Testis Torsiyonu: Belirti ve Nedenleri

Bazı erkeklerin testis torsiyonu sorunu yaşama ihtimali testis torbasının bağ dokusundaki bozukluklardan ötürü daha fazladır. Bu rahatsızlıkla ilgili detayları öğrenmek için okumaya devam edin!
Testis Torsiyonu: Belirti ve Nedenleri
Alejandro Duarte

tarafından incelendi ve onaylandı. biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Testis torsiyonu, testisleri testis torbası içinde tutan spermatik kord döndüğü zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu da testislere ve testis çevresindeki dokulara kanın iletilmesine engel olur.

Testisler sperm üreten bezlerdir. Yumurta şeklindedirler ve skrotal kesede yer alırlar.

Testislere gelen kan spermatik kordda yer alan testis damarından geçer. Venöz dönüş de aynı kısımda ters doğrultuda akışın gerçekleştiği spermatik toplardamarlarda meydana gelir. Testis torsiyonu nedeniyle damarlar tıkanır ve bundan ötürü de testislere kan akışı gerçekleşmez. Bu durum uzun süre devam ederse, testisin alınması gerekebilir.

Testis Torsiyonunun Nedenleri

Testis torsiyonu olan adam

Testislerin bazı anatomik yapılarda bulunması, bu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Testis torsiyonu, yaşlı erkekler de dahil olmak üzere her yaşta görülebilir. Fakat ergenlikte ya da yenidoğanlarda daha sık görülür. Bazı erkeklerin, testis torbasındaki bağ dokusunda görülen bozukluklar nedeniyle, testis torsiyonu yaşama ihtimalleri daha fazladır. Fakat bu duruma yol açan bariz bir neden yoktur.

Testis torbası çevresindeki bir zedelenmeden ötürü meydana gelen enflamasyonlar da testis torsiyonuna neden olabilir. Güç harcanması gereken egzersizler sonrası da böyle bir durumla karşılaşılabilir. Bazı anatomik yatkınlıklar, testislerin testis torbası içinde serbestçe hareket edebilmesine yol açabilir. Spermatik kord normalden daha uzun olduğunda da bu durum görülebilir.

Testis Torsiyonu Belirtileri

Ani ve yoğun ağrı bu rahatsızlığın ana belirtilerinden biridir. Bu ağrı, bozukluğun görüldüğü testiste hissedilse de, kasık bölgesine de sıçrayabilir. Hatta karnın alt kısımlarında dahi hissedilebilir.

Ağrının yanında şu belirtiler de görülebilir:

  • Bulantı
  • Kusma
  • Rahatsızlık hissi

Bazı durumlarda testisler normalden uzun ya da alışılmadık şekillerde olabilir. Genellikle, torsiyon görülen testis şişer, testis torbasının derisi kızarır ve sertleşir.

Belirtilerin yoğunluğu rahatsızlığın ne kadar süredir devam ettiğine göre değişir. Fakat bazen de rahatsızlık kendi kendine iyileşir ve ağrı zamanla diner.

Testis Torsiyonu Teşhisi

Doktorlar, hastanın hastalık geçmişine bakarak ve fiziksel muayenede bulunarak bu rahatsızlığı teşhis edebilirler. Teşhisi doğrulamak için de ultrason yapılır. Fakat ultrason her zaman gerekli değildir.

Ultrasonda testislere kan akışının azalıp azalmadığı görülebilir. Eğer doktorlar teşhisleri konusunda emin değillerse, ultrason isteyebilirler.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Böbrekleri ve Mesaneyi Koruyan 7 Gıda

Testis Torsiyonu Tedavisi

Ameliyathanede iki doktor

İki testisi de testis torbasının içiyle birleştirmek için gerçekleştirilen en yaygın tedavi yöntemi ameliyattır.

Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için ameliyat yapılması ve bu müdahalenin bekletilmeden yapılması gerekir. Çünkü zaman geçtikçe kangren olunabilir ve bu da testisin alınmasını gerektirebilir. İlk 6 saat içinde ameliyat yapılabilirse, testisin alınmasına gerek kalmayabilir.

Eğer çocuğunuz testis ağrısından şikayetçiyse, hemen bir doktora göstermeniz gerekir. Tedavi için testis terse döndürülmeye çalışılır ve bunu takiben rahatsızlığın görüldüğü testisin duruşu sabitlenir.

Çok fazla şişlik görülen bazı durumlarda hemen ameliyat yapılamayabilir ve dönmenin elle düzeltilmesi gerekebilir. Fakat yine de bunun ardından ameliyatın mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi şarttır.

Eğer doktorlar durumu erkenden teşhis ve tedavi edebilirlerse, testisler düzgün şekilde çalışmaya devam edebilir. Kan akışı 6 saatten fazla süredir durduysa, zaman geçtikçe testislerin alınma ihtimali artar. Bazı durumlarda testisler fonksiyonunu yitirebilir.

İlginizi çekebilir ...
Yaz Aylarında Cinsel İstekte Artış Olmasının Sebepleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yaz Aylarında Cinsel İstekte Artış Olmasının Sebepleri

Pek çok sosyal-mesleki faktör yaz aylarında cinsel istekte artışa neden olabilir. Yaz aylarında cinsel istekte artış olmasının nedenlerinden bahsed...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sanz Jaka, J. P., Villanueva, J. A., Garmendia Larrea, J. C., Mendívil Dacal, J., & Arocena Lanz, F. (1989). Torsión del cordón espermático. Archivos Espanoles de Urologia.
  • Mongiat-Artus, P. (2012). Torsión del cordón espermático y de los anexos testiculares. EMC – Urología. https://doi.org/10.1016/s1761-3310(04)40737-3
  • Gonzalo-González, A., Longás, J., Pérez-Barrero, P., Infantes, M., Pérez-Alfranca, C., & Ruiz-Pérez, R. (2007). Bloqueo del cordón espermático como tratamiento del dolor crónico testicular. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.