Daha Fazla Kuru Yemiş Tüketmeniz İçin 7 Sebep

Kuru yemiş, en sağlıklı doğal gıdalardan biridir.Vücudunuza esansiyel yağ asitleri, besinler ve protein sağlarlar. Bu yazıda daha fazla kuru yemiş tüketmeniz için 7 sebepten bahsedeceğiz.
Daha Fazla Kuru Yemiş Tüketmeniz İçin 7 Sebep
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kuru yemiş, en etkili enerji ve beslenme kaynaklarından biri olarak düşünülür. Bu besinler, esansiyel yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından mükemmel bir kaynaktır.

Fıstık, badem, ceviz ve fıstık gibi farklı çeşitleri vardır. Yağ ve önemli ölçüde kalori içerdikleri için, kuru yemiş tüketmenin kilo aldırdığına dair yanlış bir fikir vardır.

Aksine, kuru yemişin vücuda oldukça faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Aslında bu besinler sağlıklı bir şekilde kilo vermeye de yardımcı olur. Bunun sebebi, kuru yemişin sizi gün boyunca enerjik tutacak sağlıklı yağlar bakımından zengin olmasıdır.

Bunun yanı sıra, kuru yemişler lif bakımından oldukça zengindir. Bu da sizi tok tutarak fazla miktarda yemek yemenizi önler. Herkesin düzenli olarak kuru yemiş yemesi için belirli sebepler vardır. Bugün, bunlardan 7 tanesini size açıklayacağız.

1. Kuru yemiş kalp sağlığını iyileştirir

kavrulmuş badem
kalp ritim bozukluğunu ve atardamarlarda kolesterol birikimi riskini azaltan

Düzenli olarak kuru yemiş tüketmenin, yağlı bir yemekten sonra iltihabı azaltmada ve kanı temizlemede zeytinyağı kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Lif içeriği ve sebze sterolleri, bağırsak yoluyla emilen lipitleri azaltır ve lipitlerin vücut dışına atılmasını kolaylaştırır. Kuru yemiş ayrıca, kan damarı duvarlarını koruyan ve yüksek tansiyonu önleyen esansiyel bir amino asit olan arginin içerir.

2. Beyin sağlığınızı güçlendirir

Antep fıstığı ve ceviz, hafızayı ve beyni güçlendiren önemli amino asitler ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Kuru yemişteki folik asit ve A ve E vitaminleri, sinir sistemi fonksiyonlarını iyileştirerek Alzheimer riskini azaltır.

3. Anti-inflamatuvar özellikleri vardır

tutuşan eller
çoğu hastalığın iltihaplanmanın kontrol edilememesinden kaynaklandığını

4. Sindirim sistemini güçlendirir

Kuru yemişin en önemli yararı, içerdiği lif sayesinde sindirim sistemi sağlığınızı korumasıdır. Bağırsaklarda besinlerin emilimini artırır ve yararsız maddelerin vücut dışına atılmasını kolaylaştırır. Kuru yemiş hazımsızlığı azaltır ve vücudun pH’ını düzenlemek için kolonlardaki yararlı bakterileri besler.

5. Erken yaşlanmayı önler

pürüzsüz cilt
E Vitamını içerdiğinden, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. 

6. Kas kütlenizi artırmaya yardımcı olur

Kuru yemiş, yoğun bir fiziksel egzersizin ardından gerekli olan günlük besin miktarını sağlamak için oldukça ideal bir protein kaynağıdır. Bazı beslenme uzmanları, yatmadan önce bir miktar kuru yemiş tüketilmesini önerir; çünkü içerdiği lif ve sağlıklı yağlar uyku sırasında kas dokusunun zarar görmesini önler.

7. Obeziteyle mücadele eder

tartının üstünde duran kadın
Fazla kilolu ya da obez kişiler bu besinlerden faydalanabilir.

Badem, ceviz ve diğer kuru yemişleri tüketen obez kişiler tüketmeyenlere kıyasla daha kolay kilo verir. Gördüğünüz boyunca, gün içerisinde kuru yemiş tüketmek için pek çok sebep vardır. Her zaman tüketebileceğiniz bu besinleri sevdiğiniz yiyeceklere ekleyerek de tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kuru Meyve Ve Kuru Yemiş: Kilo Verdirdiklerini Biliyor Muydunuz?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Meyve Ve Kuru Yemiş: Kilo Verdirdiklerini Biliyor Muydunuz?

Kuru meyve ve kuru yemiş tüketmek, beslenme programınızı dengelemek ve iyi miktarda vitamin, protein ve besin almak için harika bir yöntem.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Philpott JD., Bootsma NJ., Rodriguez Sánchez N., Hamilton DL., et al., Influence of fish oil derived n 3 fatty acid supplementation on changes in body composition and muscle strenght during short term weight loss in resistance trained men. Front Nutr, 2019.
  • Martí del Moral A., Fortique F., Omega 3 fatty acids and cognitive decline: a systematic review. Nutr Hosp, 2019. 36 (4): 939-949.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.