Egzersizden Önce Yenecek Yiyecekler

Egzersizden önce yemenin birçok faydası vardır ve bu faydalar kanıtlanmıştır. Doğru zamanda doğru miktarda kalori alımı vücudunuzun herhangi bir aktivite sırasında en iyi durumda olması için gereken enerjiyi sağlayacaktır.
Egzersizden Önce Yenecek Yiyecekler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Birçok insan egzersizden önce yemek yememeniz gerektiğini düşünüyor. Ancak, bu bir efsanedir ve egzersizden önce bir şeyler yemelisiniz. Vücudunuzun herhangi bir fiziksel aktiviteyi tamamlamak için enerjiye ihtiyacı vardır.

Sabah egzersiz rutininiz varsa, egzersizden önce yemek yemek özellikle önemlidir. Hafif koşu yapmadan veya spor salonunda antrenman yapmadan önce yemek yediğinizde daha iyi sonuçlar alırsınız. Ancak, bu pizza yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Egzersizden önce yiyeceğiniz yiyecekleri dikkatlice seçmelisiniz.

Bu yazıda, egzersizden önce yiyecek seçimi konusunda bilmeniz gereken birkaç şeyi anlatacağız.

Egzersizden Önce Yiyebileceğiniz Yiyecekler

Egzersiz türüne bağlıdır

Yapacağınız egzersiz türü, yapmadan önce tüketeceğiniz yiyecekleri seçmeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şeydir. Kişisel hedeflerinizi dikkate almak da önemlidir.

Örneğin, egzersiz yaparak kilo vermeye ve yağ yakmaya çalışıyorsanız, düşük kalorili yiyecekleri tercih edin. Bu şekilde kas ve karaciğerinizin glukoz paketlerini beslemeyeceksiniz.

Bunun yerine, amacınız yoğun bir egzersiz yapmak veya kas kütlenizi artırmaksa, başlamadan önce enerji rezervlerinizi doldurmalısınız. Bunun nedeni, vücudunuzun çok fazla enerjiye ihtiyacı olmasıdır ve bunu elde etmek için en iyi seçeneğiniz protein, yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek yiyeceklerdir.

Egzersizden Önce Ne Zaman ve Ne Kadar Yenir?

egzersiz yapan adam
Egzersizden önce sağlıklı beslenmek, egzersiz sırasında enerjinizi korumak için esastır.

Aktivitenize başlamadan en az yarım saat önce yemek de önemlidir. Yediğiniz yiyeceklere bağlı olarak, eğer mümkünse, biraz daha uzun zamana ihtiyacınız olabilir. Aksi takdirde, vücudunuz yakıt olarak kullanmak yerine yediklerinizi sindirmeye odaklanacaktır. (Bu senaryo, egzersizden önce yemek yememeniz gerektiğine dair o efsaneyi başlatan şey olabilir.)

Ayrıca, egzersiz yapmadan önce yediğiniz yiyecek miktarına dikkat edin. Aksi takdirde, fiziksel aktiviteniz sırasında kendinizi çok şişkin hissedebilirsiniz. Örneğin, mideniz ağrıyabilir ve kendinizi ağır ve enerjisiz hissedebilirsiniz.

İdeal olarak, ılımlı porsiyonlar halinde kaliteli yiyecek tüketin. Bununla birlikte, egzersiz yaparken vücudunuzun enerji olarak kullanması için öncesinde mutlaka iyi beslenmeye çalışın.

Proteinler ve Sıvılar ve Karbonhidratlar… Aman Tanrım!

Genel olarak, egzersizden önce sindirimi kolay olan karbonhidratlar tüketmeye çalışmalısınız.

Çoğu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır. Örneğin, kepekli ekmek, işlenmemiş tahıllar, makarna, pilav ve bazı meyve ve sebzelerin tümü mükemmel seçeneklerdir. Tabii ki, en iyi uygulama bir basit ve bileşik karbonhidrat karışımı tüketmektir.

Kaslarınız üzerinde çalışacaksanız, protein içeren yiyecekler tüketmeniz de önemlidir. Bu gruptan jambon, yumurta, süt ürünleri vb. arasından tercih yapabilirsiniz. Buradaki en önemli şey, egzersizden en az 2-3 saat önce onları tüketmektir, böylece onları sindirmek için zamanınız olur.

Tabii ki, herhangi bir antrenman türünden önce, sırasında ve sonrasında yeterli derecede su da içmelisiniz. Egzersiz yapmadan önce en az yarım litre su içiniz. Alternatif olarak, süzülmemiş meyve suyu veya kahve veya çay gibi başka uyarıcı bir içecek de içebilirsiniz. Eğer fiziksel aktivitenizi sabah saatlerinde yapıyorsanız bu özellikle yararlıdır.

Egzersizden Önce Yenecek Yiyecekler

egzersizden önce smoothie içen kadın
Meyveler, smoothieler ve tahıllar, yüksek miktarda basit ve karmaşık karbonhidratlara sahip oldukları için bir egzersiz rutini öncesinde sahip olduğunuz ideal seçeneklerdir.

Muz da, egzersiz rutininden önce ve sonra yemek için mükemmel bir besindir. Aslında, bu meyve, fiziksel aktiviteniz sırasında kaybedeceğiniz tüm mineralleri takviye eden yüksek potasyum içeriğine sahiptir. Ek olarak, muz karbonhidrat içerir ve bunlar size egzersiz için gereken enerjiyi sağlar.

Meyve karışımları da bir başka harika seçenektir. Hızlıca hazırlanabilirler ve her türlü malzemeyi içine ekleyebilirsiniz. İdeal olarak, bir meyve karışımı, yoğurt ve granola veya başka bir tahıl türüne sahip olmalıdır.

Doğru malzemeler seçilerek dikkatlice hazırlanmış bir karışım, proteinler, vitaminler ve karbonhidratlarla dolu bütün bir yiyeceğe dönüşebilir. Vücudunuzu harekete hazırlamak için mükemmel bir yoldur.

Fazla vaktiniz yoksa, bir dilim reçelli ekmek yemek vücudunuza enerji vermek için kolay ve hızlı bir seçenektir. Tahıl barları da, eğer düşük kalorili olanları ve yapay olmayanlarını tüketiyorsanız ve tam tahılların yanı sıra meyveler ve tohumlar içermesi koşuluyla kabul edilebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.