Geriye Boşalma Sorunundan Mı Mustaripsiniz?

Orgazma ulaştığınızda boşalamıyor musunuz? Bu yazıda, geriye boşalmanın olası nedenleri ve tedavi için neler yapabileceğinizi konuşacağız.
Geriye Boşalma Sorunundan Mı Mustaripsiniz?

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Erkeklerin küçük bir kısmı orgazmda dışarı meni çıkışı olmamasından şikayetçidir. Bir başka deyişle bu kişilerde, çok az ya da hiç meni çıkışına rastlanmaz. Bunun nedeni, meninin penisten çıkan kanallara değil de mesaneye doğru hareket etmesidir.

Bu sorunu yaşayan erkeklerde, orgazm anında çıkan meni miktarı ya yok denebilecek kadar azdır ya da gerçekten hiç yoktur. Bu durumun kişinin sağlığına hiçbir zararı yoktur ama çocuk sahibi olmak istiyorlarsa çok büyük bir problemdir.

Eğer bu problemden mustaripseniz ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız, hemen profesyonel yardım almanız gerekir.

Aşağıda, geriye boşalmayla ilgili daha çok bilgi bulabilirsiniz.

Boşalma sırasında ne oluyor?

Erkek orgazmı sperm kanalı sayesinde gerçekleşir. Sperm kanalı, spermlerin testislerden prostata geçtiği yoldur. Prostatın içinde sperm başka vücut sıvılarıyla bir araya gelir, karışır ve meni dediğimiz, boşalma sırasında ortaya çıkan sıvıyı oluşturur.

Meni prostat üzerinden peniste bulunan üretraya geçerken, mesane boynundaki kaslar gerginleşmeye başlar. Bu kas mesanenin girişinde bulunur. Gerginleşmenin ardından kas, meninin, mesanenin arasında sıkışıp kalmasına neden olacak şekilde kapanır.

Mesane boynundaki kas sıkışıp, mesaneye giden kanalları kapatma işlevini kaybettiğinde, geriye boşalma meydana gelir.

muz ve beyaz çikolatayla temsili boşalma anlatımı

Geriye dönük boşalmada, mesaneye giren meninin, bulunduğu yerden çıkması engellenir.

Geriye dönük boşalmanın semptomları arasında şunları görebilirsiniz:

 • Kuru orgazm: Çok az ya da hiç meni çıkışına rastlanır.
 • Orgazmdan sonra bulanık idrar: İdrarda bulunan meniden kaynaklanır.
 • Erkekte kısırlık: Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmamasına rağmen, sık cinsel ilişkiye rağmen kadının gebe kalamaması durumudur.

Geriye boşalmaya neler neden olur?

Öncelikle önemli bir şeyi belirtmemiz gerekiyor. Tüm kuru orgazmların nedeni geriye boşalma problemi değildir. Eğer kuru orgazma neden olan etmenin ne olduğunu öğrenirseniz, bunu durdurmak için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Kuru orgazmın yaşanabilmesinin birkaç farklı nedeni olabilir:

 • Prostatın cerrahi müdahaleyle alınmış olması (prostatektomi)
 • Mesanenin cerrahi müdahaleyle alınmış olması (kistektomi).
 • Leğen kemiği civarındaki kanseri tedavi etmek için kullanılmış olabilecek radyoterapi.

Eğer kuru orgazm sorununu çekiyorsanız, hemen doktorunuzla bir randevu ayarlamalısınız. Ancak bir profesyonel yardımıyla, sorunun kendisini ve soruna neden olan problemi bulabilirsiniz.

Geriye boşalmaya neden olabilecek faktörler

Geriye boşalmayı tetikleyebilecek unsurlar çok değişken olabilir. Bir kısmını aşağıda görebilirsiniz:

 • Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız ve tansiyonunuzu kontrol edebilmek için ilaç kullanıyorsanız.
 • Eğer diyabet hastasıysanız ya da multipl skleroz sorununuz varsa.
 • Geçmişinizde prostat veya mesane ameliyatınız varsa.
 • Eğer, psikiyatrik ya da duygusal sıkıntılarınızı tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız.
 • Eğer omuriliğiniz önceden hasar gördüyse.

Ne zaman doktora danışmalıyım?

el damarları çıkmış adam
Bu problemin en büyük sıkıntısı, üreme kabiliyetinin kaybıdır.

Geriye boşalma, erkeğin erekte olabilmesine engel olan ya da orgazmı durduran bir problem değildir. Kısırlık harici bir zararı yoktur ve ileri tedavi gerektirmez.

Fakat aşağıda bahsedeceğimiz durumlardan herhangi birinden şikayetçiyseniz, bir uzmana danışmanızı tavsiye ediyoruz:

 • Eğer bir yıldan uzun süredir korunmadan cinsel ilişkiye giriyorsanız ve buna rağmen partneriniz hamile kalamıyorsa.
 • Eğer kuru orgazma neden olabilecek ilaçlar kullanıyorsanız. Doktorunuza danışmanız durumunda size kuru boşalmadan kurtulabilmeniz için elinizde olan seçenekleri gösterecektir.

Geriye boşalma karşısında alternatif yöntemler

Bit çift çocuk sahibi olmak isteyip de olamıyorsa, bu istemsiz bir gerilim ve baskı yaratabilir. Meditasyon ve yoga bu stresi azaltmak için biçilmiş kaftandır.

Geriye boşalma sorunu yaşayan erkekler, bazı üreme tekniklerinin yardımıyla partnerlerini hamile bırakabilirler. Sadece sizin durumunuza en uygun olan tekniği bulmanız gerekir.

Ek olarak, sağlıksız alışkanlıklardan kurtulmak, risk oluşturabilecek faktörlerin durdurulması için elzemdir. Örneğin, diyabetik erkeklerde bu durumun oluşmaması için, kandaki şeker miktarının kontrolü çok büyük önem taşır.

Umarız tüm bu bilgiler sorununuzu anlamanızda ve geriye boşalmanın nedenlerini öğrenmenizde size yardımcı olmuştur. Eğer öyleyse lütfen tavsiyemize uyun ve en yakın zamanda bir doktora başvurun. Ancak bir uzman sorununuzu sorun olmaktan çıkartabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Castelo Elías-Calles, L., & Licea Puig, M. E. (2003). Disfunción sexual eréctil y diabetes mellitus: Aspectos etiopatogénicos. Revista Cubana de Endocrinología14(2), 0-0.
 • Juárez-Bengoa, A., Bagnarello-González, F., Rodríguez-Perdomo, D. F., Juárez-Bengoa, E. R. Y., & Rodríguez-Yee, E. (2011). Prevalencia de eyaculación retrógrada en esterilidad asociada con hipospermia. Ginecología y Obstetricia de México79(02), 61-66.
 • Quesada Vázquez, A. J. (2002). Trastornos del funcionamiento sexual en pacientes diabéticos. Revista Cubana de Medicina General Integral18(4), 257-259.
 • Serrano, R. T. (2012). Una visión actual de la infertilidad masculina. Revista Mexicana de Medicina de la Reproducción4(3), 103-109.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.