Fiziksel Motivasyon için 7 Bilim Destekli İpucu

Çeşitli bilimsel çalışmalar, fiziksel aktivite ve diğer sağlıklı alışkanlıkları başlatmak için motivasyon olarak çalışan belirli eylemleri desteklemektedir. Onları tanıyın.
Fiziksel Motivasyon için 7 Bilim Destekli İpucu

Tarafından yazılmıştır Jonatan Menguez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir kişinin egzersiz yapmaya karar vermesinin çeşitli nedenleri vardır – estetik nedenlerden sağlık ve zindeliğe kadar. Bununla birlikte, birçok kişi ilk adımı atmayı zor buluyor ve bu nedenle fiziksel motivasyon ipuçları önemli hale geliyor.

Çeşitli bilimsel çalışmalar, motivasyonun eğitimle ilgili hedeflerin gerçekleştirilmesine getirdiği etkileri analiz etmiştir. Müzik, grup dersleri veya net hedefler, bilimin desteğiyle bir dürtü olarak hareket edebilen bazı motivasyonel unsurlardır.

Fiziksel motivasyon ipuçları neden önemlidir?

Antrenman veya sağlıklı beslenme ile ilgili yeni bir alışkanlık başlatmak için, eyleminizi yönlendirmek için bir tür motivasyon bulmalısınız. Çoğu zaman, asla gelmeyecek bir ilham anını beklemek gibi bir hata yaparız.

Bu sayede daha sonra vazgeçmeden egzersize başlamak için en önemli faktör olan istek ve iç uyaran teşvik edilir. Mucizevi bir şekilde ortaya çıkmayacak, aksine biz harekete geçmeye başladığımızda yavaş yavaş gelişecek.

Burada söylediğimiz, net veya güçlü bir motivasyon olmadan bile ilk adımı atmaya teşvik edilmemiz gerektiğidir. İlk sonuçları fark ettiğimizde, motivasyonu elde etmek daha kolay olacaktır.

Bilime göre fiziksel motivasyon ipuçları

Sağlıklı alışkanlıkları uygulamak için bir dizi fiziksel motivasyon ipucunu dikkate almak önemlidir. Yeni bir rutine veya diyete başlamak için küçük bir itici güç olarak hareket edebilirler.

1. Keyif aldığınız egzersizleri hatırlayın

New Hampshire Üniversitesi’nde yapılan araştırma, bir fiziksel aktiviteyle ilgili olumlu anıları tanımlayan öğrencilerin , onu uygulamak için daha fazla motivasyona sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu nedenle, keyifli deneyimlerle ilgili anılarımıza dönmek faydalı bir fiziksel motivasyon ipucu olabilir.

havuzda şakalaşan kadınlar
Mutlu olduğunuz antrenmanları hatırlamak, mevcut uygulamamıza devam etmemize yardımcı olur.

2. Kendinizi olmak istediğiniz yerde hayal edin

Bu sadece yüzeysel bir hayal değil. Kendinizi görme şekliniz, yaptığınız eylemler üzerinde etkilidir. Bu nedenle, kendini fit bir kişi olarak hayal etmek, bu hedefe ulaşmak için egzersizlerle yüzleşmek için uyaran yaratır.

European Journal of Social Psychology tarafından yürütülenler gibi psikolojik araştırmalar, iç diyaloğumuzu nasıl detaylandırdığımızın önemini vurgulamaktadır. Bu fiziksel motivasyon tavsiyesine göre ikinci kişiyi, yani “sizi” vurgulamak, daha fazla uyaran yaratır.

Bu nedenle, olmak istediğiniz yerle ilgili olarak kendinizle konuşmak, yeni ve sağlıklı bir alışkanlığa başlamanız için bir itici güç olur. Farklı deneylere dayanan çalışma, “sen” kelimesini kullanmanın görev performansını iyileştirebileceğini kanıtladı.

3. Fiziksel motivasyon ipuçlarında müziğin önemi

İnsanların egzersiz yaparken müzik dinlemeyi sevmesi çok yaygındır. Bunu yapmak için araçlar son yıllarda iyileşmiştir. Artık tere dayanıklı müzik cihazları ve koşucular için özel olarak tasarlanmış telefon tutucular var.

Kablo taşımanın verdiği rahatsızlık kablosuz kulaklık ve Bluetooth ile çözüldü. Tüm bunlar binlerce sporcunun en sevdikleri şarkıların kendilerine eşlik ettiğini hissetmelerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Wisconsin Üniversitesi ve Ball State bu konuda araştırmalar yaptı. En sevdikleri müzikle egzersiz yapan bir grup sporcu üzerinde çalıştılar. Başka bir grup bunu herhangi bir müzik türüyle yaptı ve son grup bunu müziksiz yaptı.

Özellikle kadınlarda, en sevdikleri müziği dinleyenlerde fiziksel performansın arttığı sonucuna varmışlardır. Çalışma, Cooper’ın testi ile elde edilen sonuçlara dayanıyordu.

4. Grup motivasyonu

Birçok kişi koşuya çıkmak, spor salonuna gitmek veya evde egzersiz yapmak için bir antrenman partneri seçer. Grup dersleri de olabilir. Bu tür rutinlerin bu kadar popüler olması tesadüf değil.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gruplar halinde ve bireysel olarak çalışan insan gruplarını inceledi. Sonuçlar, bunu birlikte yapanların, diğerlerine göre iki kat daha uzun süre egzersiz yaptığını gösterdi.

Buna karşılık, The Royal Society akademik dergisinde yayınlanan araştırma, endorfin salınımının ürettiği uyarıma odaklandı. Bu, egzersiz sırasında ağrı hissini azaltan ve öforiyi artıran yaygın bir bedensel süreçtir. Senkronize grup eğitimi bu maddelerin üretimini arttırır.

5. Vazgeçmekten kaçınmak için kendinizi tanıyın

Bazen yeni bir fitness rutini veya sağlıklı bir diyete başlamak, ona bağlı kalmaktan daha kolay olabilir. Pek çok insanın faydalarını görmeye başlamadan önce erkenden pes etmesi yaygındır.

Pontificia Universidad Javeriana tarafından Kolombiya’da yapılan bir araştırma, egzersizde kişisel, atletik ve psikolojik özelliklerin önemini vurguladı. Vazgeçmekten kaçınmak için, fiziksel aktivite ile ilgili beklentilerin yanı sıra devam etme arzusu yaratan içsel bir motivasyona sahip olmak önemlidir.

6. Hedefler belirleyin

Bir hedefe ulaşmak için önce o hedefin ne olduğu konusunda net olmalısınız. Fiziksel aktivitede hedef belirlemenin amacı budur.

Güney Florida Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, belirlenmiş hedeflerin peşinden gitmek sporcuların motivasyonunu ve geri bildirimini artırıyor. Araştırma, 5 yetişkinin koşu mesafelerini değerlendirdi. Hedefler haftalıktı, ancak uzun vadeli bir hedef de belirlendi. Hedef belirlemek, tüm grubun koştuğu mesafeyi artırdı.

Bu nedenle, hem kısa hem de uzun vadeli net hedefler belirlemenin teşvik yarattığını akılda tutmak önemlidir. Bunu yapanların onlarla tanışmak için daha çok çalışması muhtemeldir. Bu tavsiye hem egzersizi hem de daha sağlıklı beslenmeye geçişi kapsar.

Gün batımında başarısını kutlayan bir kişi.
Hedeflere sahip olmak antrenman yapma isteğini artırır, böylece insanlar hedeflerine ulaşmaya çalışırlar.

7. Finansal teşvikler

Amerikan Önleyici Tıp Dergisi tarafından yayınlanan bu vakada başka bir çalışma, insanların finansal teşviklerle egzersiz yapma motivasyonunu analiz etti. Bu yaklaşımın yetişkinlerde eğitimlere katılımı arttırdığı sonucuna varılmıştır.

Ancak, kazançtan ziyade para kaybına ilişkin teşvikler daha etkilidir. Bu, bir arkadaşınızla veya aile üyenizle istediğiniz fiziksel değişimi elde edeceğiniz konusunda “bahse girmenin” motive edici olabileceği anlamına gelir.

Bu şekilde, “kumarbaz”, hedeflerine ulaşabileceğini gösterme dürtüsüne sahiptir. “Bahse” tanık olacak güvenilir bir kişinin de olması tavsiye edilir.

Kendi fiziksel motivasyon ipuçlarınızı seçin

Herkesin farklı olduğu ve aynı tavsiyenin bazıları için işe yarayabileceği ve diğerleri için çalışmayabileceği açıktır. Her şey deneme yanılma ile ilgili.

Bugünkü motivasyon tavsiyemiz, egzersiz dünyasına dahil olmayı zor bulanlara yöneliktir. Bununla birlikte, deneyimli sporcular tarafından belirli hedefler için de kullanılabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moreno-Murcia, J.A., Borges Silva, F., Marcos Pardo, P.J., Sierra Rodríguez, A.C., Huéscar Hernández, E.,  MOTIVACIÓN, FRECUENCIA Y TIPO DE ACTIVIDAD EN PRACTICANTES DE EJERCICIO FÍSICO. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de la Actividad Física y del Deporte / International Journal of Medicine and Science of Physical Activity and Sport [Internet]. 2012;12(48):649-662. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=54224840004
  • Marc S. Mitchell, Jack M. Goodman, David A. Alter, Leslie K. John, Paul I. Oh, Maureen T. Pakosh, Guy E. Faulkner. Financial Incentives for Exercise Adherence in Adults: Systematic Review and Meta-Analysis. American Journal of Preventive Medicine, Volume 45, Issue 5, 2013, Pages 658-667. Disponible en: https://doi.org/10.1016/j.amepre.2013.06.017
  • Molinero González, Olga, Salguero del Valle, Alfonso, Márquez, Sara,  Autodeterminación y adherencia al ejercicio: estado de la cuestión. RICYDE. Revista Internacional de Ciencias del Deporte [Internet]. 2011;VII(25):287-304. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=71018867005
  • Mayorga-Vega, A.C. Martínez-Baena, J. Viciana. Los adolescentes con mayor motivación hacia el ejercicio físico presentan mayores niveles de actividad física semanal. Un estudio con acelerometría. Revista Andaluza de Medicina del Deporte, Volume 8, Issue 1, 2015, Page 35. Disponible en: https://doi.org/10.1016/j.ramd.2014.10.038
  • Irwin, Brandon C et al. “Aerobic exercise is promoted when individual performance affects the group: a test of the Kohler motivation gain effect.” Annals of behavioral medicine : a publication of the Society of Behavioral Medicine vol. 44,2 (2012): 151-9. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22576339/
  • Cole, Zachary, and Hotaka Maeda. “EFFECTS OF LISTENING TO PREFERENTIAL MUSIC ON SEX DIFFERENCES IN ENDURANCE RUNNING PERFORMANCE.” Perceptual and motor skills vol. 121,2 (2015): 390-8. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26447745/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.