Metabolizmanızı Hızlandıracak 7 Yiyecek

· 2 Mart, 2015

Eğer yavaş bir metabolizmanız varsa, kilo almaya çok daha yatkın olursunuz çünkü kalorilerin nasıl kullanılacağına metabolizmanız karar verir. Bu yüzden, metabolizmanızı nasıl hızlandırabileceğinizi bilmeniz çok önemlidir.

Yeterince dinlenmek, düzenli egzersiz yapmak ve metabolizmanızı hızlandıracak yiyeceklerin hangileri olduğunu bilip ona göre doğru beslenmek gibi doğal ve etkili yöntemlerle metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Doğal Yollarla Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin İpuçları

Metabolizmanız çok yavaş olduğunda, bedeniniz daha az enerji tüketmeye başlar ve bu nedenle yağ birikmeye başlayarak kilo almanıza neden olur. Metabolizmanızı, hızlandırıcı özelliğe sahip yiyecekler tüketerek doğal yollarla dengeleyebilirsiniz. Bu yiyecekler:

Biberler

Biberler, yüksek oranda kapsaisin içerdiklerinden dolayı metabolizmayı hızlandırmak için harikadırlar. Kalori yakımını ve tüketimini arttırarak vücuttaki yağ oranını azaltırlar. Ayrıca öğünler arasında kendinizi daha az aç hissetmenizi sağlarlar.

Kahve ve Yeşil Çay

Green-tea1

Uzmanlara göre günde 4 bardak çay veya kahve içmek metabolizmanızı ciddi oranda hızlandırır. Bunun nedeni kahve ve çayın düzenli tüketildiğinde sunduğu antioksian miktarlarıdır.

Enginar

Enginarın içinde ilulin adı verilen ve  vücudun ne kadar grelin hormonu üreteceğini kontrol eden bir karbonhidrat bulunur. Grelin bizlere kendimizi tok veya aç hissettiren hormondur. Eğer kendinizi aç hissetmezseniz, bedeniniz daha çok kalori yakar.

Zencefil

Ginger

Beden için önemli olan içerdiği maddelerin yanı sıra içerdiği yüksek antioksidan miktarı sayesinde, zencefil metabolizmanızı hızlandırıp kendinizi tok hissetmenizi ve daha az yemenizi sağlar. Kilo verme veya kilonuzu korumak istediğinizde bu çok önemli bir noktadır.

Ceviz ve Balık

Ceviz ve balıklar önemli Omega,3 yağ asidi kaynaklarıdır ve leptin seviyelerini düşürmeye yardımcı olurlar. Leptin hormonu seviyeleri düşük olduğunda, metabolizmanın hızı artar ve daha çok kalori yakmaya başlar.

Armut ve Elma

pear

Bu meyveler yağ yakma özellikleri sayesinde sağlıklı beslenmenizi sağlarlar. Eğer kilonuza ve sağlığınıza dikkat etmek istiyorsanız, bu iki meyveyi beslenme düzeninize katıp, günün en sevilen öğünlerine dönüştürmeden önce ikinci bir defa düşünmeyin bile!