En İyi Ev Yapımı Vücut ve Yüz Peeling Kremleri

· 23 Nisan, 2015

Deri soyucu kremler (peeling kremleri) dış cilt tabakasını soymak ve biriken ölü hücreleri yok etmek için kullanılır. Böylece cildinizdeki o sağlıksız görünüm giderilmiş olur. İşin gerçeği, vücudumuzdan günde 30.000’in üzerinde ölü cilt hücresi atılır.

Aşağıda size orjinal, doğal ve oldukça etkili olan ev yapımı bazı vücut ve yüz soyucu kremler hazırlamanız için birkaç tarif sunuyoruz.

Soyucu krem kullanmanın faydaları

  • Ciltteki izleri/işaretleri önlemeye ve yok etmeye yardımcı olur.
  • Cilde doğal bir parlaklık sağlar.
  • Yeni hücrelerin görünümünü iyileştirir.
  • Kollajen oluşumunu destekler.
  • Kan dolaşımını iyileştirir.
  • Kırışıklıkları ve cildin gevşemesini önlemeye yardımcı olur.
  • Cildin daha yumuşak olmasını sağlar.
  • Cildin toksinlerden arınmasını ve oksijen almasını sağlar.

Soyucu yüz kremleri nasıl uygulanır?

Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulamadan soyucu kremden bir miktar uygulayın. Kremi daireler çizerek masaj yapın. Yüzünüzün tamamını bu kremle kaplayın, ancak göz çevresi gibi hassas alanlara dikkat edin. Soyucu kremi kalçalarda veya kalça kaslarında uygulamaya karar verirseniz, kan dolaşımının uyarıldığını görene kadar biraz daha fazla baskı uygulayın. Bileşenlerin bir iki dakika süresince etkilerini göstermelerine izin verin ve ardından suyla durulayın. Eğer bu tariflere yağlar katarsanız cildiniz daha iyi nemlenecektir, ancak özellikle kuru bir cilde sahipseniz ayrıca nemlendirici krem de kullanmanızı öneririz.

soyucu-bileşen

Peeling kremi ne sıklıkla kullanmalıyım?

Bu kremleri çok sık kullanmamanızı öneririz, çünkü yeniden hücre oluşumunun doğal sürecine izin vermek gerekir. Bu gibi kremleri haftada en fazla bir kere kullanınız.

Kuru cilt için peeling kremi

Kuru cildin daha hassas bir şekilde soyulması gerekir ve bu on beş günde bir gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle bu tarif oldukça ince bir dokuya sahip olan ve ayrıca alkalize edici olan sodyum bikarbonatı seçtik. Bu yüz cildi ve hassas alanlar için idealdir.

Sodyum bikarbonatı zeytinyağıyla iyice karıştırın. İyi karıştırma sonucunda bikarbonatın zeytinyağının rengini alması gerekir.

Daha yaşlı ciltler için birkaç damla kuşburnu yağı veya ıtır esansı yağı katmanızı öneririz. Bunların her ikisi cildin daha derinden canlandırılmasını sağlar.

Karma ciltler için peeling kremi

Karma ciltler, hem yağlı, hem de kuru alanlara sahip olması nedeniyle daha karmaşık bir durum teşkil eder. Bu nedenle soyma işleminin hassas bir şekilde uygulanması gerekir. Bu durumda yağlı alanların soyulmasına odaklanmakta yarar vardır. Bu alanlara alın, burun ve çene dahildir.

Yine sodyum bikarbonat kullanacağız, ancak bu durumunda onu badem veya susam yağı gibi daha az yağlı bir yağla karıştırınız.

Ayrıca tercihen organik portakal olmak üzere rendelenmiş portakal kabuğu eklerseniz karışıma mükemmel bir aroma kazandırırsınız ve bu da soyma işleminin daha da tedavi edici olmasına yardımcı olur.

Yağlı ciltler için peeling kremi

Yağlı ciltlerin, onları derinden temizlemek için haftalık olarak soyulması gerekir. Bu durumda baz olarak bikarbonattan bir miktar daha yoğun olan şekeri kullanınız. Bunu aloe vera jeliyle karıştırınız. Ardından bir limondan elde ettiğiniz rendelenmiş limon kabuğunu ve eğer varsa birkaç damla limon esansı yağını karışıma katın.

rendelenmiş-limon-kabuğu

Akne içeren ciltler için peeling kremi

Akne içeren ciltlerin daha hassas bir şekilde tedavi edilmesi gerekir, çünkü akne ufak bir iltihaplanmadır. Elbette, ilgili alanları temizleyip kirleri ortadan kaldırmak da iyi bir fikirdir.

Sodyum bikarbonatı aloe vera jeli, birkaç damla hindistan cevizi yağı ve birkaç damla çay ağacı esansı yağı veya palmarosa ile karıştırarak yüzünüze uygulayın.

Vücut için peeling kremi

Vücudun cildi yüzün cildine göre çok daha az hassastır. Bu soyma işlemi özellikle kalça, karın, kalça kasları ve kollarda kan dolaşımını iyileştirmek istediğinizde yararlı olur. Bu nedenle baz olarak yoğun tuz kullanacağız. Bu hem vücuda masaj yapmak, hem de kan dolaşımıyla ilişkili sorunlar, selülit, çatlaklar, vs. ile mücadele etmek için bire birdir.

Karışıma hindistan cevizi yağı katınız. Arzu etmeniz durumunda katabileceğiniz bir diğer bileşen de biberiye esans yağıdır. Bu kan dolaşımının daha etkili bir şekilde uyarılmasına yardımcı olur.

 Fotoğraflar, debcil ve Emily Barney izinleriyle kullanılmıştır.