Kilo Aldırmadan Açlığı Bastıran 7 Yiyecek

· 9 Mayıs, 2015

Bazı insanlar, açlıklarını bastırmak için sürekli yemek yeme ihtiyacı duyduklarından ve bu nedenle, öğünler arasında sürekli yemek yediklerinden şikayet ederler.

Doyma eşiği yaşa, metabolizmaya ve hayat tarzına bağlı olsa da, bazı yiyecekler, çok fazla yemek yemeye gerek kalmadan doyma hissini sağlamaya yardımcı olurlar.

Şunu belirtmeliyiz ki; dengeli beslenme, yağlı ve şekerli besinlerle beslenmeden daha doyurucu ve tatmin edicidir. Bu nedenle, doymayı kolaylaştıran yiyeceklerle beraber, doymanıza yardımcı olacak önerileri, aşağıda sizin için listeledik

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler; özellikle çiğ tüketildiklerinde açlığımızı yatıştırıp, vitamin ve minerallerle vücudu beslerken, aynı zamanda birkaç kalori yakmaya yardımcı olurlar. Sebze ve meyvelerdeki lif ve su, midemizi kolayca doldurur ve kolayca sindirilse bile atıştırmak istediğimiz zamanları azaltmaya yardımcı olabilir.

Meyvelerden yapılan smoothie, tok kalmaya yardımcı olan iyi bir seçenektir. Bir çok meyveyi, su ile karıştırıp; eğer meyvelerde doğal şeker yoksa stevia gibi doğal bir tatlandırıcı ile tatlandırıp tüketebilirsiniz. Smoothieye oranla meyve suları pek de tatmin edici değillerdir, çünkü meyve suları çoğu zaman, meyvenin liflerini veya meyve parçacıkları içermezler.

Başka bir sağlıklı seçenek, bir İspanyol yemeği olan ve domates, salatalık, biber gibi sebzelerin karışımıyla yapılan Gazpacho olabilir. Bu karışımı, süzgeçten geçirmeden içmelisiniz, böylece sebzelerdeki liften de yararlanabilirsiniz.
satisfy-hunger2

Tam Tahıllar

Günümüzde marketlerde yer alan bir çok un türü, rafine edilmiştir ve içerdiği lif alınmıştır. Bu nedenle, tam tahıllı ürünleri tüketmek, vücudumuz için çok daha yararlı olurken, doymamızı da daha kolaylaştırır. Tam tahıllardan pirinç, tam tahıllı ekmek ve pasta ve kurabiye içinde tam tahıllı un tüketebiliriz.
satisfy-hunger3

Agar

Agar, jelatin görevi gören bir yosundur. Agar, çok doyurucu olduğu gibi, koyulaştırma görevi gördüğü için, midede de tokluk hissini arttırır. Agar mideye ulaştığında, oradaki sıvılarla birleşerek mideyi şişirir ve tokluk hissi oluşturur.

Agar, ayrıca vücudun temizlenmesine yardımcı olur.  Vücuttaki toksinlerden kurtularak, bağırsak fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olur ve kabızdan kurtulmayı sağlar.

Agar’ı çorba ve sebze yemeklerinde, pastalarda veya sebze içeceklerinde, jelatin yerine katılaştırıcı olarak kullanabiliriz.
satisfy-hunger4

Bakliyatlar

Geçmişte insanoğlunun bolca tükettiği, şimdilerde ise unutulmaya yüz tutmuş bakliyatlar, mükemmel besin kaynaklarıdır. İçerdikleri yüksek protein sayesinde bakliyatları, sebze yemekleriyle birlikte ana yemek olarak tüketebiliriz. Hayvansal proteinden farklı olarak, bakliyatlar yüksek oranda lif içerir. Sıklıkla bakliyat tüketiyorsanız, tuvalete çıkma düzeninizde kolaylık gözlemleyebilirsiniz.

Hazımsızlık sorununu sıkça yaşıyorsanız, biraz kimyon, köri ve rezeneli bakliyat yemeklerini tüketin. Bu malzemelerle bakliyatları püre haline getirip de tüketebilirsiniz. Fakat bunu yaparken öğününüze, çok fazla başka çeşit yemek eklememeye özen gösterin.

 Eski Bir İlaç

Buğday kepeği, çekilmiş keten tohumu ve psilyum adı verilen, sindirime yardımcı olan bitkiyi karıştırın. Bu karışımdan bir veya iki yemek kaşığını, bir bardak suyla karıştırıp, her yemekten 10-15 dk önce için.

Sindiriminizin ne kadar kolaylaştığını göreceksiniz.

Su

Bazen açlığı, susuzluk ile karıştırabilir, bazen de duygusal açlığı veya ağzımıza bir şeyler koymak istemeyi açlık sanabiliriz. Böyle zamanlarda, iki bardak su içmek çok işe yarar. Aslında, ne zaman açlık hissedersek hemen su içmeliyiz. Beş dakika sonra hala açlık hissediyorsanız, o zaman bir şeyler yiyebilirsiniz.

İçtiğiniz suyun ılık olması çok önemlidir çünkü soğuk su, sindirim sistemini dondurabilir ve sindirimi daha zorlaştırabilir.

Yemekleri İyi Çiğneyin

Yemekleri iyi çiğnemenin, tokluk hissine ne kadar katkıda bulunduğunu eklemeden olmaz. Yemek yedikten 20 dakika sonra, beynimiz tokluk hissini algılar. Eğer yiyecekleri iyi ve yavaş çiğnersek, çok fazla yemekten kaçınabilir ve sindirimimizi kolaylaştırabiliriz.

Fotoğraflar, Food Thinkers, hedonistin ve sweetbeetandgreenbean izinleriyle kullanılmıştır.