Erkek Pelvik Tabanı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Prostat ve idrar yolu sağlının iyi olmasının yolu erkek pelvik tabanı sağlığından geçer. Genelde bu, yaş ilerledikçe zayıflar. Bundan dolayı, vücudun bu kısmına bakmak son derece önemlidir.
Erkek Pelvik Tabanı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Son Güncelleme: 22 Haziran, 2020

Çoğu insan bunun erkekler için önemli bir konu olduğunu düşünmediğinden erkek pelvik tabanı, üstüne düşülen bir konu değildir. Öyle ki çoğu erkek bu bölgenin nerede olduğunu göstermekte zorluk çekebilir, hatta varlığından dahi haberdar olmayabilir.

İdrar kaçırma ya da ereksiyon sorunlarını önlemek adına erkek pelvik tabanının düzgün çalışması son derece önemlidir. Bu bölgeyle ilgili bazı sorunlar otuz yaş sonrasında ortaya çıkar ve elli yaş civarı daha da kötüleşir.

Erkek pelvik tabanı düzgün bir şekilde çalışırsa prostat sorunları önlenebilir. Ayrıca, cinsel ilişki esnasında herhangi bir sorun yaşanmaz.

Erkek Pelvik Tabanı Nedir?

Erkek pelvik tabanı sağlığı

Erkek pelvik tabanı pelvisin alt kısmında yer alır. Ayrıca, karın boşluğundaki organları “kapatma” görevini üstlenir. Diğer bir deyişle, bu karın-pelvik bölgesidir ve erkekler oturur pozisyondayken vücut bu kemikler üstüne oturur.

Bu bölge penis kökünün üstünde yer alan kasık kemiğinden omurganın en altı olan kuyruk sokumuna dek uzanır. Yandan tarif edecek olursak, buranın oturur pozisyondayken yandaki iki kemik arasındaki boşluk olduğunu söyleyebiliriz.

Erkek pelvik tabanında sinirler, kaslar, damarlar, kemik bağ dokusu ve bağ doku yer alır. Bu bölgedeki kaslar şu işlevlere sahiptirler:

 • Kontrol
 • Destek
 • Kasılma

Erkek Pelvik Tabanı İşlevleri

Pelvik tabanında pek çok farklı işlevi yerine getiren çeşitli kas grupları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri idrar ve dışkı tutmayı kontrol eder. Yani bu kaslar sayesinde idrar torbanızı ve bağırsaklarınızı doğru bir şekilde boşaltabilirsiniz.

Ayrıca, erkek pelvik tabanı mesane ve kalın bağırsağı destekler. Bunlar pelvik organlardır. Bu bölgedeki kaslar aynı zamanda ereksiyon ve boşalmada da önemli rol oynarlar. Bundan ötürü, cinsel olarak aktif olmak adına son derece önemlidirler.

Fakat pelvik tabanı yaşla birlikte ya da yeterli egzersiz yapmamaktan ötürü zayıflayabilir. Bu sorun nörolojik hastalıklar, enfeksiyonlar, tümör alma ameliyatları ya da radyoterapiden de kaynaklanabilir.

Ayrıca, erkek pelvik tabanındaki zayıflıklar idrar yolu ya da prostat problemlerine de yol açabilir. Cinsel fonksiyonu da etkileyerek şu sorunlara neden olabilir:

 • Ereksiyon olamama
 • Erken boşalma
 • Kronik pelvik ağrı sendromu

Pelvik Tabanının Yeri

Takım elbiseli karnını tutan adam

Yalnızca fotoğrafta değil, erkeklerin kendi vücutlarında pelvik tabanlarının yerini gösterebilmeleri son derece önemlidir. Bunun yapılabilmesi için dört yol bulunmaktadır:

 • İdrarınızı tutun. Pelvik tabanı kaslarını hissetmek için tek yapmanız gereken idrarınızı tutmak. Fakat bunu haftada birden fazla yapmamanızı öneririz.
 • Gazınızı tutun. Bu da ilk ipucuna benziyor. Fakat bu kez idrarınız yerine gazınızı tutacaksınız. Bunu yapmak için anüsünüzdeki kasları kasmalısınız. Böylelikle içeriye çekilir ve pelvik tabanınıza doğru kalkar.
 • Aynaya bakın. Bu kaslarınızı kasmayı ayna karşısında deneyebilirsiniz. Doğru bir şekilde yapabilirseniz penisiniz içeriye çekilir ve testis torbanız yükselir.
 • İdrar sonrası kasılma. Mesanenizi boşalttıktan sonra pelvik tabanınızı kasmayı deneyin. Doğru şekilde yapabilirseniz, kalan idrar da çıkar. Bu sızdırma sorununun da önüne geçer.

Erkek Pelvik Tabanı İle İlgili Diğer Önemli Bilgiler

Vücudun bu kısmına özen göstermek son derece önemlidir. Pelvik tabanı hijyeni için gerekli önlemlerin alınması da gerekir. En önemlisi bu alanın zayıflamasına engel olmaktır. Yoksa yukarıda bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Erkek pelvik tabanını güçlendirmenin en iyi yollarından biri Kegel egzersizleridir. Bunlar oldukça kolay egzersizlerdir ve otuz yaşın üstündeki erkekler için son derece kolaydır. Dengeli beslenmek, ağır kaldırırken dikkatli olmak, kabızlıktan kaçınmaya çalışmak da aynı şekilde önem arz eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • del Carmen, M. C. D. J., Torres, M., & Bolaños, O. (2015). Disfunciones sexuales y disfunciones del suelo pélvico.¿ Problemas de salud relacionados?. Revista Sexología y Sociedad, 21(2), 224-233.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.