Eşiniz Size Hayal Kırıklığı Yaşattığında Ne Yapmalısınız

Uçuşan kelebekler gidip ilişkiye rutin eklenince, ilişkiden dolayı hayal kırıklığına uğramak oldukça kolaydır. Öte yandan, hayal kırıklığı ilişkiniz için bir dönüm noktası olabilir, çünkü böylelikle uğruna savaşmaya değip değmeyeceğini anlayabilirsiniz. 
Eşiniz Size Hayal Kırıklığı Yaşattığında Ne Yapmalısınız

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Uzun yıllardır birliktesiniz ve günleriniz çoğunlukla bir rutin haline geldi. Fakat bugün farklı bir şey oldu ve hayal kırıklığı yaşamış hissettiniz. Yatakta dönüp eşinize baktınız ve onun sizin için doğru kişi olup olmadığı konusunda şüpheleriniz oluştu. Hayal kırıklığının ilişkinizde ilerlemiş olma ihtimali vardır.

Birkaç gün öncesine kadar “diğer yarınız” olduğunu düşündüğünüz biriyle tüm zamanınızı harcadığınızda, “rahatsız” olduğunuzu ya da hayal kırıklığı yaşadığınızı hissetmeniz normaldir. Endişelenmeyin. Gerçekliğe ulaşmak için, idealleştirme bir kenara bırakılmalıdır.

İlişkinin ilk birkaç gününde, hatta yıllar boyunca bile, eşiniz mükemmel görünüyordu. Neredeyse hiçbir kusuru yoktu ve her şey harikaydı… ama bu durum artık değişti.

Aceleyle karar vermeden önce, düşüncelerinizi gözden geçirmek için zaman ayırın. Çünkü değişen şey, bakış açınız, olayların gidişatı değil. İlişkiniz, aslında birkaç ay ya da birkaç yıl önceki haliyle aynı.

Sadece şu an ona bakma biçiminiz farklıdır.

Hayal kırıklığı gözlerinizi açtı

Hayal kırıklığına uğradınız, çünkü eşiniz artık mutluluğunuzun tek sebebi değil. Onun size artık yeni bir şey katmıyor olmasının kötüye işaret olduğunu düşünüyorsunuz. Yanılıyorsunuz. Sadece artık büyüdünüz.

Aşk ve aşık olmak hakkında inandığımız şeylerin çoğu yanıltıcıdır. Örneğin, insanlar tam olarak teslim olmak adına, mutluluklarını bir başkasının eline verir. Bunun, aşklarını ispat ettiğini zannederler ve bir hata olduğunu fark edemezler.

Her birliktelikte, iki kişi birbirini tamamlar, ancak birisi diğerine asla bağımlı değildir. Her ikisi de kendi kendilerine mutludur. Bu durum sona erdiği anda, bağımlılıktan söz etmeye başlarız. Belki de bu tip ilişkileri çok sayıda insan “sağlıklı” zanneder, aslında en zararlı ilişki olduğunu fark etmezler.

Er ya da geç hayal kırıklığına uğrarsınız, ancak eşiniz artık sizin için doğru insan olmadığı için değil. Aşkı olgunlaştırmak için önünüze bir yol açılmıştır. 

Olgun aşk

Karnınızdaki o kelebekler ve eşiniz hakkında sürekli her şeyi bilme isteği gittikten sonra olgun aşk gelir. Artık hayatlarınız rutin bir hal alır, sizin de gayet iyi bildiğiniz gibi… Eğer kendinizi bu hayal kırıklığını yaşarken bulursanız, gözlerinizi dört açmanız ve iki şeyi fark etmeniz önemlidir:

  1. Eşinizin sizin için gerçekten doğru kişi olup olmadığını keşfedin. Karnınızdaki kelebekler, sizin gerçekten olduğunuz kişiyi tamamlamayan birine bağlanmanıza neden olabilir. Hangi tercihleri ve ilgi alanlarını paylaşıyorsunuz? Dünyaya aynı pencereden bakabiliyor musunuz?
  2. İlişkinizi, tüketici bir şey gibi düşünüp düşünmediğinizi anlayın. Artık biraz hayal kırıklığına uğradığınız ya da artık ilişkinizin başlangıcındaki gibi hissetmediğiniz için, onu terk etmeyi ve yeni biriyle tekrar başlamayı düşünüyorsunuz.

Bu seçeneğe dikkat edin. “Doğru” insan diye bir şey yoktur – doğru insana dönüşmek diye bir şey vardır.

Birlikte büyüyün, el ele yürüyün

Orada bir yerde sağlıklı bir ilişkiye başlayabileceğiniz çok sayıda insan var. Ama kaçı sizin daha iyi yarınız, hayat arkadaşınız olacak? Farklı olabilirsiniz. Ancak hayatı paylaşmaya karar verdiniz. Birlikte yaşlanmak için, bireyselliğinizi bir kenara koymadan, ortak bir güzellik düşünmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Bu, hayal kırıklığına uğradığınızda bile geçerlidir. Eşinize kendisiyle ilgili nasıl hissettiğinizi söylemiş miydiniz? Ya da sessiz kalmak ve düşüncelerinize son vermek mi istersiniz? Hayal kırıklığına uğradığınızı hissettiğinizde kendinizi hiç ifade ettiniz mi? Bu kişi sizin desteğiniz, güvendiğiniz kişidir. O yüzden bunu birlikte aşmak sizin işinizdir.

İlişkinizin yeni bir viraja girdiğini fark ettiyseniz, şimdi ilişkinizde o ana kadar attığınız adımlar hakkında değişiklikler yapmanın zamanı geldi demektir.Yeni bir dönüş yapmanız, biraz temiz hava almanız gerekiyor. Bağınız değişebilir, bütün insanlar gibi. Her zaman aynı olmazsınız ve bu iyi bir şeydir.

Değişim ve ilerleme her zaman yeni dönüm noktaları olacaktır. Hayal kırıklığı hissi, aşkınızın olgun aşka dönüşmesine ya da sona ermesine neden olan ilk adımdır. Nereye gitmek istediğinize siz karar vereceksiniz.

Hepsinden önemlisi, ilişkilerin ideal ya da mükemmel olması gerekmediğini unutmayın. Gerçek sanrı budur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.