Metabolizmanızı Hızlandırmanın Sağlıklı 4 Yolu

Günde 5 öğün yemek yemek ve günlük rutinimize fiziksel aktiviteyi dahil etmek çok önemlidir. Genellikle günde 1 saat bunun için yeterli olacaktır.

Eminiz ki istediği her şeyi yiyip de hiç kilo almayan bir çok arkadaşınız vardır. Peki bunu nasıl yapıyorlar sizce? Hızlı veya yavaş bir metabolizmaya sahip olmak genellikle genetik bir durumdur. Fakat, bazı stratejileri hayata geçirerek metabolizmanızı düzenleyebilir ve doğal bir şekilde onu hızlandırabilirsiniz.

Diğer sık görülen bir nokta ise, hayatımızda hızlı metabolizmanın tadını çıkardığımız bir dönem olur, fakat belli bir yaşa geldiğimizde kilo almaya başladığımızı fark ederiz ve bu ekstra kiloları vermek eskiden olduğundan daha da zorlayıcı olmaya başlar. Bunun için perişan olmaya gerek yok, hele havlu atmaya hiç gerek yok! Sadece alışkanlıklarınızı değiştirmek için çalışmalısınız ve metabolizmanızı hızlandırmak için aşağıdaki tüyoları dikkate almalısınız.

1. Düşük-kalori diyetlerine hayır deyin

öğün

Genellikle kilo vermek istediğimizde yaptığımız ilk hata budur: Daha az yemeye ihtiyacımız olduğuna karar veririz ve sınırlayıcı bir diyet fikri ile, yağsız ve karbonhidratsız öğünler hazırlamaya başlarız. Peki bunun vücudunuza doğuracağı sonuçların ne olduğundan hiç haberiniz var mı? Bunları not alın:

Minimum kalori ihtiyacı

Günlük minimum kalori ihtiyacımızın 1000 ve 1200 kalori arasında olduğunu kesinlikle aklınızda tutmanız çok önemlidir. Eğer bu miktardan daha az kalori alırsak, metabolizmamız yavaşlamaya başlar ve metabolik hızımız düşüşe geçtiğinde hem kilo veremeyiz, hem de sağlığımız tehlikeye girer. Bu, buna değecek bir şey değildir!

Glukoz

Sınırlayıcı bir diyet genellikle bizi, beynimizin, kaslarımızın ve vücudumuzun basit fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu düzgün glukoz seviyesini almaktan alıkoyar. Dikkatli olun!

Kas kütlesini kaybetmek

Kilo verirken cildinizin sarkmaya başlaması size de tanıdık geliyor mu? Bunun sebebi sınırlayıcı bir diyet yapmanın bize açlık hissettirmesinden ve vücudumuzun besin ihtiyacını başka bir yerden karşılamaya çalışmasıdır. İlk olarak nereden başladığını biliyor musunuz? Kaslardan, ve daha da ileri gitmek gerekirse, eğer bu düşük kalorili diyeti haftalarca devam ettirirseniz, vücut ihtiyacı olan besini hücrelerden, akciğerlerden ve kalpten almaya başlayacaktır.

2. Metabolizmanızı hızlandıracak kahvaltıya evet deyin

kahvaltı

Kahvaltı etmek, metabolizmamızı çalıştırmak için en basit ve yaşamsal noktalardan birisidir. Şüphesiz, en sağlıklı şekilde kilo vermek istiyorsanız, kahvaltıyı kesinlikle yapmalısınız. Şunu da aklınızda tutun, vücudumuz glikoz ve insülin seviyelerini ayarlamak zorundadır ve eğer sabah uyandığımız ilk andan itibaren vücuda iyi miktarlarda besin değeri sağlarsak, vücut enerjiyi kaslarımızda veya midemizde yağ şeklinde “saklamak” zorunda kalmayacaktır.

Metabolizmanızı hızlandırmak için kahvaltı ile ilgili şu basit önerileri lütfen not alın.

 • Kalktıktan sonra kahvaltıyı kesinlikle uyandığınız saatten maksimum 1 saat sonra yapmalısınız. Eğer bu zaman süresinin ötesine geçerseniz, metabolizmanız yavaşlar ve ne yersek yiyelim bu yediğimiz şeyler “depolanır” ve yakılmaz.
 • Aç karnına 1 bardak limonlu ılık su için. Bu şekilde vücudunuza detoks yaptıracaksınız ve güzel miktarda vitamin alacaksınız. Kahvaltı etmek için bu suyu içtikten sonra 15-20 dakika kadar bekleyin.
 • Kahvaltınıza proteini dahil etmeniz çok önemlidir. Peki bunun sebebi nedir? Çünkü protein, bizi tok hissettirir, kaslarımızı güçlendirir ve vücudun güne başlaması için ihtiyacı olan enerjiyi sağlar.

Metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak şu gıdaları kahvaltınıza eklemeyi unutmayın:

 • Yeşil çay
 • Beyaz çay
 • Zencefil çayı
 • Siyah kahve
 • Yeşil kahve
 • Yulaf ezmesi
 • Yumurta
 • Ispanak
 • Doğal yoğurt
 • Yeşil elma
 • Armut
 • Greyfurt
 • Ceviz
 • Avokado

3. Çeşitli yoğunluklardaki egzersizleri günlük rutininize dahil edin

egzersiz

Eminiz ki, yaşamsal alışkanlıklarınız yarım saatlik yürüyüşe çıkmak gibi günlük sağlıklı alışkanlıkları içeriyordur. Fakat, çoğu insanın metabolizmasını hızlandırmak ve birikmiş yağı yakmak için bu kadarcık egzersiz yeterli değildir.

Peki çözüm nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Vücudumuzu ekstra aktivitelerle, basit egzersizlerle “atlama başlangıcı” yaptırabilecek, metabolizmamızı aktive edebilecek yoğunluktaki egzersizleri tercih etmeliyiz.

Her gün yapmanız gereken şu önerileri dikkate alın:

 • 30 dakika boyunca yürüyün.
 • 10 dakika boyunca koşun.
 • Merdivenleri çıkın (bu zamanımızı çok fazla almayacak basit bir harekettir, apartmanın içinde bile yapabilirsiniz, “merdiven mi yoksa asansör mü?” sorusu için bu egzersiz size cevap olacaktır).
 • Dans etmek veya aerobik yapmak gibi çeşitli kardiyovasküler egzersizleri 20 dakika boyunca yapın.

Bunların hepsi için günde yalnızca 1 saate ihtiyacınız olacak.

4. Gün boyunca “azar azar” ve sık yiyin

yemek

Eğer yavaş metabolizma ailenizde genlerinizden gelen bir durum ise, kilo vermek istediğimizde yapabileceğimiz en büyük hata öğünleri atlamak olacaktır. Kahvaltı veya akşam yemeği yememeyi seçerek vücudunuz “alarm durumu”na geçer ve yeterli besini alamadığını düşündüğü için yağları depolamaya başlar. Fakat, gün içinde 5 veya 6 kere azar azar ve sık sık yersek, vücudumuz güzel bir denge yakalayacaktır.

Bu 5-6 öğün işlenmiş un ve şeker bakımından düşük olmalıdır ve hazır yiyecekleri içermemelidir. Bunların yerine taze sebzeleri, sağlıklı proteinleri, yağlı balık ve somondan alabileceğiniz sağlıklı yağları seçin; ve günde en az 6-8 bardak su içmenin de kesinlikle metabolizmanız için çok önemli olduğunu unutmayın. Bu da toksinleri vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır. Hemen başlamaya ne dersiniz?