Yürüyerek Kilo Verin

Yürüyerek Kilo Verin

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Yürümenin sağlığınıza katacağı yararları bu sayfada defalarca anlattık. Yürümek ruh halinizi iyileştirir, stresi rahatlatır, kan basıncını düşürür ve daha pek çok faydası vardır. Çok az egzersiz gün içinde yürümek kadar iyidir.

Ama sadece yürüyüşe çıkarak bir kaç kilo vermek mümkün müdür? Belki şimdi bunu yapıyorsunuz, ama hala vücudunuzda bir değişiklik olmadı ve kilo verme amacınıza ulaşamadınız. Bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir misiniz?

Hayal kırıklığına düşmeyin! Aşağıda yürürken kilo vermek üzerine verdiğimiz önerileri değerlendirin. Bu düşündüğünüzden çok daha kolay olacak.

Yürürken kilo vermek… bu gerçekten mümkün mü?

beden ölçümü

Elbette mümkün. Bildiğiniz gibi çaba isteyen herhangi bir fiziksel aktivite metabolizmanızı aktive eder, kalp atışlarınızı hızlandırır ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

 • Yürümek ekstra kalorileri yakmak için çok iyi bir yoldur, ayrıca yağa dönüşmek üzere olan, daha önce yemiş olduğunuz karbonhidratları da yakar.
 • Her gün yürüyüp kalp atışlarınızı düzenli tutarsanız kas yoğunluğunuz artar ve dahası aşırı yağları yakarsınız. Daha fazla kas yapıp daha çok yağ yaktıkça, genel sağlığınız gelişecektir. 
 • Düzenli olarak yürümek metabolizma seviyenizi arttıracak ve yağ yakacaktır, ama unutmayın ki yediklerinize dikkat etmelisiniz ve yağlı yiyecekleri, rafine unları, ticari ve işlenmiş yiyecekleri, şeker ve tatlıları, gazlı içecekleri ve benzerlerini daha az tüketmelisiniz. Basitçe söyleyecek olursak, daha sağlıklı bir yaşam sürmelisiniz.

Yürüyerek kilo vermek için göz önünde bulundurulması gereken şeyler nelerdir?

1. Ne kadar yürümeniz gerekir?

ormanda yürüyüş

Eğer ilk iki ay içerisinde sonuçları görmek istiyorsanız, ideal olarak günde hem akşam hem de sabah olmak üzere iki kez, yarımşar saat yürümelisiniz. 

Günde iki kez yürümek metabolizmanızı hızlandıracak, daha çok yağ yakacak ve kas birikimine yardımcı olacak. Eğer genel huzurunuzu, yaşam tarzınızı ve sağlığınızı geliştirmek istiyorsanız, günde sadece yarım saat yürüyebilirsiniz. Ama etkili olarak kilo vermek için, günün yüksek ve yoğun saatleri dışında günde iki kez yürümeniz gerekir.

Günlük plan defterinizde bunun için iki satır ayırın!

2. Ne kadar hızlı yürümelisiniz?

parkta yürümek

Güzel ve sıkı bir yürüme saatte 6 km hızla, 15 dakikada 1 km yürümelisiniz. Eğer bu hızı koruyabilirseniz daha etkin biçimde yağ yakarsınız ve bunu yaparken kendinizi yormazsınız.

Bunun sebebi şudur: kalp sadece %60 ve %70 kapasitede çalıştığı zaman, vücudunuz enerjiyi yağ olarak depolar, ama bu size kesinlikle yardımcı olmaz ve amacınıza katkı sağlamaz (kot pantolonunuz daha iyi oturmayacak).

Yani her kilometreyi 15 dakikada gitmelisiniz. Amacınız bu olsun!

3. Adımlarınıza dikkat edin

yürüyüş ayakkabısı

Nasıl yürüdüğünüzü düşünmeniz önemlidir. Aşağıda sıraladığımız şu noktaları not alın:

 • Uzun uzun yürümek o kilometreleri daha hızlı tamamlamanızı sağlamayacak, ama amacınız için gerekli olan daha hızlı yürümektir. 
 • Bileklerinizi nasıl kullandığınıza özen gösterin. Topuğunuz yere değdiğinde ayağınız yaklaşık 45° açıyla bükülmüş olmalı.
 • Omuzlarınızı rahat tutun, onları sıkmayın.
 • Kafanızı sabit tutmayı unutmayın. Böyle yapmazsanız başınız dönebilir veya boyun ağrısı çekebilirsiniz. İleri bakın ve kafanızı doğal bir pozisyonda tutun, ne aşağı doğru ne de yukarı doğru.
 • Unutmayın, yürüdükçe gözlerinizi yarım metre ötede tutmalısınız. Böylece kafanız doğal, rahat bir pozisyonda durur ve boynunuza baskı yapmaz.
 • Kalçalarınızı çok oynatmamaya özen gösterin ve daha düzgün, akıcı ve doğal hareketlerle yürümeye çalışın. Herhangi bir rahatsızlık veya baskı duymamalısınız.
 • Peki ya kollarınız ne olacak? Bir çok insan yürürken kollarıyla ne yapacaklarını bilemez – onları bükmeli mi yoksa yanlara mı salmalı? En iyi seçenek hangisi? Onları 90° bükün. Yürürken önemli olan kolları doğal olarak hareket ettirmek ve onları vücudunuzdan çok uzak tutmamak gerek. Bir ritmin içine girmek kolay, mesela sol kolunuz öne giderken sağ bacağınızı da öne atın, ve aynısını diğer taraf için uygulayın.
 • Yürürken ellerinizi yumruk gibi sıkmayın, çünkü bu yüzden kollarınızı rahat hareket ettiremezsiniz. Ellerinizi rahat bırakın.

4. Yürümek için güzel yollar seçin

yürüyüş yapan iki kadın

Taşlarla ve parçacıklarla dolu bir mahalle seçmeyin. Eğer yanlış bir adım atarsanız, bileğinizi burkup yaralanabilirsiniz. En iyisi kaldırımlar ve parklar gibi düz mekanlar seçmek. Ayrıca rahat ve ucu sıkmayan ayakkabılar giyin. Rahat ve nefes alan giysileri tercih edin.

Kapıdan çıkmadan önce son bir öneri! Eğer yürürken müzik dinlemekten hoşlanan biriyseniz dikkatli olun. Kulaklıklar yüzünden çevrenizde olan bitenlere karşı dikkatiniz dağılabilir, bu yüzden bir çok kaza oluşuyor. Dikkatle ilerleyin!

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermek İstiyorsanız Uzak Durmanız Gereken Dört Yiyecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek İstiyorsanız Uzak Durmanız Gereken Dört Yiyecek

Söz konusu kilo vermek olduğunda, insanlar genellikle sadece yiyebileceklerine odaklanır, ancak ne yenmemesi gerektiğini de göz önünde bulundurmalı...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.