En Çok Kilo Verdiren İçecekler Hangileridir?

En Çok Kilo Verdiren İçecekler Hangileridir?

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Günümüzde,bir çok insan etkili bir biçimde kilo vermenin yollarını arıyor. Çoğunluk, kendini mucizevi sonuçlar vadeden ürünlere kaptırmışken, kimileri çeşitli diyetleri uyguluyor, kimileriyse spor yapıyor. Peki sağlıklı bir beslenme düzenine katkıda bulunabilen ve kilo verdiren içecekler hangileridir?

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için, diyet ve fiziksel aktivitelerin bir arada götürülmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle, bu ikisinden sadece biri ile kilo vermeye çalışmak, oldukça zorlu olacaktır.

Uzmanların çoğu, belli başlı içecekleri tüketerek kilo vermenin hızlandırılabileceği görüşündedir. Ve bizi genellikle hazırlanması veya marketlerde bulunması kolay içeceklere yönlendirirler.

Bu nedenle, sizlere obezite ile savaşta çok etkili olan vesize kilo verdiren içeceklerden bazılarından bahsedeceğiz. Unutmayın ki, bu içecekleri uygun bir diyet programı ile birlikte tüketmelisiniz. Sadece bunları içerek kilo veremezsiniz.

1. Soğuk Su

Bazı araştırmalara göre, soğuk veya buzlu su içmek vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu sayede daha fazla kalori yakılmış oluyor. Günde en az yarım litre soğuk su içmelisiniz.

2. Sebze Suyu

kilo verdiren içecekler

Sebze suyu tüketimi, kilo vermek isteyen bireyler arasında oldukça yaygındır. Zira, küçük bir bardak sebze suyu bile, size hemen tokluk hissi verir. Sebze suyu içerek günde ortalama 135 kalori daha az tüketmiş olursunuz.

3. Yeşil Çay

  • En çok kilo verdiren içecekler arasında yeşil ve siyah çay, da bulunuyor. Bu çaylar metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Bu makalemize de göz atın: 

Kilo Verdiren Sağlıklı 3 Smoothie Tarifi

  • Yeşil çay, diğer içeceklere göre ortalama %35 daha fazla yağ yakmanızı sağlar.

4. Yağsız Süt

kilo vermek için yağsız süt

İnanması güç gözükse de, yağsız süt, vücutta biriken yağların yakımını hızlandırmaktadır. Bu nedenle, kilo verdiren içecekler arasında yer alır. Her gün yağsız süt içen bireyler, günlük olarak herhangi bir süt ürünü tüketmeyen insanlara göre %70 daha fazla yağ yakıyor. Ancak, günde bir bardaktan fazlasına ihtiyacınız yok; bunu unutmayın.

5. Besleyici İçecekler

Bu tür içeceklerin de tüketenler üzerinde olumlu etkiler bıraktıkları gözlenmiştir. Her şeyden önce, içerdikleri yüksek vitamin ve mineraller ve verdikleri tokluk hissi ile gereğinden fazla yememizi önlerler.

Ancak, bunları kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Hangi içeceğin sizin için en uygunu olduğunu ve günlük tüketim miktarının ne kadar olması gerektiğini ancak bir uzman belirleyebilir.

6. Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi sütü, diğerlerine göre daha fazla elektrolit bulundurmaktadır. Yani tatlandırıcı veya vücudumuz için zararlı maddeler içeren içeceklerden çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, hindistan cevizi sütü metabolizmayı hızlandırır ve enerji verir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296.
  • Rothenberg DO, Zhou C, Zhang L. A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. Molecules. 2018 May 14;23(5):1176.
  • Mohamad NE, Yeap SK, Ky H, Ho WY, Boo SY, Chua J, Beh BK, Sharifuddin SA, Long K, Alitheen NB. Dietary coconut water vinegar for improvement of obesity-associated inflammation in high-fat-diet-treated mice. Food Nutr Res. 2017 Sep 21;61(1):1368322.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.