Göz Çevresini Gençleştirmek için İpuçları

Göz Çevresini Gençleştirmek için İpuçları

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2018

Gözler sadece ruhunuzu yansıtmakla kalmaz, sağlığınıza dair de işaretler verir. Göz çevresini gençleştirmek için birkaç ipucu hakkında bilgi sahibi olmak hiç de fena bir fikir değildir.

Gözler genel olarak yorgunluğun ve uykusuz bir gecenin izlerini, aynı zamanda geçen yılları gösterir. Gözleriniz sadece sizin duygularınıza değil, dış etkilere karşı da oldukça hassastır.

İşte bu nedenle örneğin bilgisayarın karşısında veya cep telefonunuzla ne kadar vakit geçirdiğinize dikkat etmeniz gerekir. Yapay ışık gözler için oldukça zararlıdır. Aşağıda göz çevresini gençleştirmek için bazı öneriler sunacağız.

Gözlerde genelde ne gibi sorunlara rastlanır?

göz problemleri

Sarkık veya gevşek göz kapakları

 • Bunun pek çok farklı nedeni olabilir. Bazen sabah kalkarsınız ve göz kapaklarınızın hafif şişkin ve iltihaplı olduğunu görürsünüz.
 • Kötü geçen bir gece veya yanlış hidrasyon, göz kapaklarınızda sıvı birikimine neden olabilir.
 • Bazen yaşlılık da daha belirgin işaretler görünmesine neden olabilir.

Kazayağı kırışıklıkları

 • Bunlar gülümsediğinizde veya bir yüz ifadesi gerçekleştirdiğinizde gözlerin dış hatlarında oluşan ufak kırışıklıklardır.
 • Bunlar cilt esnekliğini kaybettiğinde ortaya çıkar.
 • Her ne kadar genetik ve güneşe maruz kalma da bir rol oynayabilse de, bunun tedavisi mümkündür.

Gözlerin altındaki koyu halkalar ya da morluklar

Bunlara herkeste rastlanır. Bu torbacıklar gözlerin altında koyu veya mor tonlarda görülür. Bu yorgunluğun, uykusuzluğun, hastalığın veya duygusal sorunların bir sonucu olabilir.

Torbacıklar

Bu kötü görünümlü torbacıklardan nefret etmemek mümkün mü? Bunlar hormonal değişiklikler veya sıvı birikimi nedeniyle ortaya çıkar. Yüze çirkin bir görünüm ve bariz bir yorgunluk havası verir.

Donukluk

Yorgunluk, gözlerle ilişkili bir sorun, yaşlılık, gözleri yeterince kısmamak bunun bazı olası nedenleridir. Ancak bununla da mücadele etmek mümkündür.

Göz çevresini gençleştirmek için çözümler

yumurta akı

Yumurta akı

Yumurta akı gevşek cildi gererken, bir yandan da nemlendirici görevi görür. Aynı zamanda yaşlılık çizgileriyle mücadele etmek için birebirdir.

Göz çevresini gençleştirmek için, bir yumurtanın akı ile gözlerinizin çevresine hafifçe masaj uygulayın. Bunu her sabah yaparsanız cildinizi sıkılaştığını ve kırışıklıkların yok olduğunu görürsünüz.

Avokado

E vitamini ve yağ asitlerinin bir kaynağı olan avokado, cildi nemlendirmek ve serbest radikallerle mücadele etmek; ve böylece göz çevresini gençleştirmek için idealdir.

Yarım avokadoyu bir kaşıkla iyice karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı geleri 15 dakikalığını uygulayın. Ardından da suyla durulayın.

Salatalık

Göz çevresini gençleştirmek için en iyi bilinen ve en etkili kaynak salatalıktır. Salatalık C vitamini ve kafeik asit açısından zengindir. Sağlıklı cilt dokusu üretimini uyarır ve cildi nemlendirir.

Gözlerinize birer dilim salatalık uygulayın veya yarım salatalıktan elde edeceğiniz macunu gözlerinize uygulayıp 15 dakika durmasına izin verin. Gözlerinizin daha canlı ve sağlıklı görüneceğini fark edeceksiniz.

Göz altındaki koyu halkalar ve torbacıklar için çözümler

gül yaprakları

Papatya

Papatya, gözlere giden kan dolaşımının düzeltilmesine yardımcı olacak çok iyi bir iltihap önleyici ve gevşeticidir. Bu özelliğiyle su birikimini önler.

 • İki adet papatya çayı poşeti ile bir çay demleyin.
 • Çay soğuduktan sonra içine iki adet pamuk yumağı daldırın ve 15 dakikalığına gözünüzde tutun.
 • Böylece gözleriniz rahatlayacaktır.

Salatalık ve süt

Bu karışım kan dolaşımını canlandırmak ve gözün altındaki torbacıkları veya koyu halkaların detoksunu sağlamak için mükemmeldir. Uygulaması da oldukça kolaydır:

 • Yarım bardak sütü on beş dakikalığına buzdolabında soğutun.
 • Ardından iki dilim salatalığı sütün içerisinde ıslatın.
 • Salatalıkları gözlerinize uygulayın. Sonuçları hemen göreceksiniz.

Gül Yaprağı

 • Gözlerin altındaki torbacıklarla veya koyu halkalarla mücadele etmek için bir diğer harika yol, 8 veya 9 adet gül yaprağını 4 çorba kaşığı badem yağıyla birlikte bir kavanoza yerleştirmektir.
 • Bunları karanlık bir köşede bir günlüğüne muhafaza edin, güneş ışığı görmediğinden emin olun.
 • Ertesi gün biraz pamuk kullanarak bu karışımla gözlerinize masaj uygulayın. Bu oldukça etkili ve rahatlatıcıdır.

Göz yorgunluğuyla mücadele etmek için masaj

gözleri dinlendirme yöntemleri

Bu masaj göz çevresini gençleştirmek ve onlara çok daha sağlıklı bir görünüm kazandırmak için etkili olacaktır. Ayrıca kan dolaşımını canlandırmak, gözlerinizi ve cildinizi güçlendirmek ve böylece gözlerinize canlılık ve ifade kazandırmak için uygulanan bir tekniktir.

 • İlk olarak ellerinizi bir güzel yıkayın ve daha önce bahsettiğimiz yumurta akı, avokado veya salatalık yöntemlerinden herhangi birini uygulayın.
 • Göz kapaklarına ve ardından kaşlara varana kadar ve gözlerin altındaki bölgeye dairesel masaj uygulayarak başlayın.
 • Ardından başparmağınız ve işaret parmağınızı kullanarak burnunuzun köprüsünü sıkın.
 • Parmaklarınızı gözyaşı kanallarınızın arasına yerleştirin ve her iki elle ufak daireler çizin. Bu kan dolaşımını canlandırır.
 • Sonrasında, göz kapaklarınızı hafifçe sıkın ve çekin.
 • Göz kapaklarının her ikisine bir kez daha dairesel masaj uygulayın.
 • Orta parmağınızı kullanarak gözün altındaki torbacıkları çevreleyen alana hafifçe dokunun.
 • Son olarak, dinlenmelerini sağlamak için gözlerinizi bir dakikalığına avuçlarınızla kapatın.
 • Bunu günde 3 kere tekrarlayın.

Fotoğraflar, Polly Mcarthy, Eduardo Medina izinleriyle kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.