Metabolizmanızı Hızlandıracak 7 Yiyecek

Metabolizmanızı Hızlandıracak 7 Yiyecek
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer yavaş bir metabolizmanız varsa, kilo almaya çok daha yatkın olursunuz çünkü kalorilerin nasıl kullanılacağına metabolizmanız karar verir. Bu yüzden, metabolizmanızı hızlandıracak yiyecekleri tüketmeniz önemlidir.

Yeterince dinlenmek, düzenli egzersiz yapmak ve metabolizmanızı hızlandıracak yiyeceklerin hangileri olduğunu bilip ona göre doğru beslenmek gibi doğal ve etkili yöntemlerle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Doğal Yollarla Metabolizmanızı Hızlandıracak İpuçları

Metabolizmanız çok yavaş olduğunda, bedeniniz daha az enerji tüketmeye başlar ve bu nedenle yağ birikmeye başlayarak kilo almanıza neden olur.

Metabolizmanızı, hızlandırıcı özelliğe sahip yiyecekler tüketerek doğal yollarla dengeleyebilirsiniz. Bu yiyecekler:

Biber

Biber, yüksek oranda kapsaisin içerdiklerinden dolayı metabolizmayı hızlandırmak için harikadırlar. Kalori yakımını ve tüketimini arttırarak vücuttaki yağ oranını azaltırlar.

Ayrıca öğünler arasında kendinizi daha az aç hissetmenizi sağlarlar.

Kahve ve Yeşil Çay

yeşil çay

Uzmanlara göre günde 4 bardak çay veya kahve içmek metabolizmanızı ciddi oranda hızlandırır. Bunun nedeni kahve ve çayın düzenli tüketildiğinde sunduğu antioksian miktarlarıdır.

Enginar

Enginarın içinde ilulin adı verilen ve  vücudun ne kadar grelin hormonu üreteceğini kontrol eden bir karbonhidrat bulunur.

Grelin kendimizi tok veya aç hissettiren hormondur. Eğer kendinizi aç hissetmezseniz, bedeniniz daha çok kalori yakar.

Zencefil

zencefil

Beden için önemli olan içerdiği maddelerin yanı sıra içerdiği yüksek antioksidan miktarı sayesinde, zencefil metabolizmanızı hızlandırıp kendinizi tok hissetmenizi ve daha az yemenizi sağlar.

Kilo verme veya kilonuzu korumak istediğinizde bu çok önemli bir noktadır.

Ceviz ve Balık

Ceviz ve balık önemli Omega,3 yağ asidi kaynaklarıdır ve leptin seviyelerini düşürmeye yardımcı olurlar. Leptin hormonu seviyeleri düşük olduğunda, metabolizmanın hızı artar ve daha çok kalori yakmaya başlar.

Dolayısıyla, ceviz ve balık, metabolizmanızı hızlandıracak iki seçenektir.

Armut ve Elma

armut metabolizmanızı hızlandıracak bir meyvedir

Bu meyveler yağ yakma özellikleri sayesinde sağlıklı beslenmenizi sağlarlar.

Eğer kilonuza ve sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız, bu iki meyveyi beslenme düzeninize katıp günün en sevilen öğünlerine dönüştürmeden önce ikinci bir defa düşünmeyin bile!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.