Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz: Mükemmel Kombinasyon

Sağlıklı beslenme ve egzersiz, optimal sağlık için en iyi kombinasyondur. Sağlığınıza lezzetli ve çeşitli bir şekilde dikkat edebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu makaleyi okuyarak nasıl olduğunu öğrenin!
Sağlıklı Beslenme ve Egzersiz: Mükemmel Kombinasyon

Son Güncelleme: 02 Kasım, 2021

Düzgün kilo vermek veya kilonuzu korumak istiyorsanız, doğru sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel egzersiz şarttır. Ancak kilo vermek veya formda kalmak, diyetinizden ödün vermek veya vücudunuzu aşırı yoğun atletik rutinlerle cezalandırmak anlamına gelmez.

Aksine, ılımlılık, daha uzun bir süre boyunca sürecek sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürmenin anahtarıdır. Sadece düzen ve disiplin ve tabii ki herhangi bir özel soru için bir endokrinologa danışma gerektirir.

Burada size, diyetinize dikkat etmenize yardımcı olacak ve bazı fiziksel egzersizlerle birleştiğinde başarınızın mimarları olacak bir dizi yönerge veriyoruz!

Yemek yemek sıkıcı olmak zorunda değil

Diyetinizi takıntı haline getirmeye gerek yoktur, tüm besin değerleri için etiketleri kontrol etmek, yediğiniz yiyeceklerin çoğundan vazgeçmek zorunda kalmadan diyetinize dikkat etmenize yardımcı olabilir.

Tabii ki, kilo vermek veya sadece kilonuzu korumak istiyorsanız, normal diyetinizden kesmeniz gereken şeyler, hamur işleri veya ‘abur cubur’ olarak adlandırılan yiyeceklerdir. Ayrıca kızarmış yiyeceklerde aşırıya kaçmamak en iyisidir.

Aslında, pirinç, ekmek ve makarna gibi çok miktarda karbonhidrat içeren gıdaların günlük alımını azaltmanız önerilir.

Bunlardan çok daha az yemeli, sos kullanmaktan kaçınmalı ve bunun yerine diğer yiyeceklerin yanı sıra yumurta, ton balığı, hindi, tavuk ve sığır eti yoluyla daha fazla sebze ve protein tüketmelisiniz.

sağlıklı beslenme ve egzersiz

Örneğin öğle veya akşam yemeklerinde mükemmel tabağı tasarlayabilirsiniz. Yarısında sebze olmalı, diğer yarısını ikiye bölebilirsiniz. Biri karbonhidrat açısından zengin, diğeri protein bakımından zengin besinler içermelidir.

Sosis kötü bir fikir değildir. Örneğin hindi göğsünün tuzu azaltılmıştır ve yağ içermez. Bu harika bir protein  kaynağıdır ve aynı zamanda çok yönlü bir besindir. Hem salatalarda hem de daha ilginç diğer tariflerde yiyebilirsiniz.

Aynı şekilde tabağınızın karbonhidrat kısmı için fırında patates yiyebilirsiniz. Sos olarak biraz zeytinyağı ile yapıldıklarında, herhangi bir yemeğe daha sulu bir dokunuş katacaktır.

Son olarak, her gün bir veya iki parça meyve eklemek iyi bir fikirdir. İyi bir sağlık için gerekli olabileceğinden meyve tüketmek önemlidir.

Bu da ilginizi çekebilir: Erkekler İçin Kegel Egzersizleri

Spor hakkındaki gerçek

Bazı fiziksel egzersizler olmadan hiçbir diyetin işe yaramayacağına dikkat etmek önemlidir. Sağlıklı beslenme ve fiziksel egzersiz, mükemmel bir kombinasyondur ve gerçekten el ele gider.

Bu sadece optimal kiloyu korumaya çalışırken önerilmez. Diyabet, hipertansiyon ve dislipidemi gibi kardiyovasküler hastalıklardan kaçınmak istiyorsanız da önemlidir. Hospital Universitario de San Juan (Alicante) tarafından yürütülen bir araştırma bunu doğrulamaktadır.

Halihazırda düzenli egzersiz yapanlardansanız, yemeklerinizde pişmiş jambonu tercih edebilirsiniz. Bazı pişmiş jambonlar %90 et içerir ve protein oranı yüksektir, yağ oranı düşüktür, tuzu azaltılmıştır ve ilave şeker içermez.

Ayrıca jambon sevmiyorsanız, hindi göğsü veya tavuk göğsü tercih edebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda alternatifiniz var!

dürüm

Sağlıklı beslenme ve egzersiz sıkıcı olmak zorunda değil

Bu yönergeleri izler ve tutarlı kalırsanız, ömür boyu bağlı kalabileceğiniz sağlıklı alışkanlıklar oluşturacağınızdan emin olabilirsiniz. Sadece biraz irade ve sabrınız olması gerekiyor. Sonuçlar zaman alabilir, ancak uzun vadede onları fark edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Daha önce bahsettiğimiz egzersiz ve önerilen yiyeceklerin yanı sıra, internette daha birçok ipucu bulabilirsiniz. Bunlar sağlıklı bir yaşam tarzı sürmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca damak zevkinize hitap edecek özgün yemekler hazırlamanız için size yeni fikirler verecekler.

Artık ne yapacağınızı bildiğinize göre, rutininizi çok daha sağlıklı bir hale getirmemek için hiçbir mazeretiniz yok. Kendinize bakmak hiç bu kadar kolay olmamıştı… ya da bu kadar lezzetli!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.