Çocuklarınıza Çikolatalı Milkshake İçirmeyin

Dışarıdan alınan çikolatalı milkshakeler çocuklarınızın sağlığını kötü etkileyebilir. Çocuklarınıza sağlıksız şeyler yedirmemek için doğal ürünler kullanarak evde bu tür içecekler hazırlayabilirsiniz.
Çocuklarınıza Çikolatalı Milkshake İçirmeyin
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Bugün her çocuğun sevdiği klasik çikolatalı milkshake hakkında konuşmak istiyoruz. Çocukların genellikle okuldan eve gelince en sevdiği atıştırmalık ve tatlı budur.

Bazı gıdaların tehlikeli olmasıyla ilgili uyarı niteliğindeki yazılardan bıkmış olabilirsiniz. Ancak bu yazılar çocuklarımızın sağlığıyla alakalı olduğunda biraz daha önem vermemiz gerekebilir.

Ebeveyn olarak her gün çocuğunuzun beslenme çantasına koyduğunuz çikolatalı sütün besin değerlerini okumuşsunuzdur. Tüm gıdaların içinde görünümünü ve dokusu için koruyucuların olduğunu biliyorsunuz ancak bilmediğiniz başka şeyler de olabilir mi? Bugünkü yazımızda size bunu açıklamak istiyoruz.

1. Karajenan çocuklara zararlıdır

Karajenan farklı alglerden yapılmış doğal bir üründür. Süt ürünlerinde alg mi var yani? Evet, doğru duydunuz. Doğal bir besin olmasına rağmen, Dünya Sağlık Örgütü’nün karajenan için verdiği uyarıları bilmelisiniz. Karajenan:

 • Bağırsak florasını değiştirir.
 • Sindirimi zorlaştırır.
 • Gaza neden olur.
 • İshale yol açar.

Çocuklar için önerilen günlük miktarı merak ediyor olabilirsiniz, böylelikle etkilerden sakınmış olursunuz. Sağlık otoriteleri bu konuda henüz bir anlaşmaya varabilmiş değil.

2. Çikolatalı milkshake kazein içerir

çikolatalı milkshake içen çocuklar

Bunu zaten biliyor olabilirsiniz. Çikolatalı milkshake süt ürünü olduğu için kazein, bir süt proteini, bakımından zengindir. Bu proteinin vücut üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişir ancak çocuklarda genellikle aşağıdaki etkiler görülür:

 • Bağırsakları rahatsız eder.
 • Bağışıklık sistemini etkiler.
 • Alerjiye neden olur.
 • Bu süt ürününe olan alerjiden kaynaklanan egzama veya bronşite sebep olur.

Burada bahsettiğimiz alerji veya reaksiyonlar tüm çocuklarda görülmeyebilir fakat en azından tüketimini sınırlamak, düşünmeniz gereken bir gerçektir.

3. Çikolatalı milkshake’te çok fazla şeker vardır

Milkshake’in şeker içerdiği gerçeğine muhtemelen şaşırmazsınız, ancak 200 ml’sinde yaklaşık 30 gram şeker olduğunu biliyor muydunuz? Bu miktar çok yüksektir ve çocuklarınız bunları düzenli olarak içiyorsa durum daha da kötüdür.

 • Şeker, insülin direncine neden olur, bu nedenle çocuğunuz metabolik sendrom ve diyabet riski taşır.
 • Şeker, dışkıda safra oranını ve bağırsakta bakteri enzimlerini attırır.
 • Çikolatalı milkshake’te zengin bir tatlandırıcı türü olan mısır şurubu bulunur. Uzun vadede karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Çocuğunuzun obez olma riskini arttırır.

4. Çikolatalı milkshake çocukların sağlam kemikleri olmasına yardımcı olmaz

çikolatalı süt

Bu tür içecekleri üreten süt ürünleri şirketlerinin, “kemik büyümesini destekler” veya “çocuğunuzun kemikleri daha güçlü olur” gibi cümlelerle bize bunların avantajlarını satması alıştığımız bir şeydir.

 • Bu tür bilgiler dikkatle ve kuşkuyla gözden geçirilmelidir. Milkshakelerdeki kalsiyum kolayca sindirilemez hatta genelde sindirilmeden kaybolur.
 • Sorumlu Tıp için Beslenme Merkezi Komisyonu Direktörü Amy Lanou, en yüksek kemik erimesi oranına sahip ülkelerin insanlarının daha fazla paketlenmiş süt ve bu tip milkshakelerden içtiklerini belirtiyor.
 • Çikolatalı milkshake, iyi bir kalsiyum kaynağı değildir. Sade yoğurt, hatta sebzelerden alınan kalsiyum, daha iyi bir seçenek olacaktır.

5. Çikolatalı milkshake’in tadı çikolata gibi bile değildir

Tadı tamamen yapaydır. Aslında üreticiler, gerçek çikolata değil çikolata tadını andıran kimyasallar ve diğer aromatik elementleri kullanırlar. Aynı şey, çilek ve vanilyalı milkshake’ler için de geçerlidir. Bu içeceklerin, hidrolize sebze proteini veya monosodyum glutamat gibi maddeleri içermesi yaygın bir durumdur.

Başka bir gerçek, daha da endişe vericidir; gıda üreticileri, bu aromaları yaratmak için kullandıkları bileşenleri açıkça söylemek zorunda değildir. Diğer markalarla rekabet edebilmek için gizli formüller vardır. Mesela bu Coca-Cola’nın formülü için geçerlidir.

Çikolatalı milkshake’ten daha sağlıklı seçenekler vardır

meyveli milkshake

Süt ürünlerinden vazgeçmek zorunda değilsiniz ancak daha fazla kalsiyum içerdiğini bildiğiniz sağlıklı olanları tüketmeniz ve çocuğunuzun bağırsak florasına önem vermeniz yerinde olacaktır.

Doğal sade yoğurtla, bir miktar kakao tozu ve biraz yulaf ezmesi ile smoothie yapabilirsiniz. Seveceklerine eminiz. Başka bir fikir de evde doğal meyve suları hazırlamaktır.

Daha fazlasını okumak ister misiniz? Öpmek ve Sarılmak: Çocuklar İçin En İyi İlaç

Sonuç olarak, arada bir çikolatalı milkshake tüketmenin bir risk içermediğini belirtmek isteriz. Tehlike, bu içeceklerin çocuklarınızın beslenmesinde günlük alışkanlık haline geldiğinde ortaya çıkar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Shang Q., Jiang H., Cai C., Hao J., et al., Gut microbiota fermentation of marine polysaccharides and its effects on intestinal ecology: an overview. Carbohydr Polym, 2018. 179: 173-185.
 • Klingbeil E., La Serre CB., Microbiota modulation by eating patterns and diet composition: impact on food intake. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol, 2018. 315: 1254-1260.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.