Erkekler İçin Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri, hamile kadınlar için yararlılıkları ile iyi bilinirler. Ancak, bazı durumlarda erkekler için de yararlı olabilirler. Bu yazımızda, erkekler için Kegel egzersizleri ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.
Erkekler İçin Kegel Egzersizleri
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Erkekler için Kegel egzersizleri hamile kadınlar için olanlar kadar iyi bilinmese de, herkes tarafından yapılabilirler. Erkekler için Kegel egzersizleri, kadınlar için olanlardan farklı değildir ve aynı tür faydaları sunar.

Pelvik tabanı güçlendirmek için Kegel egzersizleri kullanılır. Bu, mesane ya da bağırsak inkontinansını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sorunun halihazırda var olduğu durumlarda, sorunu gidermeye çalışmak ya da en azından gelişimini durdurmak için yapılabilir. Ek olarak, bir kişinin cinsel yaşamını iyileştirebilirler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Pelvis Kaslarını Geliştirmek İçin Kegel Egzersizleri

Erkekler İçin Kegel Egzersizleri: Faydaları

Kegel egzersizleri erkekler için çok faydalıdır. Pelvik taban kaslarını güçlendirmenin pek çok faydası vardır. Bir yandan pelvik taban kaslarını sıkılaştırarak idrar kaçırmayı önlemeye ya da iyileştirmeye yardımcı olur.

Özellikle prostatlarının cerrahi yöntemler ile alınmasından önce ve sonra erkekler için yararlı olabilirler. Ayrıca diyabet ve aşırı aktif mesane durumunda da işe yarayabilirler. Bu durumlarda pelvik taban kasları zayıftır. Bundan dolayı, onları güçlendirmek için yaptığınız her şey çok faydalı olacaktır.

Öte yandan Kegel egzersizleri, cinsel ilişkide görev alan kaslara müdahale eder. Erkekler söz konusu olduğunda, erektil disfonksiyonun tedavisine yardımcı olabilir ve erken boşalmayı önleyebilirler. Ayrıca orgazmları yoğunlaştırabilirler.

Bir prostat problemi dolayısıyla muayene olan bir adam.
Prostat problemleri olan yaşlı erkekler Kegel egzersizlerinden yararlanabilir.

Pelvik Taban Kasları Nasıl Bulunur?

Kegel egzersizlerini doğru bir şekilde yapabilmek için önce pelvik taban kaslarını tanımlamak önemlidir. Bu çok basittir. Sadece idrar akışını durdurmanız ve gaz geçişini önlemek için kullandığınız kasları sıkmanız gerekir.

Bu basit alıştırma ile, dahil olan vücut kısımlarını tespit edebileceksiniz. Buna ek olarak, bunu yaptığınızda idrar akışını zar zor durdurabildiğinizi fark ederseniz, bu alanda egzersiz yapma ihtiyacınızın da farkına varacaksınız.

Pelvik taban kaslarını belirledikten sonra, egzersizleri herhangi bir pozisyonda yapabilirsiniz. Ancak, onları yatarak yapmak en kolayıdır.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır

Kegel egzersizlerinin yapılması çok kolaydır. Aslında, bunları yapmak için herhangi bir ekipmana ya da makineye ihtiyacınız yoktur. Günde birkaç kısa seans harika sonuçlar verecektir.

Bir erkek pelvik taban kaslarını bulduktan sonra, birkaç saniye (beşe kadar) kendisini sıkmak (idrar ve gazları tutmak için yapması gerekeni taklit etmek) ve sonra gevşemek zorundadır. Bu bir Kegel egzersizidir. Günde üç ya da dört defaya kadar 10 ila 20 arasında tekrar yapmak en iyisidir.

Ayrıca, bu egzersizleri yaparken normal nefes almanız ve nefesinizi tutmaktan kaçınmanız önemlidir. Bunun yanında, kasınızın yükseldiğini hayal ederek sertçe sıkmak çok önemlidir. Kalça, uyluk ya da karın kaslarınızı hareket ettirmekten kaçının.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Erkek Pelvik Tabanı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu Uygulama Cinsel Yaşamınızı İyileştirebilir Mi?

Kegel egzersizlerinin en büyük faydalarından bir tanesi, hem erkeklerin hem de kadınların cinsel yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirebilmeleridir. Aynı şekilde, belirli erkek cinsel işlev bozukluğu problemleri için de yararlı olabilirler.

Bu bağlamda, bir çalışma, erkekler için Kegel egzersizlerinin erektil işlevi, boşalma kontrolünü ve orgazm yoğunluğunu iyileştirdiğini öne sürmektedir. Bu spesifik çalışmada, kronik prostatiti ve kronik pelvik ağrı sendromu (aynı zamanda kronik bakteriyel olmayan prostatit olarak da bilinir) olan erkekler bunlardan en fazla oranda yararlanmışlardır.

Tıp uzmanları, erektil disfonksiyon sorunları olan erkekler için Kegel egzersizlerini tavsiye etmek konusunda hemfikirdir. Bunun nedeni, bu egzersizlerin penisin bir ereksiyon sırasında kanla dolmasına, boşalma sırasında pompalama yapmasına ve idrar yaptıktan sonra üretrayı boşaltmasına olanak tanıyan bulbospongiosus kasını güçlendirmesidir.

Üriner inkontinansı olan bir adam.
Kegel egzersizleri, bu durumdan muzdarip erkeklerde üriner inkontinansı iyileştirebilir.

Bunları Düzenli Bir Biçimde Yapmalısınız

Önleyici bir tedbir olarak ya da bir çare olarak Kegel egzersizleri, onları düzenli olarak yapan erkeklere fayda sağlar. Egzersizleri yapmanın ne kadar kolay olduğu ve ne kadar az zaman gerektirdikleri düşünüldüğünde, bu çabaya değer.

Aslında, bunları başka herhangi bir yerleşik rutinin (dişlerinizi fırçalamak gibi) yanında yapabilirsiniz. Bunlar, yalnızca sfinkter kontrolünü iyileştirmeye değil, aynı zamanda ereksiyon işlevsizliğini azaltmaya ve erken boşalmayı önlemeye de yardımcı olurlar. Bunlar, yaşlılıkta erkeklerde yaygın görülen üç sorundur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Staff, M. C. (2012). Kegel exercises for men: Understand the benefits – Mayo Clinic. Disponible en: http://www.mayoclinic.org/kegel-exercises-for-men/ART-20045074?p=1
  • Uravylioglu A, Kutlutürkan S, Kılıç D. Effect of Kegel exercises on prevention of urinary and fecal incontinence in patients with prostate cancer undergoing radiotherapy. Annals of Oncology. 2019 ;30:v838. Disponible en: https://www.annalsofoncology.org/article/S0923-7534(19)60242-5/pdf
  • Bridgeman, Bruce, and Steven G. Roberts. “The 4-3-2 method for Kegel exercises.” American journal of men’s health 4.1 (2010): 75-76.
  • Ferreira, C.H.J., Dwyer, P.L., Davidson, M. et al. Does pelvic floor muscle training improve female sexual function? A systematic review. Int Urogynecol J 261735–1750 (2015). Disponible en: https://doi.org/10.1007/s00192-015-2749-y
  •  Sharif H, Puppo V, El Fekih M. Importance of Kegel Exercises for Male and Female Sexuality and Prevention of Vaginismus. The Journal of Sexual Medicine. 2017;14(5):e340. Disponible en: https://doi.org/10.1016/j.jsxm.2017.04.604
  • Cohen D, Gonzalez J, Goldstein I. The Role of Pelvic Floor Muscles in Male Sexual Dysfunction and Pelvic Pain. Sexual Medicine Reviews. 2016;4(1):53-62. Disponible en: https://doi.org/10.1016/j.sxmr.2015.10.001
  • Kegel Exercises for Men: What are Kegel Exercises? Kegel FAQs| UCLA Urology. Uclahealth.org. 2020. Disponible en: https://www.uclahealth.org/urology/prostate-cancer/kegel-exercises-for-men
  • Nazarpour, Soheila, et al. “Effects of sex education and Kegel exercises on the sexual function of postmenopausal women: a randomized clinical trial.” The journal of sexual medicine 14.7 (2017): 959-967.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.