Göz Çevresini Gençleştirmek için İpuçları

Gözleriniz kimliğinizin bir göstergesidir. Onlar ruhunuzu yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı yansıtan birer pencere gibidirler. Gözler genel olarak yorgunluğun izlerini, uykusuz bir gecenin sonuçlarını ve aynı zamanda geçen yılları gösterir. Göz çevresini gençleştirmek için birkaç ipucu hakkında bilgi sahibi olmak hiç de fena bir fikir değil.

Gözleriniz sadece sizin iç duygularınıza maruz kalmaz, aynı zamanda dış ortama karşı da oldukça hassastır. İşte bu nedenle örneğin bilgisayarın karşısında veya cep telefonunuzla ne kadar vakit geçirdiğinize dikkat etmeniz gerekir. Yapay ışık gözler için oldukça zararlıdır. Aşağıda gözlerinizin çevresini gençleştirmek için bazı öneriler sunacağız.

Gözlerde genelde ne gibi sorunlara rastlanır?

kuru-gözler

 • Sarkık veya gevşek göz kapakları. Bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Bazen sabah kalkarsınız ve göz kapaklarınızın hafif şişkin ve iltihaplı olduğunu görürsünüz. Kötü geçen bir gece veya yanlış hidrasyon göz kapaklarınızda sıvı birikimine neden olabilir. Yaşlılık da belirli günler daha belirgin işaretler görünmesine neden olabilir.
 • Kazayağı kırışıklıkları. Bunlar gülümsediğinizde veya bir yüz ifadesi gerçekleştirdiğinizde gözlerin dış hatlarında oluşan ufak kırışıklıklardır. Bunlar cilt esnekliğini kaybettiğinde ortaya çıkar. Her ne kadar genetik ve güneşe maruz kalma da bir rol oynayabilse de, bunun tedavisi mümkündür.
 • Gözlerin altındaki koyu halkalar/morluklar. Bunlara herkeste rastlanır. Bu torbacıklar gözlerin altında koyu veya mor tonlarda görülür. Bu yorgunluğun, uykusuzluğun, hastalığı veya hatta duygusal sorunların bir sonucudur.
 • Torbacıklar. Bu kötü görünümlü torbacıklardan nefret etmemek mümkün mü? Bunlar hormonal değişiklikler veya sıvı birikimi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze çirkin bir görünüm ve bariz bir yorgunluk havası verir.
 • Donukluk. Yorgunluk, gözlerle ilişkili bir sorun, yaşlılık, gözleri yeterince kısmamak bunun bazı olası nedenleridir. Ancak bununla da mücadele etmek mümkündür.

Gözlerin çevresindeki kırışıklarla savaşmak için çözümler

yumurta-akı

 • Yumurta akı. Bu sizi şaşırtabilir, ama yumurta akı gevşek cildi gererken, bir yandan da bir nemlendirici görevi görür. Bu aynı zamanda yaşlılık çizgileriyle mücadele etmek için bire birdir. Bundan faydalanmak için bir yumurtanın akını alın ve bununla gözlerinizin çevresine hafifçe masaj uygulayın. Bunu her sabah yaparsanız cildinizi sıkılaştığını ve kırışıklıkların yok olduğunu görürsünüz.
 • Avokado. E vitamini ve yağ asitlerinin bir kaynağı olan avokado, cildi nemlendirmek ve serbest radikallerle mücadele etmek için idealdir. Yarım avokadoyu bir kaşıkla iyice karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı geceleyin 15 dakikalığını uygulayın. Ardından da suyla durulayın.
 • Salatalık. Bu en iyi bilinen ve en etkili kaynaktır. Salatalık C vitamini ve kafeik asit açısından zengindir. Sağlıklı cilt dokusu üretimini uyarır ve cildi nemlendirir. Gözlerinize birer dilim salatalık uygulayın veya yarım salatalıktan elde edeceğiniz macunu gözlerinize uygulayıp 15 dakika durmasına izin verin. Gözlerinizin daha canlı ve sağlıklı görüneceğini fark edeceksiniz.

Göz altındaki koyu halkalar ve torbacıklar için çözümler

gül-yaprakları

 • Papatya: Bu çok iyi bilinen bir çözümdür. Papatya gözlere giden kan dolaşımının düzeltilmesine yardımcı olacak çok iyi bir iltihap önleyici ve gevşeticidir. Bu özelliğiyle su birikimini önler. İki adet papatya çayı poşetinden bir dem hazırlayın. Çay soğuduktan sonra içine iki adet pamuk yumağı daldırın ve 15 dakikalığına gözünüzde tutun. Bu onları rahatlatacaktır.
 • Salatalık ve süt: Bu karışım kan dolaşımını canlandırmak ve gözün altındaki torbacıkları veya koyu halkaların detoksunu sağlamak için mükemmeldir. Uygulaması da oldukça kolaydır. Yarım bardak sütü on beş dakikalığına buzdolabında soğutun. Ardından iki dilim salatalığı sütün içerisinde ıslatın. Ardından bunu gözlerinize uygulayın. Sonuçları hemen göreceksiniz.
 • Gül Yaprağı: Gözlerin altındaki torbacıklarla veya koyu halkalarla mücadele etmek için bir diğer harika yol, 8 veya 9 adet gül yaprağını almak ve bunları 4 çorba kaşığı badem yağıyla birlikte bir kavanoza yerleştirmek. Bunları karanlık bir köşede bir günlüğüne muhafaza edin, güneş ışığı görmediğinden emin olun. Ertesi gün biraz pamuk kullanarak bu karışımla gözlerinize masaj uygulayın. Bu oldukça etkili ve rahatlatıcıdır.

Göz yorgunluğuyla mücadele etmek için masaj

gözleri-dinlendirin

Bu masaj göz çevresini gençleştirmeye ve onlara çok daha sağlıklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olacaktır. Bu kan dolaşımını canlandırmak, gözlerinizi ve cildinizi güçlendirmek ve böylece gözlerinize canlılık ve ifade kazandırmak için bir tekniktir.

1. İlk olarak ellerinizi bir güzel yıkayın ve daha önce anlatılan kremlerden herhangi birisini uygulayın. İsterseniz bir yumurta akı, avokado veya salatalık kremi de kullanabilirsiniz. Göz kapaklarına ve ardından kaşlara varana kadar ve gözlerin altındaki bölgeye dairesel masaj uygulayarak başlayın. Parmaklarınız her zaman dairesel olarak hareket etsin.

2. Ardından başparmağınız ve işaret parmağınızı kullanarak burnunuzun köprüsünü sıkın. Parmaklarınızı gözyaşı kanallarınızın arasına yerleştirin ve her iki elle ufak daireler çizin. Bu kan dolaşımını canlandırır.

3. Ardından göz kapaklarınızı çimdikleyin ve onları hafifçe çekin. Göz kapaklarının her ikisine bir kez daha dairesel masaj uygulayın.

4. Orta parmağınızı kullanarak gözün altındaki torbacıkları çevreleyen alana hafifçe dokunun.

5. Son olarak, dinlenmelerini sağlamak için gözlerinizi bir dakikalığına avuçlarınızla kapatın.

6. Bunu günde 3 kere tekrarlayın.

Fotoğraflar, Polly Mcarthy, Eduardo Medina izinleriyle kullanılmıştır.