Haftada Bir Yemek Yemeden Genç Kalın

3 Ocak, 2016

Daha uzun yaşamak ve genç kalmak istiyorsanız, yeni çalışmalar haftada bir defa aç kalmayı denemeniz gerektiğini gösteriyor. Böylece durmadan ilerleyen saate karşı mücadelenizde galip gelebilir ve zamanın hızla akıp geçmesine üzülmeyi bırakabilirsiniz! Basit kremler ve özel tedaviler artık size yeterli gelmiyorsa, haftada bir kez katı yemek yememeyi deneyip faydalarını kendi gözünüzle görün.

Aç kalmanın sizde sonuç vereceğinden nasıl emin olabilirsiniz? Bir gün boyunca hiçbir şey yememek gerçekten mümkün müdür? Açlığa ve mide ağrılarına dayanabilir misiniz? İşte biz de bugünkü yazımızda bu soruları ve daha fazlasını yanıtlayacağız, o yüzden siz okumaya devam edin!

Neden açlık sağlığınız için yararlıdır?

Uyurken bile daima aktif olan sindirim sisteminiz hakkında birkaç ilginç noktadan bahsedelim. Yaşadığımız birçok rahatsızlık yıllar boyunca tükettiğimiz sağlıksız yiyeceklerin sindirim yolunda birikmesiyle meydana gelen toksinlerin doğrudan bir sonucudur. Uykunun vücudun dinlenip kendini yenilemesi için şart olduğunu biliyorsak, neden aynısını sindirim sistemimiz için de yapmayalım?

Mahatma Gandhi aç durmanın gerekliliğini savunurdu ve düzenli olarak da oruç tutmasıyla bilinirdi. Araştırmacılara göre, bu uygulama sayesinde Gandhi daha iyi ve daha aktif bir yaşam sürdü. 79 yaşında ölmesine bir tabanca kurşunu sebep olmuştu; aksi takdirde belki daha uzun yıllar yaşayabilirdi. Ancak onun tuttuğu oruç herkese uymayabilir. Birkaç gün boyunca yemek yemezseniz kilo vereceğinizi düşünüyorsanız, kesinlikle yanılıyorsunuz. Haftalar boyunca aç kalmak ise kas kütlesi ve yağ dokularınızı kaybetmenize yol açabilir ve ayrıca kalp sağlığınızı doğrudan etkiler.

yürüyüş
Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, insan vücudu 10 güne kadar yemek yemeden ve uzun süreli hasar görmeden hayatta kalabilir. Ancak arka arkaya 3 günden fazla aç kalmamalısınız ve en iyi sonuçları almak için düzenli ve haftalık bazda kısa sürelerde yemek yememeyi denemelisiniz.

Burada yemek yememenin temel faydalarından birinin organlarınızın yenilenmesini sağladığının altını çiziyoruz. Böylelikle kendinizi genç hisseder ve genç kalırsınız, aynı zamanda bu da sağlığınıza yansır. Ruh haliniz daha iyi olur, bağışıklığınız güçlenir ve hatta işyerinde daha üretken olursunuz. Bazıları aç kalmanın astım, arterit, yüksek tansiyon ve alerji gibi kronik rahatsızlıklara dahi iyi geldiğine inanmaktadır.

Faydalar yalnızca vücudunuzla sınırlı kalmaz, aynı zamanda katı beslenmemek duygusal ve ruhsal iyiliğinize de katkıda bulunur. Aç kalarak kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz. Yemek yememek dünyaya farklı bakmanıza ve yiyecek tercihlerinizi size zarar vermektense sizi besleyen araçlar olarak görmenize yardımcı olabilir.

Yemek yememeye nasıl başlamalısınız?

Birçok farklı açlık çeşidi bulunmaktadır, ancak ilk defa yemek yemeyecekseniz tüm gün boyunca katı gıda tüketiminizi kısıtlayarak başlayabilirsiniz. Ancak 12 saat boyunca akşam açık büfeye saldıracağınız anı düşünerek geçirmeyin. Bu amacın tam tersi olacaktır. Yalnızca günlük sıvı ve meyve sebze suyu alımınızı 300 kaloriyi aşmayacak şekilde planlayın.

boş-tabak
Ayrıca, bir anlık istekle katı gıda almamaya başlamamanızı öneririz. Önce vücudunuzu hazırlamalısınız. Aç kalmadan bir gün önce, yalnızca çiğ sebzeler tüketmeyi ve bol su, bitki çayı ve meyve suları içmeyi deneyin.

Haftada bir kez yemek yememeyi planlıyorsanız, iyi bir rutin olarak dört gün boyunca normal şekilde beslenmek ve ardından üç günü beslenmenizi bir günü açlık öncesi, ertesi günü açlık ve son günü de açlık sonrası olacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu üç tarafınızdan hazırlığı gerektirecektir.

1.Gün: Açlık öncesi

Diyelim Cumartesi günü aç durmayı planlıyorsunuz; bu yüzden, Cuma’dan yalnızca istediğiniz kadar çiğ meyve ve sebze tüketmeye başlamalısınız. Acıkabilirsiniz, ama daha ağır bir şeyler yememeye çalışın. Ayrıca bol miktarda doğal meyve suyu, smoothie, çay da içebilirsiniz. Gününüzü hafif bir yemek ve bol uykuyla sonlandırın.

2.Gün: Açlık

Kesintisiz sekiz saat uyuduktan sonra, gününüze bir veya iki bardak su içerek başlayın. Bugünü evde geçirmenizi ve mümkünse haftasonuna denk getirmenizi ve kendinizi çok fazla fiziksel çaba gerektirmeyen küçük işlerle meşgul etmenizi tavsiye ediyoruz. Fırsattan istifade kitap okuyabilir, meditasyon yapabilir, dolabınızı temizleyebilir, bitkilerinizi sulayabilirsiniz. Kısacası eneri deponuzu çok kullanmayacak her türlü işi yapabilirsiniz. Bolca su ya da meyve suyu tüketin. Ancak meyve yemeyin.

Bazıları bu gün doğal meyve sebze suları içmeyi tercih eder ama bu tamamen vücudunuzun ihtiyacına ve bu gıdaları nasıl hazırladığınıza bağlı. Taze sıkılmış portakal suyu içebilirsiniz, ancak meyvenin posasını katmayın. Bu tarz bir açlığın arkasındaki fikir susuz kalmamanız ve sindirim sisteminize sindireceği herhangi bir katı vermemenizdir.

3. gün: Açlık sonrası

oruç
Daha önce de bahsettiğimiz gibi, aç durma gününüzü buzdolabına acil bir ziyaret ile sonlandırmayın. Yemek yememenizin üçüncü gününde (bu örnekte, Pazar günü),  beyaz un, fast food, rafine şeker, kızarmış veya yağlı et, süt ürünleri gibi sağlığınız için iyi olmadığını bildiğiniz gıdalardan uzak durun.  Onun yerine meyve, sebze (mümkünse çiğ), fındık, fasulye ve tam tahılları tercih edin. Vücudunuz enerji stoğunu tekrar devreye sokarken siz de yavaş yavaş eski rutininize dönün ve bir anda çok miktarda yememeye özen gösterin.

Bunlar da ilginizi çekebilir