Obezitede Ameliyatsız Tedavi İmkanı Sunan Yeni Bir Teknik

Morbid obezite hastaları bu tekniği kullanarak normal kilolarına geri dönebilecekler. Sağlıklı bir yaşam sürmeye başladıklarında, 5 yıl sonra bu cihazın kullanımına gerek kalmayacak.
Obezitede Ameliyatsız Tedavi İmkanı Sunan Yeni Bir Teknik
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Bugüne dek, morbid obezite hastaları tedavi olabilmek için riskli cerrahi operasyonlar geçirmek zorunda kalıyorlardı. Mide balonu gibi diğer tedavi yöntemleri kişileri psikolojik olarak da etkileyebiliyordu.

Ancak, bu sorunun çözümü için yeni bir tedavi yöntemi geliştirildi ve başarılı bir şekilde ilerliyor. Bu yöntem morbid obeziteyle ilgili bazı sorunların çözülmesine yardımcı olabiliyor.

Aspire Assist olarak bilinen ve uygulaması oldukça kolay olan bu yöntem, vücudun aldığı kalori miktarını azaltıyor. Bununla ilgili en ideal şey ise hiçbir cerrahi müdaheleye gerek olmayışıdır.

Bugün, size bu yöntemle ilgili daha detaylı bilgi vereceğiz.

Morbid obezite hastaları için yeni tedavi yöntemi

Morbid obezite, kişinin vücut kitle indeksinin (VKİ) 40’tan fazla olmasıdır.

Vücut kitle indeksinin 40’tan fazla olması, yaşam kalitenizi önemli ölçüde sınırlar. Buna ek olarak, erken yaşta ölümle sonuçlanabilecek ciddi hastalıklara neden olabilir.

Morbid obezitenin sebepleri

iki kilolu kadın

Morbid obezite, fazla yemenin, iradesizliğin ya da yiyeceklerle kurulan duygusal bağın bir sonucu değildir. Bilimsel araştırmalar, morbid obezite vakalarında birkaç faktörün bir araya geldiğini göstermektedir.

 • Genetiğin bu hastalıkta önemli bir rolü vardır. Örneğin diyet ve spor yapan bir kişinin kilo vermede problem yaşamasının sebebi genetiktir.
 • Metabolizma hızı göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktördür.
 • Büyüdüğünüz çevre, aldığınız eğitim ve geçirdiğiniz hastalıklar da obeziteyi etkileyen faktörler arasındadır.

Uzmanlar aynı zamanda, kilo verme sürecinde bir “duraklama evresi”  olduğunu söylüyor. Beyinde bir tür termostat vardır ve bu diğerleriyle kıyaslandığında, bazı insanların kilo vermeye daha yatkın oluşlarını açıklar.

Şu örneğe bir göz gezdirelim.

Eğer aldığınız kalori miktarını azaltmaya karar verirseniz, beyniniz bu duruma metabolizmanızı yavaşlatarak karşılık verecektir. Birkaç hafta kilo verebilirsiniz ancak bir müddet sonra kaybettiğiniz kiloları yeniden alırsınız. Bu, vücudunuzun “duraklama noktasıdır.”

Obezite tedavisine yeni bir yaklaşım

midede tedavi

Daser Medical Laboratory, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylı bir cihaz geliştirdi ve bunu dünyaya dağıtmaya başladı. Bu cihaz aşağıdaki şekilde çalışmaktadır:

 • Aspire Assist bir by-pass cihazıdır. Doktor, küçük bir silikon tüpü endoskopik bir işlemle mideye sokar.
 • Bu silikon tüp, erişim noktası olarak hizmet etmek için mideyle vücudun arasında bir bağlantı noktası görevi görür.
 • Bu bağlantı noktasının çapı sadece iki santimetredir, görünmezdir ve canınızı acıtmaz.
 • Amacı, sindirimden sonra midede depolanan besinleri ortadan kaldırmaktır.
 • Aspire Assist midede biriken yiyeceklerin yaklaşık %30’unu emer.
 • Ayrıca, sindirimden sonra vücudun emmesi gereken uygun kalori miktarını da hesaplayabiliyor.
 • Cihaz aynı zamanda oldukça güvenlidir. Kişi bu miktarı değiştiremez.
 • Ancak, belirli aralıklarla doktor kontrolü yapılmadığında bu cihazın işe yaramayacağını bilmekte fayda vardır. Bu oldukça önemli bir noktadır.

Cihazın düzgün çalışmaya devam etmesi ve hastanın sağlığının yerinde olduğundan emin olmak için bu yönteme başvuran morbid obezite hastaları düzenli olarak tıbbi kontrol yaptırmalıdırlar.

Bu yeni yöntem hakkında hastaların bilmesi gereken şeyler

spor salonunda kadın

Vücut kitle indeksini düşürmek için kullanılan pek çok yöntem genellikle çok risklidir. Operasyonlar ve operasyon sonrası gereken özeni göstermek zor olabilir ve her morbid obezite hastası bu süreçleri kendi başına atlatamaz.

Yine de, Aspire Assist yönteminin morbid obeziteyi tamamen ortadan kaldırmadığını bilmekte fayda vardır. Bu yalnızca bir araçtır. Bu yöntemin avantajı, uygulanmasının oldukça kolay oluşu ve yan etkilerinin azlığıdır ancak sorumluluk bilinciniz yoksa bu yöntem size bir fayda sağlamayacaktır.

Buna ek olarak, aşağıdaki faktörler de dikkate alınmalıdır.

 • Hastanın düzenli olarak tıbbi kontrollere gitmesi gerekmektedir. Böylece yeme alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını değiştirebilirler.
 • Bu yöntem 5 yıl sürer. Ardından, hasta gereken kiloya ulaştığında Aspire Assist tedavisi sona erer ve kişi 5 yıl boyunca yeme ve yaşam düzeninde yaptığı alışkanlıkları devam ettirir.

Ayrıca okuyun: Yürüyerek Kilo Verin

Gördüğünüz gibi, bilim ve tıp obezite gibi halk sağlığını tehlikeye sokan hastalıklarla mücadelede kararlı olmaya devam ediyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • de Smith, A. J., Purmann, C., Walters, R. G., Ellis, R. J., Holder, S. E., Van Haelst, M. M., … & Henning, E. (2009). A deletion of the HBII-85 class of small nucleolar RNAs (snoRNAs) is associated with hyperphagia, obesity and hypogonadism. Human molecular genetics, 18(17), 3257-3265.
 • Neylan, C. J., Dempsey, D. T., Tewksbury, C. M., Williams, N. N., & Dumon, K. R. (2016). Endoscopic treatments of obesity: a comprehensive review. Surgery for Obesity and Related Diseases, 12(5), 1108-1115.
 • Press, E. (2016). COMUNICADO: La FDA aprueba el Bypass Externo, la válvula que permite tratar la obesidad grave sin cirugía.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.