En Sağlıklı Tuzlar Hangileridir?

En Sağlıklı Tuzlar Hangileridir?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Mutfak dünyasında, tuz farklı yemekler yapmak için her zaman önemli bir unsur olmuştur. Evlerdeki, profesyonel mutfaklardaki ve hatta dünyadaki en kullanışlı ürün bile olabilir. Bu yüzden, farklı tipleri ve hangilerinin daha sağlıklı olduğunu bilmek önemlidir.

Bulabileceğimiz tuz çeşitleri

1. Normal sofra tuzu

sofra tuzu

Bu en yaygın kullanılan tuzdur ve ana bileşeni sodyum klorürdür. Genel olarak endüstriyel seviyede yapılan kimyasal bir işlemden elde edilir.

Üretilirken, içine iyot ve florin gibi diğer mineraller ve ayrıca diğer katkı maddeleri ve koruyucular da eklenir. Sofra tuzu, yemek yaparken lezzetleri dengelemek için en iyi baharattır.

2. Rafine edilmemiş deniz tuzu

deniz tuzu

Deniz tuzu, tuzlu suyun buharlaştırılması gibi doğal işlemlerle elde edilir. Diğer katkıların yanı sıra klor, sodyum, iyot ve flordan oluşur. Aynı şekilde, bu bileşenlerin arasında sodyum klorür esastır. Grimsi bir renge sahiptir ve tabaklarınıza normal sofra tuzundan daha yoğun bir lezzet verir.

Bunu yemek yaparken kullanmak normal sofra tuzuna göre çok daha sağlıklıdır. Daha pahalı bir tuzdur çünkü o kadar yaygın değildir. Bu iki tuzdan hangisinin daha sağlıklı olduğunu bilmekten daha önemli olansa, tariflerde doğru miktarı kullanmaktır.

3. Fleur de sel

fleur de sel

Bu tuz, deniz tuzu madenlerinin üst katmanından gelir. Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’den bunu toplamak için zanaate dayalı geleneksel bir teknik kullanılır. Mükemmel gastronomik özellikleri nedeniyle çoğunlukla gurme tariflerinde kullanılır.

Bunu tüketmek su tutulmasına neden olmaz, bu hipotonik anlamına gelir. Diğer tuzlarla karşılaştırırsak, sodyum (% 15) ve sodyum klorür (sadece % 92.9) düşüktür. Ağızda kolayca çözüldüğü için, tat bakımından diğer tuzlardan yoğun değildir.

4. Himalaya tuzu

himalaya tuzu

Bu tür tuz temel olarak: Himalayalardan değil, Pakistan ve Latin Amerika’dan gelir. Uzun yıllardır ilan reklamı yapılır, çünkü temel besinleri (84), mineralleri ve eser elementleri yüksektir. Bu tuz bedensel işlevler için mükemmeldir ve bu da neden bu kadar nadir olduğunu haklı çıkarır. Bu kadar popüler olmasının bir diğer nedeni de, onu diğerlerinden ayıran pembe rengidir.

Tuz türleri arasında en sağlıklı olan hangisi?

Her türün, en sağlıklı, en doğal ve en saf olduğunu ima eden bir tür pazarlama stratejisi vardır. Aşağıdaki öneriler seçim sürecinizi daha pratik hale getirebilir:

  • Her tuz, temel bir element olarak sodyum klorür içerir, bu nedenle büyük miktarlarda tüketilmemelidir.
  • Fazla tuz yemek aslında gerekli değildir, çünkü sodyum ihtiyacınızı birçok yiyecekten karşılayabilirsiniz.
  • Tuz sık kullanılır çünkü yiyeceklere lezzet katar, ama maalesef sağlık açısından faydası yoktur.
  • En besleyici tuzlar doğrudan doğadan geleneksel yöntemlerle elde edilen tuzlardır. Örneğin, kaya ve mineral tuzları …

Pazarlama stratejileri, doğal tuz fiyatlarının daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Açıkçası, ekonomik çıkarlar doğal dünyayı yönetiyor. Bu nedenle, doğal bir ürüne vereceğiniz paranın gerçekten değip değmeyeceğini ya da yüksek fiyatının sadece bir pazarlama oyunu olup olmadığını söylemek zor.

Peki ya tüketimi?

Sonuç olarak, sorun tuzda değil, ama onu nasıl yediğimiz ve ne kadar kullandığımızdadır. Tuzu fazla kullanmamak önemlidir, çünkü sağlığınız için tehlikelidir. Aşırı tüketim, kardiyovasküler rahatsızlıklara, böbrek yetmezliğine, mide rahatsızlıklarına, osteoporoz, vb. sorunlara yol açar.

Bu nedenle, tuz türlerini ve bunların yerini hangi mutfak alternatiflerinin alabileceğini bilmek önemlidir. Bu şekilde, her bir durum için hangisinin en iyi, hangisinin en tehlikeli olduğunu seçebilirsiniz. Baharatların ve aromatik bitkilerin harika alternatifler olabileceğini de unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Tuz Yerine Kullanabileceğiniz 8 Baharat
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tuz Yerine Kullanabileceğiniz 8 Baharat

Yediğimiz yemekler çok miktarda tuz içerdiği için, tuz yerine çeşitli baharatlar kullanarak tuz eklemekten kaçınabiliriz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.