Öpmek ve Sarılmak: Çocuklar İçin En İyi İlaç

Sarılmak çocuklarınıza özgüven verir ve onları ne kadar sevdiğinizi gösterir. Çocuklarınızın gelecekte duygusal olarak güçlü ve sağlıklı olması için gereklidir..
Öpmek ve Sarılmak: Çocuklar İçin En İyi İlaç

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Öpmek ve sarılmak gibi rahatlatıcı ve duygusal açıdan pozitif olan çok az şey vardır. En iyi anılarınız ve en yoğun anlarınız genelde sevdiğiniz birisiyle kucaklaşırken geçen bir kaç saniyede gerçekleşir.

Öpmek ve sarılmak, çocuklar için fiziksel dünyanın çok ötesindedir.

Bu sevgi gösterileri onların büyümesine, özgüven ve güvenlik duygusu geliştirmesine ve dünyanın geri kalanıyla etkileşimlerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Sarılmak sağlıklı bir eylemdir, ve bu tür bir ilaç hiç de pahalı değildir.

Bu ilaç her gün kullanılmalıdır. Özellikle de küçükler için…

Öpmek ve Sarılmak: Beynin İlacı

sarılmak

Scientific American dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, yetimhanelerdeki çocuklar için en endişelendirici durum, dokunma ve diğer duygusal jestlerden mahrum kalmalarıdır.¹

Çocuklar iyi beslenip bakılsa da, onların daha güvenli bireyler olarak yetişmeleri için beyinlerinde o kıvılcımı başlatacak ve düzgün gelişimi sağlayacak yeterli miktarda etkileşim yoktur.

Erken çocukluk dönemi, çok önemli bir zaman

Yenidoğan beyni deneyime, uyarılmaya veya sinirleri oluşturacak, hacmi geliştirecek ve beyinde daha güçlü yapılar oluşturacak duygulara açtır.

Stres, korku ve güvensizlik yüksek olduğu zaman, beynin bazı kısımları daha küçük hale gelir.

Bunlardan biri hafıza ve duygularla bağlantılı olan hipokampüstür.

Baskıcı ortamlarda, şefkat görmeden ve fiziksel teması deneyimlemeden büyüyen çocukların post travmatik stres bozukluğu, hiperaktivite, düşük özgüven ve hatta agresif davranışlar geliştirebileceği tespit edilmiştir. 

Development and Psychopathology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, 1980lerde Romanya’da yetim olan çocukların bebek iken yüksek oranda duygusal stres yaşadıklarından bahsediliyor.²

Ayrıca okumanızı öneriyoruz: Hafızanızı Güçlendiren Doğal Yöntemler

Bu çocuklarda stres, yetimhanelerde yaşadıkları duygusal açlık yüzünden oluşmuş.

Bu kan akışında ve özellikle de beyinde yüksek kortizol seviyelerine yol açıyor.

Yeni doğan bebekler ilk 8 aylarını bu koşullar altında geçirdiğinde onlar üzerindeki etkileri olumsuz oluyor.

Eğer bir kaç ay içerisinde sevgi dolu ve şefkat gösteren bir aile tarafından evlat edinildiklerinde bu etki geri döndürülebiliyor.

Bu çalışma ile, hayatlarının ilk 8 ayında yüksek stres deneyimleyen bebeklerin diğerlerine göre daha düşük IQ geliştirdiği ve anksiyete davranışları gösterdiği ortaya kondu.

bebek


Sarılmak ve öpmek, her dilde anlaşılabilen bir iletişim biçimi

Sevilen kişinin sarılmasından daha ayrıcalıklı, güçlü ve iyileştirici bir şey yoktur.

Konu bebekler ve çocuklara gelince, bu eylemleri yapmak çok daha önemlidir.

İşte bunun bazı nedenlerini aşağıda bulabilirsiniz:

  1. İlgi, şefkat gösteren dokunma, öpme ve sarılma gibi pozitif jestler, bebeklerde stres seviyelerinin azalmasına ve sinirsel bağların gelişmesine yardımcı olur. 
  2. Çocuklarınızla bağ kurmak için küçüklüklerinden itibaren onlara bol bol sarılın. Belki büyürken bunu reddecekler ama bağlılık ve şefkat kavramlarını onlara göstermek için bu gereklidir.

Uzmanlar çocuğunuz 4 ila 5 yaşlarına gelene kadar onları uyandırırken öpmeyi ve sarılmayı öneriyor. Güne şefkat ve ilgi ile başlamaktan daha güzel ve özel bir şey yoktur. 

Çocuğunuz büyürken sinirli olduğunda, korktuğunda veya endişe duyduğunda sarılmak, inanılmaz derecede terapi etkisi yaratır.

Sarılmak için illa bir neden olmasına gerek yoktur, ama sarılmanın onlara daha çok güven vereceği belli başlı durumlar da vardır.

baba-kiz

Özellikle de tam zamanlı bir işiniz ve uğraşmanız gereken çeşitli başka sorunlar da olduğunda bazen yorulacağınız doğrudur; çünkü ebeveynlik stres dolu ve çok çaba gerektiren bir meslektir.

Ancak çocuklarınızın “duygusal bakımını” asla ihmal etmemelisiniz.

Çocuklar sadece yemek, giyecek ve eğitime ihtiyaç duymaz.

Çocukların pozitif kelimelere, korkularına ve endişelerine yönelik yardıma ihtiyaçları vardır.

Onlar kendi stres ve anksiyetelerini anlayarak kendi duygusal dünyalarının yöneticileri olmalıdırlar. 

Sizlere okumanızı öneriyoruz: Sadelik Çocuk Eğitiminde Anahtardır

Ayrıca çocuklar bir sarılmanın veya okşamanın içten mi, yoksa aceleye mi getirilmiş olduğunu anlarlar. Onlara hak ettikleri zamanı verin.

Hiç bir jest veya ilgi eylemi bir anne babanın çocuğuyla arasında geçenden daha önemli değildir.

Onların akıllarında sonsuza kadar yaşayacak bu büyülü anları yaratmak sizin kabiliyetlerinize ve çabanıza bakıyor.

Şimdi, bize söyleyin. Bugün çocuklarınıza sarıldınız mı?

Haydi, ergenlik çağında olsalar bile, geç değil!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Milmaniene, J. (2002). Los roles en la familia. In Clínica del texto.
  • The Nationwide Children’s Hospital in Ohio.(2017). The Dual Nature of Early-Life Experience on Somatosensory Processing in the Human Infant Brain. https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822%2817%2930204-X
  • Murphy MLM, Janicki-Deverts D, Cohen S (2018) Receiving a hug is associated with the attenuation of negative mood that occurs on days with interpersonal conflict. PLoS ONE 13(10): e0203522. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0203522
  • Dev Psychopathol. Summer 2001;13(3):611-28. Salivary Cortisol Levels in Children Adopted From Romanian Orphanages. doi: 10.1017/s095457940100311x.
  • PLoS One. 2018; 13(10): e0203522. Published online 2018 Oct 3. Receiving a hug is associated with the attenuation of negative mood that occurs on days with interpersonal conflict. doi: 10.1371/journal.pone.0203522
  • Psychol Sci. Author manuscript; available in PMC 2016 Feb 1.
    Published in final edited form as: Psychol Sci. 2015 Feb; 26(2): 135–147. Published online 2014 Dec 19. Does hugging provide stress-buffering social support? A study of susceptibility to upper respiratory infection and illness. doi: 10.1177/0956797614559284

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.