Tatmin Edici ve Güvenli Cinsel Yaşam İçin 5 Öneri

Hiçbir şeyi kafanıza takmadan cinsel yaşamınızdan keyif almayı öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda size birkaç ipucu vereceğiz.
Tatmin Edici ve Güvenli Cinsel Yaşam İçin 5 Öneri

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Herkes tatmin edici ve güvenli bir cinsel yaşamın tadını çıkarabilir. Fakat bunu başarabilmek için insanların genellikle görmezden geldiği veya unuttuğu birkaç ipucunun atlanmaması gerekmektedir. İşte bu yüzden size cinsel yaşam için 5 öneri sunacağız. Böylece hem tatmin edici hem güvenli cinsel yaşam için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Cinselliğe özel göstermeniz ve bunu sağlıklı bir şekilde başarabilmeniz genel mutluluğunuz için çok önemlidir. Fakat bazen insanlar bunu sağlayabilmek için tam olarak ne yapacaklarını bilmeyebilirler. Aşağıda ilginize sunduğumuz ipuçları size bu yolda epey yardımcı olacaktır.

Tatmin edici ve güvenli cinsel yaşam için ipuçları

Konuyla ilgili yapılan birçok çalışma cinselliğin kişiliğimizin bir parçası olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle cinsellik, herkes tarafından farklı bir şekilde ifade edilmektedir. Fakat konu üzerinde vereceğimiz bazı ipuçları genele hitap edebilmektedir.

Vereceğimiz ipuçlarını aklınızda tutmanız oldukça önemlidir çünkü bu durumlarda sorumsuz davranmak, sağlığınızı ciddi şekilde tehlikeye sokabilmektedir. 

1. Sağlığınızı koruyun

Güvenli cinsel yaşam
Cinsel yollardan bulaşan hastalıklar, gençler arasında görülen ciddi bir sağlık sorunudur.

Konu tatmin edici ve güvenli cinsel yaşam olduğunda, bu en önemli noktalardan birisidir. Kendinizi şu anda nüfusun büyük bir yüzdesini etkileyen ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklara veya enfeksiyonlara karşı korumanız gerekmektedir.

Aslına bakacak olursanız, konu üzerinde yapılan çalışmalar HPV veya insan papilloma virüsü enfeksiyonunun her yıl binlerce insanı etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Bu çok ciddi bir durumdur çünkü bu virüsün suşusu rahim ağzı kanserine sebep olmaktadır.

2. Tatmin edici ve güvenli cinsel yaşam için vücudunuzu tanıyın

Tatmin edici bir cinsel yaşam için vücudunuzu bilmeniz çok önemlidir. Buna genital bölgeniz de dahildir. Genital bölgeye dokunmayı bir kenara koyalım, henüz o bölgeye bakmayan insanların sayısını bilseydiniz gerçekten şaşırırdınız.

Mastürbasyon, kendine dokunma ve kendini görme vücudunuzu keşfetmeniz ve vücudunuzla ilgili beğendiğiniz ve beğenmediğiniz özellikleri ortaya çıkarmanız için sağlıklı bir yoldur. Bu sayede cinsel yaşamınızdan daha fazla zevk almanız mümkün olacaktır.

3. Sürpriz gebelikleri önlemek için doğum kontrol hapı kullanın

Doğum kontrol seçenekleri
Gebelik önleyici yöntemler cinsel yaşamınızdan güvenli bir şekilde zevk almanızı sağlamaktadır.

Henüz çocuk yapmak istemiyorsanız ve güvenli bir cinsel yaşamınız olsun istiyorsanız gebelik önleyici yöntemleri kullanmanız önem arz etmektedir. Bunun için üretilen haplar oldukça etkilidir ve ek olarak prezervatif (STD ve STI hastalıklarının yayılmasını önleyici) kullanılması durumunda cinsel yaşamınızdan sadece keyif almaya odaklanabilirsiniz.

Kişiye göre değişkenlik gösterdiğinden, gebelik önleyici yöntemleri kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Bir yöntem özellikle sizin içer diğer yöntemlerden daha etkili olabilir. Bebek istemeniz halinde ise gebelik önleyici yöntemleri kullanmayı bırakmanız yeterlidir.

4. İletişim çok önemlidir

Tatmin edici ve güvenli cinsel yaşam için dördüncü ipucumuz iletişim ile ilgilidir. Cinsel ilişki sırasında farklı pozisyonları denemek veya partnerinizin farklı yerlerinize dokunmasını istiyorsanız bunu iletişim yoluyla ifade etmelisiniz.

Bu sayede cinsel ilişkiden daha çok zevk almanız mümkün olacaktır. Beğendiğiniz şeyleri bilmeniz ve bunu ifade edebilmeniz işlerin gidişatını oldukça değiştirecektir. Ayrıca, istediklerinizi ifade etmeniz ilişkinizin diğer alanlarında da yararlı olacaktır.

5. Oyun ve denemeler

Kayganlaştırıcı
Cinsel olarak uyarılmak için cinsel ilişki için üretilen yardımcı oyuncaklar ve kayganlaştırıcılar kullanabilirsiniz.

Tatmin edici ve güvenli cinsel yaşam için yeni şeyler keşfetmek ve denemek faydalı olabilir. Bunu yapmanın en kolay yolu da cinsel ilişki sırasında kullanılması için üretilen oyuncaklardır. Böylece ilişki için gerekli olan kıvılcımı ateşleyebilirsiniz.

Bazen insanlar bundan rahatsız olmakta veya utanabilmektedir. Bu durumda, öz güveninizi analiz etmeniz gerekmektedir. Bazı insanlar vücutlarını beğenmedikleri için cinsel yaşamlarından zevk almayabilirler. Eğer siz de bu durumdan muzdarip iseniz, bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

İlginize sunduğumuz bu beş ipucunun işinize yarayacağını umuyoruz. Cinsel yaşamınızda göz ardı ettiğiniz bazı konulara belki bu yazıyı okuduktan sonra daha yakından bakma şansı bulursunuz. İletişim, kondom kullanma, öz güven ve vücudunuzu tanımanız size sağlıklı bir cinsel yaşam sağlayacaktır.

Tatmin edici ve güvenli bir cinsel yaşamınız var mı? Yukarıda beş maddede sıraladığımız ipuçlarından hangisi şu ana kadar aklınıza gelmedi? Siz de vücudunuzu keşfedin ve onu dinleyin. Kendinizi sınırlamadan ve güvensizlikleri bir kenara bırakarak cinsel yaşamınızın tadını çıkarın.

İlginizi çekebilir ...
Cinsel İstek Arttırıcı 5 İçecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cinsel İstek Arttırıcı 5 İçecek

Romantik bir akşam yemeği cinsel arzuyu tetikleyebilir. Ancak partnerinizde gerekli ilgiyi uyandıracak cinsel istek artırıcı içecekler de vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.