Bugün Duygusal Olarak Kendinize İzin Verin

Çelişkili görünebilecek olmasına rağmen, zihninizde olması gereken en değerli izinler kendinize vermiş olduklarınızdır. Diğer her şey ikincil olmalıdır.
Bugün Duygusal Olarak Kendinize İzin Verin

Son Güncelleme: 07 Mart, 2019

Gelin, duygusal olarak kendinize izin vermenin öneminden bahsedelim. Bunları daha önce duymamış olabilirsiniz. Aslında, bunlar okulda öğretilmez ve anne babanız bunları sizinle paylaşmayı düşünmemiş olabilir. Duygusal izinler; mutlu, dengeli bir yaşama sahip olmak için önemli malzemelerdir. Zor zamanlarda sizi iyileştirebilecek özgürlüklerden ve duygulardan oluşurlar.

Hepimizin bildiği bir şey ise, çoğu zaman insanların dış varlıklarına odaklanmalarıdır. Diğer insanlarla geçinmek sizin için önemlidir. En iyi yanlarınızı dünyaya sunmanız daha iyidir.

Ama neden şimdi bakışlarınızı kendi içinize odaklamaya başlamıyorsunuz? İster inanın ister inanmayın, gerçek anlamda bir uyanış yaşamak şöyle gerçekleşir: dışarıda daha özgür olmak için içeri bakmak.

Bugün, kişisel gelişiminizi artırmak için kendinize verebileceğiniz beş izinden bahsedeceğiz. Bunları, bugün uygulamaya başlayabilirsiniz. Aslında, bunu başarmak için ihtiyacınız olan iki şey vardır:

Cesaret ve mutlu olma arzusu.

Bugün Duygusal Olarak Kendinize İzin Verin

Doktora gitmek veya bürokratik sorunları çözmek için iş yerinden izin alırsınız. Bazen basit heveslerinize de imkan tanırsınız: bunlar arkadaşlarınızla takılmak, kitap satın almak, yeni bir elbise almak, günün ilerleyen saatlerinde yalnız yürüyüş yapmak olabilir…

Peki, mutluluk izni nedir? Kendinize en son ne zaman “mutlu olacağım” dediniz? Bunun kolay olmadığını, istediklerinizi yapmak için yükümlülüklerinizden kurtulmanın zor olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, en önemli anahtar dengedir ve her şeyden önce ne yaparsanız yapın, kendinize izin vermenizdir. Bu beş önemli noktaya dikkat edin.

ele konan kuş


1. Kendim olmaya ve kimse için değişmemeye izin veriyorum

Şaşırabilirsiniz, ama insanlar dışarıdan gelen etkilerden dolayı sık sık değişir. Bazen bir ilişki fırtınalı ve karmaşık olabilir, bireyin bir çok özelliğini sınırlandırabilir.

  • Başkasının gölgesi olmak için kendiniz olmayı bırakırsınız. Kendinizle ilgilenmeyi unutursunuz ve eninde sonunda umutlardan daha çok korku ile yaşarsınız.
  • Kimse için değişmeyin. Kendinizi, değerlerinizi ve içsel güzelliğinizi koruyun. Fedakarlık etmeden olduğunuz kişiyi kutlayın.

2. Kendimi hissetmek ve anlamak için izin veriyorum

Bu sık sık gerçekleşir: sinirli hissedersiniz, başkasına kızarsınız, incinmiş veya hayal kırıklığına uğramışsınızdır. Bir çözüme ulaşmak için bu duygusal düğümden kurtulmak yerine onu kalbinizin derinliklerinde tutup çürütürsünüz.

  • Hiçbir şey olmamış gibi davranıyoruz, “her şey yolunda” gibidir, ama aslında değildir.
  • Bunu yapmayın – kendinize hissetmek, anlamak, çözmek ve iyileşmek için izin verin. Duygusal özgürlüğe sahip olmak mutluluğunuzu inşa etmek için şarttır.
  • Öte yandan, hissettiğiniz ve bunun bazı şeyleri ve insanları nasıl etkileyebileceğini bilmeniz, kendinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Kendinize en karanlık yerlerinize girme izni verin, onları ışığa çıkarın ve iyileştirin.

Kuşkusuz ki bir şeyler, korkularınız ve bugüne kadar çözülmemiş sorunlarınızla yüzleşmenizi sağlayacaktır.

kadın yüzü

3. İstediğim şeyi aramak için kendime izin veriyorum

Sizi mutlu edecek şeyi aramaya başlamadan önce, ne istediğinizi netleştirmelisiniz. İlginçtir ki, birçok insan yaşamlarını bu boşluğu hissederek yaşıyor çünkü ya önceliklerini ya da mutlu olmak için neye ihtiyaç duyduklarını bilmiyorlar.

  • İç barışı bulmak için kendinize izin verin. Kimsenin size acı vermesine veya değerlerinize uymayan şeyleri yapmaya zorlamasına izin vermeyin.
  • Kendinize her günü değerli kılma izni verin. Yükümlülükler veya görevleriniz olsa da: yapmak istediğiniz şeyler için kendinize bir iki saat verin.
  • Uğruna savaşmak istediğiniz hedefleri belirleyin; kısa ve uzun vadeli hayaller edinin.

Hayatınızı odaklayın ki sabahları gözlerinizi her açtığınızda hayalleriniz sizi bu yolda tutmaya, savaşmaya itebilsin.

4. Her zaman fikirlerimi koruma, kendimi ifade etme izni veriyorum

Sessiz olmayın; gündelik hayatınızda samimiyeti uygulayın. Sadece bu şekilde, düşündüğünüz ve hissettiğiniz şeylerin yaptığınız ve söylediğiniz şeylerle uyuşmasını sağlayarak duygusal olarak dengenizi yakalayabilirsiniz.

aslan ve kadın


5. Hayatımın bazı bölümlerini kapatmak için kendime izin veriyorum

Döngüleri bitirmek ve bölümleri kapatmak o kadar da kolay değildir. Aslında bunu yapmayı reddeden bir çok insan var. Sessiz kalmanın, dayanmanın ve onları mutsuz eden bir dinamiğin içinde olmanın yapılabilecek en iyi şey olduğunu düşünürler, çünkü bu, onların sahip olduğu tek şeydir.

Bunu yapmayın: Kendinize mutlu olmak ve size destek olmayan, sizi üzen ve uymayan şeyleri bırakmak için izin verin. 

Bölümleri kapatın ve daha iyisi için değişimlere evet diyin; çünkü onlar mutluluk için yeni fırsatlar getirecek. Dışarıda mutlu olmak için içeriden büyümeyi tercih edin.

Bugünden başlayarak kendinize duygusal olarak izin verin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.