Gözlerde Şişkinliği ve Koyu Halkaları Önlemek için Güvenilir İpuçları

Göz kontürlerine yapılacak hızlı bir masaj, kan akışını ve atılımını sağlayarak, yorgunluk görünümü veren şişkinlik ve koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olabilir.
Gözlerde Şişkinliği ve Koyu Halkaları Önlemek için Güvenilir İpuçları
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gözlerin çevresindeki şişlik ve koyu halkaları önlemek için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmeniz önemlidir. Kozmetik ürünler uygulamak bu sorunu azaltmaya yardımcı olsa da, sürekli ortaya çıkmasını önlemek için başka önlemler almak gereklidir.

Bu kusur sıvı tutulumu, hormonal değişiklikler ve sağlıksız alışkanlıkların sonucudur. Aynı zamanda, insanlar düzenli güzellik rutinlerini uygularken genellikle yüzün bu alanına çok özen göstermez.

Kötü bir şeye yol açmasa da, birçok kişi yüzünde yorgun, hasta ve yaşlı görünüme yol açan bu durumu ortadan kaldırmak için yöntemler arıyor. Neyse ki, yüzünüze daha iyi bir görünüm vermenizi mümkün kılacak basit ipuçları var.

Gözler altında oluşan şişkinlik ve koyu halkaların nedenleri

gözlerde şişkinlik ve koyu halkalar

Şişkinlik ve koyu halkaların önlenmesi için aşağıda vereceğimiz ipuçlarını okumadan önce, ana nedenleri gözden geçirmeye değer. Bunlardan bazıları bireyin yaşam tarzına bağlı olduğundan, göz çevrenizin daha fazla değişmesini önlemek için bazı şeylerden uzak durmanız iyi olabilir.

 • Aşırı melanin ya da güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan lekeler (hiperpigmentasyon)
 • Ani hormonal değişiklikler
 • Kortizon ve vazodilatörler gibi ilaçlar kullanmak
 • Uyku eksikliği ya da uyku sırasında uyanmak
 • Gözleri çok sert ovmak
 • Sıvı tutulumu veya ödem
 • Hipotiroidizm gibi tiroid hastalıkları
 • Besin eksikliği
 • Erken yaşlanma

Şişkinlik ve koyu halkaları önlemek için ipuçları

Kozmetik endüstrisi, göz çevresindeki şişkinlik ve koyu halkaları önlenme ihtiyacını yanıtlamak için hassas cildi kapsayan çeşitli kremler geliştirmiştir. Öte yandan, lazer veya darbeli ışıklardan oluşan profesyonel tedaviler de tasarlanmıştır.

Ancak, cebinizde bir delik açmadan, onları doğal olarak kontrol etmek için tercihe bağlı bazı öneriler vardır. Aslında, bunlar herhangi bir tedavi türü için tamamlayıcı olabilir. Kesinlikle denemelisiniz!

1. İyi uyku

İyi bir uyku kalitesine sahip olmak, cildinizi iyi durumda tutmak için belirleyici bir faktördür. Bu nedenle, amacınız şişlik ve koyu halkaları önlemekse, yeterli uyku aldığınızdan emin olmalısınız.

İpucu:

 • Herhangi bir kesinti olmadan günde 7 ila 8 saat uyumayı deneyin. Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız, rahatlatıcı bir çay için ve uykunuzun ne kadar rahat olabileceğini keşfedin.

2. Makyajınızı her zaman temizleyin

Güzel görünmek ve yüzünü sağlıklı tutmak için temel bir adım, yatağa girmeden önce her gece makyajınızı temizlemektir. Kozmetik ürünler gün boyunca güzel görünmenize yardımcı olur ama geceleri yüzünüzde kusurlara ve göz çevrenizde koyu halkalara yol açar.

İpucu:

 • Makyajınızı temizlemek için biraz badem yağı sürün.
 • Ayrıca, tercih ederseniz, bir krem ya da sütlü temizleyiciler kullanmayı deneyin.

3. Tuz tüketiminizi sınırlandırın

Diyetinizin yüksek sodyum içermesi, gözlerinizin çevresindeki şişlik ve koyu halkaları ortadan kaldırmaya engeldir. Çünkü sodyum sıvıları tutar ve böylece şişkinliği artırır ve kan dolaşımını azaltır.

İpucu:

 • Yemeklerinizde tuz kullanmak yerine kekik, defne, zerdeçal gibi otlar ve baharatlar kullanın.
 • Ayrıca, gıda ürünlerinin etiketlerini almandan önce kontrol edin ve çok fazla sodyum içerenlerden kaçının.

Bu makaleye de göz atın: En Sağlıklı Tuzlar Hangileridir?

4. Yeşil sebzeler tüketin

Yeşil yapraklı sebzeler cildinizin sağlığı için çok yararlıdır. Bunun nedeni, göz kontürlerinizin şişmesini önlemeye yardımcı olan oksijenleşme sürecini optimize etmeleridir. Bu arada, yeşil sebzelerdeki antioksidanlar erken yaşlanmayı önler.

İpucu:

 • Salata veya smoothieler yaparak diyetinize daha fazla yeşil sebze dahil edin. Onların besin değerinden tam yararlanmak için çiğ tüketin.

5. Su alımınızı artırın

Dehidrasyon yüzünüzde çeşitli değişikliklerin gelişimine yol açabilir. Kuruluğa ek olarak, dokuların zayıflamasını hızlandırabilir ve böylece koyu halkalar ve göz kenarlarında kırışıklara neden olabilir.

İpucu:

 • Gün boyunca yaklaşık 7 ila 8 bardak su içmeye çalışın.
 • Tercih ederseniz, bitki ve meyvelerden infüzyon ya da meyve suları hazırlayın.

6. Narenciye yiyin

Narenciye ve diğer C vitamini kaynakları kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Bu madde sadece kırışıklıkların ortaya çıkmasını önlemekle kalmaz, aynı zamanda göz çevresindeki hassas cildi sıkı tutar.

İpucu:

 • Düzenli diyetinizde portakal, greyfurt, limon ve diğer narenciyeleri tüketmekten çekinmeyin.
 • Tercih ederseniz, sularını sıkabilir ya da smoothielerde kullanabilirsiniz.

7. Güneş kremi kullanın

güneş kremi kullanmak

UV ışınlarının etkisi, göz çevresinde gerçekleşen hiperpigmentasyonun önemli bir nedenidir. Aynı zamanda dokuları zayıflatır ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur.

İpucu:

 • Güneş kremi kullanın.
 • Ekstra koruma için, her gün güneş gözlüğü takın.

8. Göz çevrenize masaj yapın

Parmak uçlarınızla hızlı bir masaj yapmak, bu kusurları azaltmaya yardımcı lenfatik drenaj sağlar. Bu masajı doğal kremlerle desteklemeniz önemlidir çünkü bunlar kan dolaşımını uyarır.

İpucu:

 • Göz çevrenize birkaç damla hindistan cevizi yağı ya da badem yağı uygulayın ve parmaklarınızla dairesel hareketler yaparak yavaşça ovun.
 • Her gece yatmadan önce yapın.

9.Salatalık dilimleri kullanmak

Salatalık, gözlerde şişkinlik ve koyu halkaları önlemek için en klasik çaredir. Anti-inflamatuar ve canlandırıcı özellikleri sayesinde, bu sebze bu kusurları düzeltir ve yeniden taze görünmenize yardımcı olur. Aynı zamanda bir sakinleştirici gibi davranır ve bölgede potansiyel tahrişi azaltır.

İpucu:

 • Birkaç dilim salatalığı buzluğa koyun. Soğudukları zaman, gözlerinizi kapatıp üstlerine koyun ve 5 dakika bekletin.

10. Egzersiz

Egzersiz kendi başına koyu halkaları ortadan kaldıramaz. Ancak, düzenli olarak egzersiz yapmak iyi kan dolaşımını teşvik eder ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Bu etkiler cildin oksijenasyonunu geliştirir ve yüzün sağlıklı görünümünü korumaya yardımcı olur.

İpucu:

 • Günde en az 20 dakika egzersiz yapın. Eğer spor salonuna gidemem diyorsanız, evde bir rutin hazırlayın, dans edin ya da bisiklete binme gibi alternatif etkinlikler yapın.

Yüzünüzün şişkinlik ve koyu halkalardan dolayı sürekli yorgun göründüğünü mü fark ettiniz? Bu ipuçlarını takip edin ve bu kusurlara elveda diyin! Mucizevi bir şekilde ortadan kaybolamayabilirler ama kademeli olarak belirtileri en aza indirirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.