Kadınlarda Görülen Üç Cinsel Sorun ve Hakkında Yapılması Gerekenler

Kadınlarda görülen pek çok cinsel sorun stres, anksiyete ya da tabular sonucu gerçekleşir. Bundan dolayı durumu incelemek, sebeplerini keşfetmek ve rahatlayıp cinselliğin keyfini çıkarmak gerekir.
Kadınlarda Görülen Üç Cinsel Sorun ve Hakkında Yapılması Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Cinsel sorun yaşamak son derece yaygın olsa da, bu hala tabu olan bir konudur. Aslında bu problemler hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir. Ancak, bu yazımızda kadınların yaşadıkları cinsel sorunlara odaklanacağız.

Ne olursa olsun, önemli olan şey bu sorunların nedenlerini keşfetmek, sorunlar ile yüzleşmek ve sorunları doğru şekilde aşmaktır. Aşağıda, kadınların yaşadığı en yaygın üç cinsel sorun, ve bunlar hakkında yapılabilecek şeylerden bahsedeceğiz.

Kadınların Yaygın Yaşadığı Cinsel Sorunlar

Kadınların en yaygın şekilde yaşadığı cinsel sorunların çoğu psikolojik problemler ile ilgilidir. Bu bağlamda, etkilenen kişi bir olumsuzluk kısır döngüsü içerisinde hapsolabilir, çünkü cinsel ilişkiden keyif alamadıkları için suçlu hissedebilir ya da partnerlerini “haya kırıklığına uğratmaktan” endişe duyabilirler.

Bu sebepten dolayı çoğu tedavi seks terapisini içerir. Gerçekten de, cinsel yetersizlik ya da zorluk kadınların suçlu hissetmesine neden olabilir, yani anksiyeteleri hatırı sayılır derecede artabilir ve bu da problemi kötüleştirebilir.

Ayrıca, eşlerin katılımı da önemlidir. Aslında, eşlerinin cinsel sorun yaşaması karşısındaki tutumları bunun ele alınmasına giden anahtardır. Bu bağlamda, cinsel eylemleri asla talep etmemeli ya da onları buna zorlamamalıdırlar. Bunun yerine anlayışlı ve sabırlı olmalıdırlar. Bu nedenle, iki partnerin de birlikte çalışması ve katılım göstermesi elzemdir, çünkü bu daha fazla stres yaşanmasını engeller ve birlikte öğrenmelerine, rahatlamalarına ve cinselliğin keyfini çıkarmalarına olanak tanır.

Bununla birlikte, kadınların yaşadığı en yaygın üç cinsel sorun nedir, hadi buna bir göz atalım.

Vajinismus

Vajinismus yaşayan bir kadın.
Bu problemlerin sonuçları kadının cinsel sağlığını etkileyen olumsuz bir döngüye yol açabilir.

Vajinismus, vajinayı çevreleyen pelvik kasların istemsiz bir şekilde kasılmaları ile karakterizedir. Bundan dolayı vajina kapanır ya da çok darlaşır ve bu da cinsel ilişki sırasında acıya ya da cinsel ilişkinin gerçekleşememesine neden olur. Acı yaşandığında doktorlar bu duruma disparüni adını verirler.

Nedenleri hem fiziksel hem de psikolojik olabilir ve bu nedenler arasında şunlar bulunur:

 • Endometriyoz
 • Rijid himen
 • Vajinal stenoz
 • Penetrasyon ile ilgili anksiyete
 • Tecavüz ya da cinsel istismar mağduru olmak
 • Depresyon

Durum ne olursa olsun, jinekoloğunuz size ne yapmanız gerektiğini ve hangi tedaviyi takip edeceğinizi söyleyecektir. Hatta, size bir psikologu ziyaret etmeniz gerekip gerekmediğini bile söyleyebileceklerdir. Ayrıca, Kegel egzersizleri her zaman önerilir, böylece daha fazla kontrol kazanabilir ve pelvik tabanınızı güçlendirebilirsiniz.

Bu yazımızı da okumanızı öneririz: Cinsel Saldırı Sonrası Gebelik Önleme

Anorgazmi

Adından da anlaşılabileceği üzere, anorgazmi orgazma ulaşamama durumudur. Bu, uygun uyarılma ve cinsel istek olduğunda bile ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu sebepten dolayı depresyon, anksiyete, cinsel önyargılar ve tabular gibi zihinsel durumlar ile yakından ilgilidir.

Genel olarak, anorgazmi tedavisi çeşitli kendini tanıma egzersizlerini içerir. Örneğin; kendi vücudunuzu tanımayı öğrenmek, cinsel uyarılma tekniklerini öğrenmek ve vibratör kullanımı bunların arasında sayılabilir. Ayrıca, çift olarak gidilen seks terapisi de bu problemin üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.

Ancak, anorgazmi zaman zaman menopoz gibi diğer nedenler ile de ilişkili olabilir. Bu durumlarda, doktorunuz topikal östrojen kremleri reçeteleyebilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Cinsel İstek Arttırıcı 5 İçecek

Hipoaktif Cinsel İstek Bozukluğu (HSDD)

Seks yapmak istemeyen bir kadın.
Cinsel sorun listesindeki diğer hastalıkların aksine HSDD’de cinsel ilişkiden zevk alamama durumunun belirgin bir nedeni yoktur.

Hipoaktif cinsel istek bozukluğu uzun süreli bir cinsel istek eksikliği, ve cinsel etkileşime karşı ilgi eksikliğidir ve birçok vakada bu durumdan muzdarip olan insanların cinsellikten tümüyle kaçınmasına yol açabilir. Nedenleri çoğunlukla psikolojiktir. Ayrıca, çoğu vakada cinsel istek eksikliğinin herhangi bir bariz nedeni olmadığı da göz önüne alınırsa, pek çok kadın gerçekten hüsrana uğramış hissederler.

Bu bozukluğun nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Stres
 • Anksiyete
 • Depresyon
 • İlişki problemleri
 • Hormonal dengesizlikler
 • Alkol ya da uyuşturucu problemleri
 • Menopoz

Bu cinsel sorun birçok sebepten dolayı ortaya çıkabileceği için, bu durumdan muzdarip olan kişi uygun şekilde değerlendirilmeli ve bu şekilde problem tespit edilmeli, sonrasında ise problem ele alınmalıdır. Eğer cinsel sorun oluşmasının nedeni psikolojik ise, bilişsel davranışçı terapi faydalı olabilir. Dahası, çift olarak seks terapisine gitmek de bu problemin üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.

Özgür Olun, Rahatlayın ve Keşfedin

Mutlu bir çift.
Seks terapisi ilişki problemlerini ele almanın harika bir yoludur.

Kısaca, menopoz ya da hamilelik gibi hormonal değişiklikler ile karakterize edilen durumların dışında, kadınların yaşadığı cinsel sorunların büyük bir kısmı stres, anksiyete ya da diğer psikolojik durumlar ile ilgilidir. Bunun nedeni cinselliğin hala bir tabu olması da olsa, başka şeyler de olsa; en iyisi bir uzmana danışmak ve her şeyin üstünde partnerinizin yardım ve desteğine sahip olmaktır.

Gerçek şu ki, bir kadın yaşadığı cinsel sorun dolayısıyla asla suçlanmamalıdır. Benzer şekilde, asla bir şey yapmaya zorlanmamalıdırlar. Bu sadece strese neden olacak ve bundan dolayı cinsel sorun daha da kötü hale gelecektir.

Ana mesele, nedenleri keşfetmeye çalışmaktır, ve bundan sonra da cinsel kendini tanıma ve cinsel özgürlüğe giden yolda sabırlı bir şekilde, gerçekten tatmin edici bir cinsel yaşamın keyfini çıkarabilene kadar yürümektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bodenmann G et al. “The association between daily stress and sexual activity”, J Fam Psychol. 2010 Jun;24(3):271-9. doi: 10.1037/a0019365.
  • Andrea Bradford y Cindy M. Meston, “The impact of anxiety on sexual arousal in women”, Behav Res Ther. 2006 Aug; 44(8): 1067–1077.
  • Endocrinol Metab Clin North Am. “Menopause and Sexuality”, Endocrinol Metab Clin North Am. 2015 Sep; 44(3): 649–661, doi: 10.1016/j.ecl.2015.05.009

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.