Kol Altlarının Rengini Nasıl Açabilirsiniz

Kol altı bölgesi oldukça hassas bir bölgedir ve pek çok kadın bu bölgenin deodorant kullanma, tıraş etme, terleme ve benzeri nedenlerden dolayı cildin diğer kısımlarına göre daha koyu bir renk edindiği gerçeğini saklamak ister.

Bu durumun bazı nedenlerinin üzerinden geçip kol altlarınızın rengini açmanıza yardımcı olacak bazı doğal tedavileri açıklayacağız.

Aşırı terleme

Eğer koyu renkli kol altı bölgesinin nedeni aşırı terleme ise, terlemenin vücudun toksinleri elimine etmesi için bir yöntem olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle piyasada bulabileceğiniz terlemeyi tamamen durdurucu bazı ürünleri kullanmak iyi bir fikir değildir.

Aşırı terlemeyi doğal bir şekilde kontrol etmek için aşağıdaki tedavileri kullanabilirsiniz:

  • Yeşil çay veya avokado çekirdeği çayı gibi kanamayı durdurucu gıdaları tüketin.
  • Adaçayını ister içebilir, isterseniz de doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.
  • Kol altlarınızı sık sık kırmızı kille temizleyebilirsiniz (suda bir miktar kili çözdükten sonra bununla kol altlarınızı yıkayın, bunu yaparken bir kompres veya havlu kullanın).
  • Kurdayağı tozu sporları veya bitki sülfürü kullanın. Bu sporlar bir yandan teri emer, diğer yandan da kötü kokulara neden olan bakteri büyümesini durdurur. Bu aynı zamanda tahrişi ve kızarıklığı da önler. Bunu her sabah ve gece en yoğun olarak terlediğiniz bölgeye uygulayın. Ancak yaraların üzerine uygulamamanız önerilir.
  • Bazı duygusal durumların da terlemeyi arttırdığını unutmayın.

adaçayı

Ölü hücrelerin birikimi

Cildimiz sürekli olarak kendisini yeniler, ancak bazen cildin dış tabaklarında biriken ölü hücreleri elimine etmek zorlaşır. Bunun önüne geçmek için her bir veya iki haftada bir miktar sodyum bikarbonat ile hafif bir peeling gerçekleştirebilirsiniz. Kızarmayı önlemek için bunu tüy almanın öncesinde yapmanız gerekir. Ardından ilgili alanı suyla yıkayın ve nemlendirici bir krem kullanın.

Alkol veya kuvvetli parfüm içeren ürünler

Kol altlarınıza karşı agresif olacak ürünleri kullanmamanız önerilir. Bu alandaki cilt oldukça incedir ve tüy alma gerçekleştirdiğinizde daha da hassastır. Doğal ve organik ürünler, şap taşı deodorantlar, katı deodorantlar, vs. kullanın.

Tüy alma

Tüylerinizi nasıl aldığınız da kol altlarınızın koyulaşmasını etkileyebilir. Bu nedenle özellikle tıraş olma yerine alternatifleri göz önünde bulundurmanızı öneririz. İdeal olarak ağda yapmanız gerekir. Tüy alımından sonra aloe vera jeli veya örneğin kadife çiçeği bazlı bir krem gibi kızarmayı yatıştıracak bir tür krem veya jel kullanmanızda fayda var.

kadife-çiçeği

Demler

Vücudun bu bölgesi diğer nedenlerin yanı sıra kötü hijyenin sonucunda bir enfeksiyon ile de karşılaşabilir. Bu alanda çok kolay nem birikir ve bu nedenle bu bölgeyi kuru ve temiz tutmak gerekir. Çay ağacı içeren bir deodorant kullanmanız önerilir – bu bakteri ve mantar öldürücü özelliğe sahiptir. İsterseniz bunun esans yağını da satın alabilir ve bunu nemlendirici bir kremle karıştırıp günlük olarak doğrudan kol altlarınıza uygulayabilirsiniz.

Giysi sürtünmesi

Çok sıkı giysiler de kol altı bölgesini tahril edebilir ve koyultabilir. Bu nedenle reaksiyonlara neden olan sentetik materyallerden oluşan giysilerden kaçınmanız önerilir. Ayrıca çok sıkı yaka veya askılar içeren giysiler de giymeyiniz.

Doğal beyazlatıcılar

Evinizde kol altlarınızı doğal bir şekilde beyazlatmak için kullanabileceğiniz bazı gıdalar ve doğal ürünler bulunabilir.

Limon

Limon ölü hücrelerin elimine edilmesine yardımcı olur ve zamanla koyulaşan bölgeleri beyazlatır. Bu aynı zamanda bir deodorant görevi de görür, onun için limonu günlük olarak kullanmaktan çekinmeyin. Peki bunu nasıl mı kullanacaksınız? Limonu ortadan kesin ve kol altlarınıza sürünüz. Bir iki dakika kurumasına izin verin ve ardından giyinin. Ancak limonu tıraş olduktan hemen sonra kullanmayın, çünkü bu yanmaya neden olur.

Patates suyu

Patates suyu de beyazlatma özelliklerine sahiptir. Onun için, eğer blendırınız varsa bu tedaviyi de deneyebilirsiniz. Blendırdan ufak bir patatesin suyunu elde edin ve bunu pamuk kullanarak kol altlarınıza uygulayın.

Oksijenli su

Son olarak, her evde bulunan ve saç rengini açma gibi özelliklerini iyi bildiğiniz oksijenli sudan da faydalanabilirsiniz. Günlük olarak az bir miktarı kol altlarınıza uygulayın. Yarattığı farkı kısa bir süre içerisinde fark edeceksiniz.

Fotoğraflar, Fernando Stankuns ve Cuervo_ izinleriyle kullanılmıştır.