5 Sebep

· 7 Eylül, 2017
Dışarıdan alınan çikolatalı milkshakeler çocuklarınızın sağlığını gerçekten etkileyebilir. Çocuklarınıza sağlıksız şeyler yedirmemek için, yoğurdu ve doğal ürünler kullanarak evde bu tür milkshakeler ve içecekler yapabilirsiniz.

Zaman zaman bazı gıdaların tehlikeli olmasıyla ilgili bu türdeki yazılardan bıkmış olabilirsiniz. Ancak bu konular çocuklarınızın sağlığıyla alakalı olduğunda, size biraz daha yakın bir hale gelirler.

Bugün her çocuğun sevdiği klasik çikolatalı milkshake hakkında konuşmak istiyoruz. Çocukların genellikle okuldan eve gelince en sevdiği atıştırmalık ve tatlı budur.

Ebeveyn olarak, her gün çocuğunuzun beslenme çantasına koyduğunuz çikolatalı sütün içerdiği besin değerlerini kesin okumuşsunuzdur.

Hepsi pozitif görünüyor olabilir, gıdaların görünümünü ve dokusunu koruyan koruyucuların olduğunu da biliyorsunuz, ancak sizce bilmediğiniz başka şeyler de var mı? Bugünkü yazımızda size bunu açıklamak istiyoruz.

1. Karajenan, çocuk yiyeceklerinde önerilmeyen bir şey

Eğer karajenanı hiç duymadıysanız, bunların farklı alglerden yapılmış doğal bir ürün olduğunu söylemek isteriz. Süt ürünlerinde alg mi var yani? Evet, doğru duydunuz. Doğal bir besin olmasına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü’nün bunu çocuğunuza vermenizle ilgili verdiği tavsiyeleri bilmelisiniz.

 • Bağırsak florasını değiştirir
 • Kötü sindirime sebep olur
 • Gaza neden olur
 • İshale yol açar

Bunu da okuyun: Çocuklarınıza hayal kurmayı öğretin, korkmayı değil

Çocuklar için önerilen günlük miktarı merak ediyor olabilirsiniz, böylelikle etkilerden sakınmış olursunuz. Şimdilik, sağlık otoriteleri bu konuda henüz bir anlaşmaya varabilmiş değil.

2. Çikolatalı milkshake’te kazein vardır

Şüphesiz bu bilgiyi zaten biliyorsunuzdur. Çikolatalı milkshake süt ürünü olduğur için kazein -bir süt proteini- bakımından zengindir.

Bu proteinin vücut üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişir, ancak çocuklarda genellikle aşağıdaki etkiler görülür:

 • Bağırsağı rahatsız eder
 • Bağışıklık sistemini etkiler
 • Alerji üretir
 • Bu süt ürününe olan alerjiden kaynaklanan egzama veya bronşite sebep olur.

Bütün çocuklarda bu alerjiler veya reaksiyonlar görülmek zorunda değildir, fakat en azından tüketimini düzenlemek, düşünmeniz gereken bir gerçektir.

3. Çikolatalı milkshake’te çok fazla şeker vardır

Milkshake’in şeker içerdiği gerçeğine muhtemelen şaşırmazsınız, ancak 200 ml’sinde yaklaşık 30 gram şeker olduğunu biliyor muydunuz?

Bu miktar çok yüksektir ve çocuklarınız bunları düzenli olarak içiyorsa durum daha da kötüdür.

 • Şeker, insülin direncine neden olur, bu nedenle çocuğunuz metabolik sendrom ve diyabet riski taşır.
 • Şeker, dışkıda safra konsantrasyonunu ve bağırsakta bakteri enzimlerini attırır.
 • Çikolatalı milkshake’te zengin bir tatlandırıcı türü olan mısır şurubu bulunur. Bu, uzun vadede karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Obez çocuk sahibi olma riski taşırsınız.

Keşfedin: Elma yemenin 5 faydası

4. Çikolatalı milkshake çocukların sağlam kemikleri olmasına yardımcı olmaz

Bu tür içecekleri üreten süt ürünleri şirketlerinin, “kemik büyümesini destekler” veya “çocuğunuzun kemikleri daha güçlü olur” gibi cümlelerle bize bunların avantajlarını satması alıştığımız bir şeydir.

 • Bu tür bilgiler dikkatle ve kuşkuyla gözden geçirilmelidir. Milkshakelerdeki kalsiyum kolayca absorbe edilemez. Aslında, genelde de kaybolmaktadır.
 • Sorumlu Tıp için Beslenme Merkezi Komisyonu Direktörü Amy Lanou, en yüksek osteoporoz oranına sahip ülkelerin insanlarının daha fazla paketlenmiş süt, bu tip milkshakelerden içtiklerini belirtiyor.
 • Çikolatalı milkshake, iyi bir kalsiyum kaynağı değildir. Sade yoğurt, hatta sebzelerden alınan kalsiyum, daha iyi bir seçenek olacaktır.

5. Çikolatalı milkshake’in tadı çikolata gibi bile değildir

Tadı tamamen yapaydır. Aslında üreticiler, gerçek çikolatayı kullanmadan çikolata tadını andıran kimyasallar ve diğer aromatik elementleri sıklıkla kullanmaktadırlar. Aynı şey, çilek ve vanilyalı milkshake’ler için de geçerlidir.

Bu içeceklerin, hidrolize sebze proteini veya monosodyum glutamat gibi maddeleri içermesi yaygın bir durumdur. Ve başka bir gerçek, daha da endişe vericidir: gıda üreticileri, bu aromaları yaratmak için kullandıkları bileşenleri açığa çıkarmak zorunda değillerdir.

Diğer markalarla rekabet edebilmek için gizli formüller vardır.

Mesela bu Coca-Cola’nın formülü için geçerlidir.

Çikolata milkshake’lerden daha sağlıklı seçenekler vardır

 • Süt ürünlerinden vazgeçmek zorunda değilsiniz, ancak daha fazla kalsiyum içerdiğini bildiğiniz sağlıklı olanları tüketmeniz ve çocuğunuzun bağırsak florasına önem vermeniz yerinde olacaktır: doğal sade yoğurtla, bir miktar kakao tozu ve biraz yulaf ezmesi ile smoothie yapabilirsiniz. Seveceklerine eminiz.
 • Başka bir fikir de evde doğal meyve suları hazırlamaktır.

Daha fazlasını okumak ister misiniz? Öpmek ve sarılmak: çocuklar için en iyi ilaç

Sonuç olarak, arada bir çikolatalı milkshake tüketmenin bir risk içermediğini belirtmek isteriz. Tehlike, bu içeceklerin çocuklarınızın beslenmesinde günlük alışkanlık haline geldiğinde ortaya çıkar.