Hayal kırıklığının üstesinden gelmenin 7 yolu

Hayal kırıklığı, hayatınıza devam etmenizi ve başarıya ulaşmanızı engelleyebilir. İşte bu konuda yapabileceğiniz 7 şey.
Hayal kırıklığının üstesinden gelmenin 7 yolu
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 10 Aralık, 2021

Hayal kırıklığı, belirli bir hedefe ulaşamadığımızda doğal tepkimizdir. Her insanın buna karşı farklı bir tolerans derecesi vardır, bu yüzden geri dönme yeteneğimiz bu toleransa göre değişir. Bugün size, bu duyguların sizi tüketmesini önlemek için kullanabileceğiniz hayal kırıklığının üstesinden gelmenin 7 yolunu anlatıyoruz.

Genellikle bu tepkiye çaresizlik, stres, hayal kırıklığı ve hatta düşük benlik saygısı eşlik eder. Yaşam boyunca birçok sinir bozucu durumla uğraşmak zorunda kalırız ve bu nedenle bunlarla başa çıkmak için araçlara sahip olmak çok önemlidir. Hayal kırıklığının üstesinden gelmek için ipuçlarımız gelecek için harika bir müttefik olacak.

Hayal kırıklığının üstesinden gelmek için 7 ipucu

Hayal kırıklığı, hem iç hem de dış birçok faktör tarafından koşullandırılır. Bir proje geliştirme konusundaki beklentileriniz, istekliliğiniz veya ilginiz, sahip olduğunuz beceriler, tutumunuz ve sorunları çözme yeteneğiniz en önemlilerinden bazılarıdır.

Uzmanlar, motivasyonun hayal kırıklığında önemli bir rol oynadığı konusunda hemfikir. Hayal kırıklığı yaşama olasılığını azaltmaya yardımcı olur ve bundan muzdarip olduğunuzda daha çabuk iyileşmenize de yardımcı olur. Ayrıca, hayal kırıklığının başarısızlığa karşı geliştirdiğiniz duygusal tepki olduğunu unutmayın.

Başka bir deyişle, toleransınıza bağlı olarak, başarısızlık olarak görebileceğiniz durumlarda hayal kırıklığı gösterebilirsiniz. İşte size bir başlangıç olacak, ayağa kalkıp devam etmek için kullanabileceğiniz, hayal kırıklığının üstesinden gelmek için en iyi ipuçları.

1. Sizi hüsrana uğratan şeyin ne olduğunu gözden geçirin

Hayal kırıklığının, başarısızlık karşısında geliştirdiğiniz duygu (veya duygular) olduğunu zaten belirtmiştik. Genel olarak, öfke, hayal kırıklığı, çaresizlik, stres, hoşgörüsüzlük ve acı çekmek en yaygın olanlarıdır. Hayal kırıklığının üstesinden gelmek için, öncelikle bu duyguları tezahür ettirmenize neyin sebep olduğunu belirlemelisiniz.

Katalizörün kendisinden (örneğin iş yerindeki karmaşık bir görevden) değil, reaksiyonu gerçekte neyin tetiklediğinden (görevi zamanında tamamlamamaktan, onu tamamlamak için beceri ve yetenek eksikliğinden vb.) bahsediyoruz.

Sizi hayal kırıklığına uğratan şeyi tam olarak belirlemek, neden bu şekilde tepki verdiğinizi anlamak için esastır. Bir sonraki sefer bunu kontrol etmek için daha iyi araçlar olarak,  farklı bir bakış açısıyla sorunu görmenizi sağlar.

2. Olanları kabul edin

Hayal kırıklığının üstesinden gelmekte iyi olan mutlu bir kadın.
Sakin kalmak ve olanlar üzerinde düşünmek, hayal kırıklığıyla düzgün bir şekilde başa çıkmak için çok önemlidir.

Birçok insan hayal kırıklıklarını aylarca hatta yıllarca kendileriyle birlikte sürükler. Bunun olmasını önlemek için onları kabul etmelisiniz, ancak bu aynı zamanda ilk etapta duygularınızı iyi kanalize etmediğinizi de kabul etmeniz anlamına gelir.

Bu, hayatımızda önemli bir sorun olmamalı, en azından hepimizin hata yaptığını düşünürseniz. Hatalar hayatın bir parçasıdır, bazen başarılarla aynı oranda yaşanır. Hedeflerinize ulaşamadığınızı kabul etmek, onlara ulaşmak için tekrar deneyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu bizi hayal kırıklığının üstesinden gelmek için bir sonraki ipucumuza getiriyor.

3. Hatalarınızdan Öğrenmek

Araştırmacılar , hayal kırıklığının bir öğrenme kaynağı olduğu konusunda hemfikir. Bu, onlarca yıldır bildiğimiz bir şey ama yine de milyonlarca insan hatalarından ders almak için bu fırsatları boşa harcıyor. Hayal kırıklığı, izin verdiğimiz ölçüde bizim için bir başarısızlık olacaktır. Başka bir perspektiften bakarsanız, o zaman bir fırsat kaynağı olacaktır.

Hayal kırıklıklarınızın kaynaklarını belirlemeniz için sizi zaten teşvik ettik. Bunu yaptığınızda ve olayların olduğu gibi olduğunu kabul ettiğinizde , bu hatalardan ders almaya devam edebilirsiniz. İşte size yardımcı olabilecek bazı fikirler:

  • Yavaşça nefes almak için bir adım geri çekilin ve duygularınızın sizi alt ettiğini düşündüğünüzde sakinleşin.
  • Bir şey beklediğiniz gibi gitmiyorsa, durun ve neyi yanlış yaptığınızı değerlendirin.
  • Birikmiş yorgunluk aleyhinize çalışabilir. Daha iyi performans için kendinizi dinlendirdiğinizden emin olun.
  • Beklentilerinizi yapabileceklerinize göre  düzenleyin (daha yüksek hedefler daha büyük hayal kırıklıkları anlamına gelebilir).

Bu sadece bir örnektir, çünkü alacağınız dersler kendi özel hatalarınıza dayanmalıdır. Deneyimlerinizde ne kadar derine inerseniz, o kadar çok şey öğrenirsiniz.

4. Bir sonraki hedeflerinizle ilgili esnek olun

Hayal kırıklığının üstesinden gelmek, aynı zamanda, sizi rahatsız etmesini önlemek için ne yapacağınızı planlamayı da içerir. Bu, gelecekteki hedefleriniz konusunda ve sonuç almayı beklediğiniz zaman konusunda esnek olmayı, uyum sağlama yeteneğiniz konusunda ve kendinize sakinleşmek için ayırabileceğiniz zaman konusunda da esnek olmayı ve her zaman sorunun kendi zorluğunu hesaba katmayı içerir.

Kendinize karşı nazik davranmadığınız için hayal kırıklıkları meydana gelir. Kendinize bir makine gibi davranıyorsunuz ve dikkat, özen ve dürüstlüğün de önemli olduğunu unutuyorsunuz. Kendi işlerinize başkalarınınkilere göre öncelik vermenin yanlış bir tarafı yok, özellikle de bunu yaparak kendinizi büyük bir hayal kırıklığından kurtardığınızı biliyorsanız.

5. Sınırlarınızı kabul edin

Hepimizin sınırları var. Kabul etmek yanlış değil, hatta tam tersi. Bu durumda, sınırlarınızı tanımak, hedeflerin zorluklarını belirlemenize ve bunları aşmanıza olanak sağlayacak stratejiler geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Örneğin, zayıf noktalarınızı içtenlikle tanırsanız, onları güçlendirmek için üzerinde çalışabilirsiniz.

İkincisini yapmadan sınırlarınızı aştığınızda, hayal kırıklığının ortaya çıkması doğaldır. Yol boyunca, daha önce tartıştığımız her şeyi, özellikle de hatalardan öğrenmekle ilgili her şeyi hesaba katabilirsiniz.

6. Yardım istemekten korkmayın

Sinirli bir adam.
Sevdiklerinizin fikirlerini dinlemek ya da sadece sevgilerini ve ilgilerini hissetmek, zor durumlarla karşılaştığınızda gerçek bir yardımdır.

Bazen hayal kırıklığının üstesinden gelmenin anahtarı yardım istemektir. Bununla hem profesyonel yardımı hem de çevrenizde bulabileceğiniz yardımı kastediyoruz. Başta söylediğimizi hatırlayın: hepimizin farklı tolerans seviyeleri var, bu nedenle iyileşme sürecinizin herkesinkiyle aynı olmasını beklemeyin.

Partneriniz, bir arkadaşınız, bir aile üyeniz veya bir meslektaşınız, hayal kırıklıklarınızı dışa vurmak için “ağlayacak” bir omuz olabilir, sorunun nerede olduğunu belirlemenize yardımcı olabileceklerinden bahsetmeye gerek bile yok. Sorun devam ederse, düşük benlik saygısı, kaygı ve diğerleri gibi diğer sorunlarla ilgili olması çok muhtemel olduğundan, her zaman profesyonel yardım almayı tercih edebilirsiniz.

7. Kalk ve devam et

Sonunda, tek geçerli çözüm ayağa kalkıp devam etmektir. Her düşüş dolaylı olarak kalkma ihtiyacı anlamına gelir, bu yüzden er ya da geç bunu yapmak zorunda kalacaksınız. Elbette, zaman ayırın ve düşüncelerinizi ve duygularınızı sıralayın, böylece atacağınız sonraki adımlar daha güvenli ve sağlam olsun.

Hayal kırıklıkları hayatın bir parçasıdır. Size özel değiller, çünkü hepimizin onlarla yolculuğumuzun bir parçası olarak ilgilenmemiz gerekiyor. Aynı şey hatalar, başarısızlıklar veya hayal kırıklıkları için de geçerlidir. Bu, onlara alışmanız gerektiği anlamına gelmez, sadece yaşanacaklarını anlayın. Bu şekilde, yaptıklarınızda daha hazırlıklı olabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Krieglmeyer, R. How to overcome frustration? The influence of frustration on motivational orientation and motivational intensity (Doctoral dissertation, Universität Würzburg). 2007.
  • Yulis San Juan, A., & Murai, Y. Frustration as an Opportunity for Learning: Review of Literature. In FabLearn Europe/MakeEd 2021-An International Conference on Computing, Design and Making in Education. 2021; 1-8.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.