Soğuk İntoleransı: Neden Bazı İnsanlar Daha Hassastır?

Anemi, anoreksi veya hipotiroidizm gibi bozukluklar soğuk intoleransı geliştirmemize neden olabilir. Bu nedenle, sıcaklığa karşı hassasiyetinizin normalden yüksek olduğunu fark ederseniz bir uzmana danışmanız önemlidir.
Soğuk İntoleransı: Neden Bazı İnsanlar Daha Hassastır?

Tarafından yazılmıştır Carmen Martín

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Soğuk intoleransı sıkıntılı olabilir. Soğuk havalarda insanları dışarıda kısa kollu giysilerle ve hatta göllerde yüzerken görmek çok yaygın olsa da, kışın evden çıkmak istemeyen insanlarla karşılaşmak da nadir değildir. Peki, bazı insanları soğuğa karşı daha hassas yapan nedir?

Her insanın sıcaklığa karşı daha fazla veya daha az duyarlılığı vardır. Bununla birlikte, bu hassasiyet, soğuğa tahammül edemeyecek kadar aşırıysa, bir hastalık belirtisi olabilir.

Düşük vücut yağı veya kronik bir sağlık sorunu gibi belirli faktörler soğuk intoleransı riskini artırır. Bu yazımızda, bu durumun ana nedenlerini ve nasıl teşhis edileceğini açıklayacağız.

Soğuk intoleransı – neden bazı insanlar düşük sıcaklıklara daha duyarlıdır?

kaloriferde ısıtılan eller

Bir kişinin dışarıda olmaya dayanamadığı türden bir soğuk intoleransı, genellikle vücutta bir sorun olduğunun belirtisidir. En sık görülen sebeplerden biri yukarıda bahsettiğimiz gibi düşük vücut yağ indeksidir.

Bunun nedeni, yağın vücut ısısını korumamızı sağlayan bir yalıtkan olmasıdır. Kadınlar, soğuğa daha duyarlı olma eğilimindedir, çünkü erkeklere kıyasla çok daha yüksek bir zayıflık oranına sahiptirler.

Belirli evrelerdeki hormonal değişiklikler de özellikle menopoz döneminde bu sorunu tetikleyebilir. Sıcak basmalarını muhtemelen duymuşsunuzdur, ancak sıcaklık değişikliklerine karşı artan hassasiyet de yaygındır.

Ayrıca, soğuk algınlığı veya grip gibi bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Aynı şey metabolik sorunları olanlar için de geçerlidir. Spesifik olarak, hipotiroidizmden muzdarip olanlarda vücut tiroid hormonlarının yokluğunda daha az vücut ısısı üretir.

Soğuk intoleransına yol açan diğer koşullar

Anemi, kandaki kırmızı kan hücrelerinin değiştiği bir hastalıktır. Bu değişimin nedeni oksijenin taşınmasından sorumlu madde olan hemoglobinin yeterli olmaması veya kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalması veya bunların anormal olması olabilir.

Anemi semptomları değişkendir ve çoğunlukla spesifik değildir. Bu durumdan muzdarip kişiler genellikle kendilerini yorgun ve zayıf hissederler ve bazıları da soğuğa karşı tahammülsüzdür. Bu durumda semptom, anemiye neden olan dolaşımdaki başarısızlıktan kaynaklanır.

Raynaud sendromu da dahil olmak üzere belirli kan damarı sorunları da ilişkilidir. Bu, soğuk veya stres gibi belirli uyaranlara yanıt olarak kan damarlarında anormal daralma görülen bir hastalıktır.

battaniyeye sarılmış, üşüyen kadın
Soğuk intoleransı, tiroid sorunları ve anemi gibi problemlerin altında yatan bir semptom olabilir.

Soğuk intoleransı, fibromiyalji olarak bilinen kronik bir hastalığa bağlı olabilir. Bu duruma sahip kişiler, genellikle aşırı duyarlılıkla ilişkili genel kas ve kemik ağrısı yaşarlar. Kadınlarda görülme sıklığı çok daha fazladır.

Bu durumda, bu tür bir reaksiyonu açıklayabilecek lezyon yoktur, ancak yine de hayat kalitesini önemli ölçüde düşürür. Bunun nedeni dinlenme kalıplarını ve dolayısıyla psikolojik refahı değiştirmesidir.

Son olarak, seyrek de olsa, nedenin hipotalamusta bulunabileceğini unutmayın. Bu, beynin vücut ısısını düzenleyen bölgesidir. Bu nedenle, onu etkileyen herhangi bir hastalık, sıcaklığın düzenlenmesini de değiştirebilir.

Bu sorun nasıl teşhis edilir?

reçete yazan doktor

Soğuk intoleransının nedenini teşhis etmek için bir doktor kapsamlı bir fizik muayene yapmalıdır. Her şeyden önce, muhtemelen bir kişinin kilosunu ve vücut yağ indeksini kontrol edecek ve ayrıca bir kan testi yapacaktır.

Bu test, tiroid hormon düzeylerini ortaya çıkaracak ve anemi veya başka bir durum olup olmadığını belirleyecektir. Doktor, hipotalamik bozukluk gibi daha ciddi bir sorunu ekarte ettikten sonra muhtemelen başka testler yapacaktır.

Bu nedenle, uzun süreli soğuk intoleransının bir doktora danışmak için bir neden olduğunu unutmayın. Çünkü başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu konuda tedbirli olmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.