Her Kadının Benimsemesi Gereken 4 Kendini Sevme Alışkanlığı

Yüzyıllardır kadınlar toplumda daha eşit bir rol edinmek için çalışıyorlar. Ancak, hala yapılacak çok iş vardır. Bireysel bakış açısından, kendini sevme alışkanlıkları harika bir başlangıçtır.
Her Kadının Benimsemesi Gereken 4 Kendini Sevme Alışkanlığı

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kendini sevme alışkanlıkları, ihtiyaçlarınız ve arzularınızla derin bir bağlantıyı destekleyen alışkanlıklardır. Bu alışkanlıklar her gün üzerinde çalışılarak geliştirilir.

Kendinizi sevmek, ne istediğinizi bilmek ve onun için savaşmak demektir. Kendinizi sevmek bencilce bir şey değil. Bu temel bir saygı biçimidir.

Kendini sevme nedir?

Yüzyıllar boyunca kadınlar ve arzuları ataerkil toplumlarda arka plana düşmüştür. Kadınlar, “iyi anne ve eş” olmanın kendilerini sevmek olduğuna inanmıştır. Sürekli kötü muamele görmenin, sessizce acı çekmenin ve başkalarını tatmin etmenin kendilerini sevmekle aynı şey olduğunu düşündüler.

Neyse ki, zaman yavaş yavaş değişiyor. Gerçekte, kadınlar ve erkekler arasında eşitlik konusunda hala büyük bir boşluk var. Bununla birlikte, kişisel alanda, her kadın kendini severek ve hayallerini ve arzularını önceliklendirerek bir değişimi tetikleyebilir.

Feminist güçlendirme için, bu kendini sevme alışkanlıkları oldukça olumludur. Bunlar arasında hayal kurmanıza, bu hayalleri gerçekleştirmenize, doğal ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza ve istediğiniz zaman dışarı çıkmanıza veya evde kalmanıza izin vermeniz de vardır.

Kısacası, kendi istekleriniz ve duygularınızı keşfetmeyi öğrenmek, sizin için neyin sağlıklı olduğunu ve neyin sağlıklı olmadığını bilmek ve hayatınızın tatmin edici ve isteklerinizin imkan dahilinde olmasını sağlamak için sınırlar koymakla ilgilidir.

Kişiliğinizi güçlendiren 4 kendini sevme alışkanlığı

Dolu ve mutlu bir yaşam hedefine ulaşmak için, bu kendini sevme alışkanlıklarını günlük rutininize eklemeniz önemlidir:

Kendinizi dinleyin

kendini sevme alışkanlıkları
Kadın olarak kendinize belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için hayallerinizin peşinden gidin.

Açık gibi görünebilir, ancak kadınlar tarihsel olarak kendileri üzerinde baskı kuran sosyal görüşler tarafından koşullandırılmıştır. Kültürlerin çoğu, kadınların ticareti yapılabilecek metalar veya temizlikçiler olduğunu düşünmektedir. Kendilerinin veya başkalarının çocuklarını yetiştirmek kadınsı bir görev olarak kabul edilmiştir.

Temel haklara bile ulaşmak kolay olmamıştır ve birçok ülkede kadınlara bu haklar hala verilmemektedir. Bununla birlikte, Batı’da kadınlar yaşam tarzlarını göreceli özgürlüklerle seçebilirler. Bununla birlikte, “göreceli” diyoruz çünkü bir kadın çocuk veya koca istemiyorsa, genellikle toplumun bir parçası tarafından, hatta çoğu zaman kendi ailesi tarafından yargılanır.

Bütün bunlardan dolayı, kendi arzularınızı dinlemek en önemli kendini sevme alışkanlığıdır. Kariyerinizi, partnerinizi veya ne giyeceğinizi seçmek olsun, kendi isteklerinizle bağ kurmak önemlidir.

Simone de Beauvoir’ın da dediği gibi: “Kadın doğulmaz, kadın olunur” Hayatınızda hiçbir şey belirlenmiş değildir. Hayatınız sizsiniz.

İlginizi çekebilir: Bir Sadakatsizlik Durumu Atlatan Çiftlerin Ortak Noktası Nedir?

Kendini sevme alışkanlıkları: Kendinize “evet” deyin

Açıkçası, kendini sevme alışkanlıkları birbiriyle bağlantılıdır. Bütün kusurları ile kendini kabul etmek, bir kadının kendisi için yapabileceği en güzel şeydir.

Gülen, itaatkâr, anaç ve kendinden hoşnut kız imajı eski heykeller ve tablolara damgalanmış şekilde kalabilir. Kimse kadın olmanın ne olduğunu tanımlayamaz ya da bir kadını diğeriyle karşılaştıramaz.

Mutlu olmanıza izin verin

mutlu kadın
Kimsenin mutluluğunuzu götürmesine izin vermeyin. Bir kadın olarak hayatın tadını çıkarın!

Birçok kadın mutsuz ilişkiler içinde kalır ve kapının açık olduğunu ve gidebileceklerini fark etmez. Kadınlar için, acı çekmekten uzaklaşmak erkekler için olduğundan çok daha zordur. Erkeklere doğdukları andan itibaren özgür ve bağımsız olmaları öğretilir.

Bunu bilerek- ve ataerkillikte mutluluğun kadınlara mutlak olarak verilen bir şey olmadığını bilerek – kayıtsız kalmak imkansızdır. Eşinizle, arkadaşlıklarınızla, işyerinizde veya ailenizle olan ilişkilerinizde benlik saygısına doğru bu adımı atmanız gerekir.

Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak ve hayallerinizin yaşamını yaşamak size kalmış.

Kendini sevme alışkanlıkları: Kendiniz üzerinde çalışın

Her anlamda, kişisel olarak da büyük düşünmek her zaman tavsiye edilir. Kendiniz ve tutkularınız, hayalleriniz üzerinde çalışmak, ısrarcı olmak ve tutkuyla yaşamak zorundasınız.

Yeni arkadaşlıklar kurmak ve tatmin edici bulduğunuz şekillerde büyümek için çalışmalısınız. Bu, bir gecede büyük değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına gelmez. “Çalışmak” sabır ve özveri anlamına gelir.

Kendiniz üzerinde çalışmak, kendinize hedefler vermek ve tüm yolları denemek anlamına gelir. Bu şekilde, kendiniz için her zaman çiçek açan, mutlu ve tatmin edici bir hayat yaratabilirsiniz. Kendini sevme alışkanlıkları gelecekteki mutluluğumuz için ektiğimiz tohumlardır. Sevginin olduğu yerde, mutluluk vardır, alışkanlıkların olduğu yerde, umut vardır.

Kısacası, sevgiyi hak ettiğinizi ve kendinize vermeyi taahhüt ettiğinizi fark ederek, zaten ilk adımı attınız. Arzularınızı gerçekleştirmek için yola başladınız bile. Birkaç basit kendini sevme alışkanlığı size her şeyi sağlamak için yeterli olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.