Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Bunlarla İlgili Çözümler

Erkeklerde en sık görülen cinsel problemlerden ikisi erektil disfonksiyon ve erken boşalmadır. Her durumda, seks terapisi veya ilaç ile çözüm bulunmaktadır. Konunun hayattan tam olarak keyif alabilmek için bir tabu olmaktan çıkması önemlidir.
Erkeklerde Cinsel Sorunlar ve Bunlarla İlgili Çözümler

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Erkeklerde cinsel sorunlar zamanın bir anında, hatta uzun bir süre boyunca ortaya çıkabilir. Her durumda, hepsi için bir doktora görmelisiniz, çünkü sadece bir uzman size rehberlik edebilir ve nedenlerini belirlemek için uygun değerlendirmeyi yapabilir.

Bu makalede, en yaygın erkek cinsel sorunlarından 2’sini ve bunlar hakkında ne yapacağımızı sunacağız.

Erkeklerde cinsel sorunlar

Erkeklerde cinsel sorunlar sadece onlardan muzdarip olan kişiyi etkilemez. Eşini de etkiler. Bu nedenle, sorunun başarılı bir şekilde üstesinden gelebilmek için eşinizin işbirliğine, anlayışına ve sabrına güvenmek esastır.

Cinsel ilişkide bulunamama veya cinsel ilişkide zorluk fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Öyle olsa bile, cinsel ilişkilerde bulunamama, aynı zamanda, daha fazla seks problemine neden olan suçluluk veya hayal kırıklığı duygularının da içinde bulunduğu bir kısır döngüyü başlatabilecek ekstra strese neden olur.

Bu nedenle, tercihen çift olarak iyi bir seks terapisi önemlidir, böylece bu bozukluğa maruz kalan kişi suçlululuğundan kurtulabilir ve sorunlarıyla yüzleşebilir.

Erektil disfonksiyon

erkeklerde cinsel sorunlar
Stres, alkol ve uyuşturucu tüketimi ile birlikte erektil disfonksiyonun ana nedenidir.

Erektil disfonksiyon, erkeğin ereksiyona ulaşamaması veya ereksiyonu sürdürememesi ve dolayısıyla seks yapamamasıdır. Anlık olsa bile, hayatlarının bir noktasında birçok erkeği etkileyen en yaygın cinsel sorunlardan biridir. Normalde, stres, yorgunluk, alkol veya ilaçlar vb. nedeniyle ortaya çıkar.

Öte yandan, uzun bir süre boyunca gerçekleşirse, ilişkinizi, işinizi ve sosyal yaşamınızı vb. ciddi şekilde etkileyebileceğinden tedavi edilmelidir.

Erektil disfonksiyonun çeşitli nedenleri vardır:

 • Psikolojik nedenler. Normalde, bunlar en yaygın olanlarıdır. Stres, anksiyete veya depresyon, erektil disfonksiyona yol açan yorgunluk veya libido eksikliğine neden olabilir.
 • Kardiyovasküler nedenler. Bazı kardiyovasküler bozukluklar, ereksiyon sağlamak veya ereksiyonu sürdürmek için penisin gerekli kanı biriktirmesini önleyebilir. Bu problemler arasında hipertansiyon, sigara kullanımı ve diyabeti vurgulamakta fayda var.
 • Nörolojik sorunlar. Multipl skleroz veya omurilik lezyonları gibi bazı durumlar ereksiyonu önleyen bir sinir lezyonuna neden olabilir.
 • Son olarak, bazı ilaçlar erektil fonksiyonları azaltabilir.

Bir uzman tarafından iyi bir değerlendirme, tedavinizin anahtarıdır. Bu şekilde, nedenin psikolojik (örneğin depresyon) veya farklı türde olup olmadığını belirleyebilecek ve tedavi etmek için uygun önlemleri alabileceklerdir.

Genellikle, daha ciddi sorunları ortadan kaldırdıktan ve birkaç test yaptıktan sonra, doktorlar psikolojik terapi önerir. Bununla birlikte, bazı daha uç durumlarda, doktor sildenafil veya tadalafil gibi ilaçları reçete edebilir.

Erken boşalma

erken boşalma
Ergenlikte birçok kötü alışkanlık, erken boşalma ile ilgilidir.

Erken boşalma, erkeğin genellikle penetrasyondan önce erken ve istemsiz olarak boşaldığı çok yaygın bir erkek cinsel problemidir. Bu, boşalma üzerinde kontrol eksikliği olduğu anlamına gelir.

Bu sorun, doğru bir şekilde ele alınmazsa, her şeyden önce benlik saygısı ve ilişkilerinizde ve sosyal yaşamınızda başka sorunlar getirebilir.

Bu bozukluğun nedenleri arasında:

 • Olgunluk veya cinsel eğitim eksikliği
 • Özgüven eksikliği
 • Endişe
 • Stres
 • Aşırı hassasiyet
 • Cinsel yaşamınızdan memnuniyet eksikliği
 • Yaş (ergenlik veya yaşlılık)

Öte yandan, birçok erken boşalma türü vardır: birincil (uzun bir süre boyunca sürer, normal olarak ergenlik döneminde başlar) ve ikincil (yeni başlamıştır).

Tedavi

İlk olarak, boşalma üzerinde kontrolü artırmak için çok etkili egzersizler olduğunu belirtmeliyiz.

Öte yandan, tedavi tipine ve nedenlerine bağlıdır. Bu nedenle bir uzman tarafından değerlendirilmeniz önemlidir. Hatta, seks terapisine ihtiyacınız olabilir. Stres ve anksiyete vakalarında psikolojik tedavi şarttır.

Ek olarak, çoğu zaman erken boşalma ergenlik döneminde edinilen kötü alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Genç erkekler zevk elde etme heveslerinde boşalmaları üzerinde kontrol sahibi olmazlar, bu da yetişkinliklerine ortaya çıkacak bir sorun olabilir.

Son olarak, daha uç durumlarda, bir uzman bazı ilaçları reçete edebilir. Penisi duyarsızlaştırmaya yardımcı olan ve boşalmayı geciktirmeye yardımcı olan kremler ve spreyler vardır. Her durumda, bunlar her zaman bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Cinsel problemleriniz hakkında konuşun

terapi seansı
Seks terapisi, erkeklerde ve kadınlarda seks bozukluklarını düzeltmek için açık bir yoldur.

Bahsettiğimiz erkeklerde cinsel sorunlarından olan erektil disfonksiyon ve erken boşalma çok yaygındır. Bununla birlikte, etkilenenlerin sadece küçük bir kısmı, tedavi için bir uzman görmelidir.

Stres, depresyon veya anksiyete gibi psikolojik sorunların neden olduğu birçok durum olduğundan, bu sorunlardan kaçınmak onları kötüleştirebilir. Bu sizi yaşamınızın tüm yönlerini etkileyebilecek ve depresyon ve mutsuzluk ile sonuçlanabilecek bir noktaya getirebilir.

Bu nedenle, tatmin edici cinsel ilişkilere ulaşmak ve yaşam kalitenizi her düzeyde sürdürmek için, tabuların üstesinden gelmek önemlidir.

 • Bir uzman size yardımcı olabilir.
 • Sorunlarınız hakkında onlarla konuşun.
 • Bir mutsuzluk kısır döngüsüne yakalanmak zorunda değilsiniz.
 • Çözümünüz var.
İlginizi çekebilir ...
Aseksüellik: Cinsel Arzu Hissetmediğiniz Durum
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aseksüellik: Cinsel Arzu Hissetmediğiniz Durum

Aseksüellik çok az insanın bildiği bir şeydir. Cinsel arzuyu hissetmeyen, başkalarını çekici bulmayan insanların durumuna aseksüellik denir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Patricia J. Morokqff &Ruth Gillilland, “Stress, sexual functioning, and marital satisfaction”, The Journal of Sex Research, Volume 30, 1993 – Issue 1
  • K. E. Andersson, G. Wagner, “Physiology of penile erection”, Psychological Review, Volume 75Issue 1 January 1995Pages 191-236
  • Chris G. McMahon, “Premature ejaculation”, Indian J Urol. 2007 Apr-Jun; 23(2): 97–108.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.