Bir Sadakatsizlik Durumu Atlatan Çiftlerin Ortak Noktası Nedir?

Sadakatsizlik problemlerinin üstesinden gelen çiftler, ihanete uğrayan kişi affedebildiği ve unutabildiği sürece daha güçlü ve daha güvenli bir bağ kurmayı başarır.
Bir Sadakatsizlik Durumu Atlatan Çiftlerin Ortak Noktası Nedir?

Son Güncelleme: 15 Mayıs, 2019

“Sadakatsizlik” kelimesini duyduğumuzda, genellikle fiziksel bir aldatma aklımıza ilk gelen durum olur.

Ancak aldatma, bireylerin ifade ettikleri ya da kabul ettikleri herhangi bir söz ile ilgili olarak herhangi bir sadakatsizlik anlamına gelir.

En sık görülen tip cinsel aldatmadır. Bununla birlikte, duygusal, ekonomik, dini veya diğer aldatma türleri de olabilir.

Her şeye rağmen bir sadakatsiz olayı sonrası beraberliklerine devam eden çiftler var. Peki bunu neden yapıyorlar? Bu durumla nasıl başa çıkıyorlar?

Bu yazıda bu sorunun cevaplarına bir göz atacağız.

Aldatma sonrası seçenekler

Eşinizin sizi aldattığını öğrendiğinizde, en zor şey ortaya çıkan öfke ile başa çıkmaktır.

İhanete uğradığınızı kabul etmeniz, üzüntü ve hayal kırıklığının üstesinden gelmeniz gerekir. Bir ilişkide güvenin heba edilmesi, ayrılmaya ya da boşanmaya neden olabilir.

Bir sadakatsiz olayı sonrası beraberliklerine devam eden çiftler, öncekinden daha yüksek güven ve güç duygusu ile yaşamlarına devam edeler.

Böyle bir dönemden geçen herhangi bir çift, eğer hayatlarına birlikte devam etmek istiyorlarsa, önlerinde uzun bir rehabilitasyon süreci kendilerini bekler.

Bu durumun üstesinden gelmek için güveni tekrar kazanmak ve birbirinizi affetmek, sadakatsizlikten kaynaklanan yaraları yavaş yavaş iyileştirmek önemlidir.

Sadakatsizlik durumunu atlatan çiftler, ne olduğunu keşfettiklerinde nasıl hareket ederler?

erkek ve kadın anlaşmaya çalışıyor

Her şeyden önce, dikkate alınması gereken en önemli şey, ilişkide aldatma olduğunu nasıl fark ettikleridir.

İlişkideki bir kişi, aldattığı itirafında bulunursa, pişmanlık duydukları veya sevdiği insanı incitmek konusunda endişeli oldukları için bunu yapmış olabilir.

Her halükarda, dürüst olmak, sadakatsizlik durumunu atlatan çiftlerin çıkış noktasıdır. Ancak bu, ilişkide aldatma olduğu zaman, işleri düzeltmek için yapmanız gereken tek şeyin böyle bir durumun var olduğunun farkına varmak anlamına gelmez.

Ancak, bu ilk kez başınıza gelen bir durum ise, dürüst bir biçimde konuşmak, çiftin yeniden bir araya gelmesine yardımcı olabilecek iletişimi sağlar.

Başka bir şey de, daha sonra pişman olacağınız kararlar almaya sizi zorlayan duygulardan uzak durmamak. Arkadaşlara ve aileye güvenmek bu durumla başa çıkmanın çok sağlıklı bir yoludur.

Duygularınızı, size en yakın kişilerle paylaşmak, duygularınız üzerinde düşünmenize yardımcı olacak desteği almanızı sağlar.

İkinizi bir arada tutan şeylere bakmanın önemi

kadın ve erkek sarılmış

Daha sonra, sadakatsizlik olayını atlatan çiftler genellikle çocuk sahibi, arkadaşları olan, yaşam biçimi ve bir bütün olarak ekonomik sözlerine sadık, olgun yetişkinlerdir.

Bu, sadece kolaylık olması için herhangi bir şeyin kabul edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Ancak, bu tür bağlantıların kararlarımızı dikkatlice analiz etmemize yardımcı olduğu bir gerçektir. Bu, kısa vadede olduğu gibi uzun vadede de sonuçlarının dikkate alınması gerektiği anlamına gelir.

Yıllarca birlikte olan ve birbirlerine çeşitli sözler veren bazı çiftler, aldatılmaya dayanamazlar. Ancak, daha genç ve daha az bağları bulunan diğer çiftlerini, kendilerini daha hazırlıklı hissedebilir.

Bu garip ya da olumsuz bir durum değil. Basitçe ifade edecek olursak, birbirleriyle birlikte yaşama sınırına ulaşmış olan çiftler var.

Yeni sözler verip bunları gerçekleştirmek için çok çalışırlar

adam kadın ile konuşuyor

Sonraki adımda, sadakatsizlik olayını atlatan çiftler, yenilenmiş ve güçlenmiş bir şekilde, affedici ve karşılıklı güvene dayalı yeni bir ilişki kurabilir. Amaç, acıyı ve olumsuz düşünceleri daha yeni, daha güçlü bir sevgiyle değiştirmektir.

Bir ilişkiye başlarken, her şeyin yolunda gitmesini sağlayan gizli davranış normları vardır. Sadakatsiz durumu vuku bulduğunda, çiftler birbirleriyle beklentileri hakkında konuşmalı ve yeni sözler vermelidir.

İlk aylarda, eşini denemek ve kendisinden şüphe duymak ihanete uğrayan kişi için normaldir, ancak bu durum sonsuza dek sürmez.

İlişkide ihanete uğrayan kişi, eşinin telefonunu sürekli kontrol etmekten kaçınmalıdır. Benzer şekilde, aldatan kişi de, ne pahasına olursa olsun, aynı eylemi bir kez daha tekrarlamaktan kaçınmalıdır.

Sadakatsiz olan kişi hatalarını kabul eder ve bunun nedenlerini açıklar

Sadakatsizlik olayını atlatan çiftler, aldatan kişinin eylemlerinin sorumluluğunu üstlendiği bir egzersize katılmıştır.

Bu iki önemli şey gerektirir:

  • Eşine karşı dürüst olmak.
  • Sadakatsizlik bağlamı ile ilgili üçüncü kişi ile olan tüm ilişkinin kesilmesi.

Bu sayede, sadakatsizlik sonrası nedenleri belirlemek için iletişimin yeterince gelişmesini sağlar. Ardından, birlikte ilerlemenin en iyi yollarını başarıyla belirleyebilirsiniz.

Açıkça konuşmak karmaşık olabilir. Düzgün bir şekilde yapılması mümkün değilse, ortak bir zemin bulmaya çalışmanız en iyisidir. Unutmayın: bu adım asla gözden kaçırılmamalıdır.

Sadakatsizlik olayını atlatan çiftler profesyonel yardım alır

çift terapiye gitti

Bir uzmandan yardım almak, sadakatsizlik durumunun üstesinden gelmek ve ilerlemek adına, ilk adımları atmak için çok sağlıklı bir tercihtir. Uzmanlar ayrıca sizin ve eşinizin aldatılmasının arkasındaki nedenleri anlamalarına yardımcı olmak için sizi bir sonraki aşamaya yönlendirir.

  • Bu uzmanlar çiftin dengesini yeniden bulması ve duygularını açıklamaları için tarafsız bir zemin sunar.
  • Bu durumu çözmenize yardımcı olabilecek ideal uzman bir seks terapisti, bir çift terapisti veya bir psikolog olacaktır.

Sizin başınıza böyle bir durum geldi mi? Olayın etkilerini anlatabildiniz mi?  Bize yaşadıklarınızdan bahsetmeyi unutmayın!

This might interest you...
Bu 7 Aldatma Belirtisine Dikkat Edin!
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bu 7 Aldatma Belirtisine Dikkat Edin!

Bazı davranışlar aldatma işareti olabilse de, yanlış alarm anlamına da gelebilir. Bu yüzden bu konu ile ilgili çok dikkatli ve özenli hareket etmel...  • Lusterman, D. D. (2010). Infidelity: A survival guide. ReadHowYouWant. com.
  • Fincham, F. D., & May, R. W. (2017). Infidelity in romantic relationships. Current Opinion in Psychology, 13, 70-74.
  • Abrahamson, I., Hussain, R., Khan, A., & Schofield, M. J. (2012). What helps couples rebuild their relationship after infidelity?. Journal of Family Issues, 33(11), 1494-1519.