Buz Terapisi ile Yüzünüzü Gençleştirin

Yüzdeki cildimiz her gün farklı faktörlere maruz kaldığından, yaşlanma süreci hızlanır ve eğer dikkat edilmezse estetik açıdan hoş olmayan görüntülerden muzdarip olabilirsiniz.

Kirlilik, güneşe maruz kalma ve dengesiz ve zayıf beslenme yüzünden oluşan hasarı ortadan kaldırmak için, kozmetik endüstrisinde yüzünüzü yenileyecek ve gençleştirecek bir çok ürün bulunmaktadır. Fakat bu ürünlerin çoğu çok pahalıdır ve insanlar bunlara ulaşamamaktadır, üstelik bu ürünlerin etkisinin görülmesi için her gün kullanmak gereklidir. Şanslıyız ki, bütün paramızı bu ürünlere yatırmadan da kullanabileceğiniz cildinizi yenilemeye ve gençleştirmeye yarayan alternatifler vardır.

Cildinizi gençleştiren buz terapisinin faydaları nelerdir?

buz küpleri

Buz ile sabah ve akşamları cildi ovarak nemlendirmek, Orta Doğudan gelen bir tekniktir, cildin rengini dengeler, ince çizgilerin ve kırışıklıkların erken oluşmasını engeller. Spalarda ve güzellik merkezlerinde bu tür terapiler bir rutin haline gelmiştir. Cilde bakım yapmak ve gençleştirmek için çok etkilidir. Genel olarak, buzun ideal olduğu noktalar şunlardır:

 • Güneşe maruz kalındıktan sonra ve hormonal dengelerin değişiminden dolayı oluşan akne ve lekeler ile savaşır.
 • Kan akışını dengeleyerek cildin gençleşmesine yardımcı olur.
 • Yan etkiler olmadan cildi yeniler ve sıkılaştırır.
 • Erken oluşan kırışıklıklarla savaşırken, bazılarının oluşmasını da önler.
 • Gözenekleri kapatarak siyah noktaların oluşmasını engeller.
 • Gözün çevresindeki enflamasyonu azaltır, göz altı torbalarının görünürlüğünü azaltır.

Bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz: Şekle Sokan ve Kilo Verdiren Buz Terapisi

Buzla yapılan yüz tedavisini nasıl uygulayacağım?

Yüz için yapılan buz tedavisi hem çok ekonomiktir hem de çok fazla efor gerektirmemektedir. Bu tip terapileri devamlı olarak uygulamak ve güzellik rutininize bunları dahil etmek çok önemlidir. Buz terapisini her gün uygulamak için, aşağıdaki adımları izleyin:

 • Başlamadan önce, yüzünüzü derinlemesine temizleyin ve makyajdan arındırdığınıza emin olun.
 • Buz, pamuklu bir beze veya havluya sarılmalıdır; buzu doğrudan cilde uygulamayın.
 • Bezi yüzünüzün farklı bölgelerine sürerek ovun, her bölgeye 1-2 dakika boyunca uygulayın.
 • Çenelerden başlayarak, yanak, alın, elmacık kemikleri ve burnun etrafına küçük, dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Gözlerin çevresinde dikkatli olun.
 • Terapiyi  doğal bir tonikle ve akne önleyici bir ürünle sonlandırın.

Ayrıca bunu da okumak isteyebilirsiniz: Pirinç Sütü ile Yüz Toniği Nasıl Yapılır

Akneli, kabartılı ve sivilceli cilde bu terapiyi nasıl uygularım?

sivilce

Akne ve istenmeyen sivilcelerle savaşmak için problemin sebebini belirlemek ve cilt tipinize uygun bir tedavi uygulamak çok önemlidir. Buz cildinizi yenileyerek bu probleme sebep olan aşırı yağ birikimini engeller. Bunu yapmak için şu adımları takip edin:

Aklınızda bulunsun…

Bu tedaviyi maksimum 15 dakika uygulamalısınız, en iyi sonuçları almak için ise hem sabah hem de akşam uygulamalısınız. Cildinizi gençleştirmenin ekstra faydalarını görebilmek için, buz küplerini limon, gül suyu, yeşil çay, salatalık suyu veya papatya çayı ile hazırlayın.