Kuru Cilt Doğal Yoldan Nasıl Tedavi Edilir

Kuru cildin sizi yenmesine izin vermeyin. Gerçek şu ki, doğada bu problemin üstesinden gelebilmemiz için gereken her şey var.
Kuru Cilt Doğal Yoldan Nasıl Tedavi Edilir
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kuru cilt, çok yaygın bir problemdir, hatta belki siz de vücudunuzun bir bölgesinde çoktan bunu tecrübe ettiniz.

Hepimizin belli bir cilt tipi vardır. Bazıları “T bölgesi” denen yerde yağlı cilde ve yüzünün geri kalanında kuru cilde sahiptir.

Bu makalede kuru cildi doğal yoldan nasıl tedavi edeceğinizi öğreneceksiniz.

Cildinizin özelliklerini belirlemek oldukça önemlidir çünkü bu sayede cildinize gerekli bakımı sağlayabilirsiniz. Cildinizi mükemmel bir biçimde bildiğinizi bile düşünüyorsanız, kurumaya en yatkın bölgeler üzerinde çalışmak için biraz zaman ayırın ve hangi bölgelerin bu probleme sahip olmadığını belirleyin.

Ardından aşağıdaki tavsiyeleri takip edin. Zannettiğinizden daha basit olduğunu fark edeceksiniz!

1. Vücudunuzu susuz bırakmayın

su içen kadın

Susuz kalmak, kuru cilt için en yaygın nedendir ve aynı zamanda çözümü de en basit olandır. Sadece, gün içinde ne kadar su tükettiğinizi düşünmeniz gerekir.

Günde en az 2 litre (yaklaşık 8 bardak) su içilmesi önerilir. Bu çok yaygın bir öneridir, fakat her zaman yeterli değildir.

Eğer hayat tarzınız çok fazla egzersiz yapmanızı, güneşin altında fazla vakit geçirmenizi ya da bir başka şekilde susuz kalmanızı gerektiriyorsa; 2 litre suyun size yeterli gelmeme olasılığı da vardır.

Eğer yukarıda saydıklarımızdan herhangi biri size uyuyorsa, bu kıymetli sıvının günlük tüketimini artırmayı deneyin. Birkaç gün sonra gelişmeleri fark edeceksiniz.

Su tüketiminizi kalıcı olarak artırmayı deneyin ve vücudunuzun kuruduğunu hissettiğiniz her an ona dikkat gösterin.

2. Aloe vera uygulayın

Aloe vera, hem kozmetik hem de alternatif tıpta bulunabilen en iyi malzemelerden biridir. Cilt için ise bu jel, güneş yanıkları ve kuru cilt ile mücadele etmenize yardımcı olur.

Bu harika ürünün avantajlarından yararlanmak için onu direkt kuru cilde uygulamanızı tavsiye ederiz. Normal kremlere bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Eğer bacaklarınızda ve koltuk altlarınızda kıllarınızı aldıktan sonra kuruluk oluşuyorsa kıllarınızı almadan önce aloe vera uygulamayı deneyin. Yağ gibi görev yapacak ve tıraş olurken size yardım edecektir. İşiniz bittiği zaman da durulayın ve susuz kalmamış cildinizin keyfini çıkarın.

Eğer probleminiz daha genel ise bu basit ve etkili kremi tüm vücudunuza ve tüm kuru alanlara sürün.

Malzemeler

 • ¼ litre baz kremi
 • 100 ml aloe vera jel
 • 25 ml badem yağı

Hazırlık ve uygulama

 1. Tüm malzemeleri karıştırın.
 2. Sonuçta elde ettiğiniz kremi plastik bir şişeye koyun.
 3. Her zaman uyguladığınız kreminiz gibi uygulayın.

Bu krem çok ucuzdur ve istediğiniz esansiyel yağdan 5 ml ekleyerek ona bir aroma da katabilirsiniz.

Baz kremi büyük eczanelerde ya da kozmetik mağazalarda bulabilirsiniz. Hiçbir aroma ya da renk içermez ve genellikle oldukça ucuzdur.

3. Hindistan cevizi yağı kullanın

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı da, son yıllarda ün kazanan bir başka doğal üründür. Her gün faydaları hakkında daha fazla bilgi ediniyoruz, bu nedenle kozmetik endüstrisi onu çok yakından takip ediyor.

Bu, kuru cilt ile mücadele etmek için oldukça basit ve ekonomik bir reçetedir. Hindistan cevizi yağını kullanmanın en basit yolu, doğal yoldur. Bunun için, sadece biraz yağ alın, ellerinizi birbirine biraz ovun ve sonra uygulayın.

Eğer dudaklarınız kuruduysa aşağıdaki tarif ile dudak balmına dönüştürmeyi deneyin:

Malzemeler

 • 1 adet boş dudak balmı tüpü
 • 15 ml Hindistan cevizi yağı

Hazırlık ve uygulama

 1. Dudak balmı tüpünü buzdolabına yaklaşık 30 dakika boyunca koyun.
 2. Tüpü Hindistan cevizi yağı ile ağzının birkaç milimetre altına kadar doldurun.
 3. Soğuyunca tüpten direkt olarak kullanın.
 4. Her zaman yanınızda taşıyın.
 5. İhtiyacınız olduğu kadar sık kullanın.

Seçtiğiniz dudak balmı tüpünün vidalı kapağı olmasını tavsiye ederiz, çünkü yağ, sıcaktan eriyebilir. Çantanıza zarar vermesini önlemek için kapağın iyice oturması çok önemlidir.

4. Gliserin

Eğer çantanızda Hindistan cevizi yağı taşımak sizi pek de heyecanlandırmadıysa ya da krem için gereken malzemeleri alamıyorsanız, size kuru cildi tedavi etmek için üçüncü bir reçete önerebiliriz: gliserin.

Gliserin, kuru cilt ile mücadele etmek için en iyi malzemelerden biridir. Bunu kullanmak, size daha yumuşak bir cilt verecek, üstelik minimum yatırım ile.

Sadece size en yakın süpermarketten küçük bir gliserin alın. Öte yandan dikkat edin, ekstra renklendirici içermesin.

Gliserini istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Başta, sadece her iki saatte bir uygulamanız gerekecek. Ardından uygulama sıklığını azaltabilirsiniz.

Kuru cilt için olan bu dört reçeteden, hangisini seçeceksiniz?

yüzünde krem olan kadın

Gördüğünüz gibi, birkaç adet güzel seçeneğe sahipsiniz. Her zaman için daha fazla su içmekle başlamayı unutmayın. Sonra bunu, en sevdiğiniz öneri ile tamamlayın.

Öte yandan unutmayın: Bu reçeteleri cildinizin yağlı kısımlarında kullanmaktan kaçının.

İlginizi çekebilir ...
Kuru Ciltleri Nemlendirmek için En İyi 10 Ev Yapımı Ürün
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Ciltleri Nemlendirmek için En İyi 10 Ev Yapımı Ürün

Kuru ciltleri nemlendirmek için besin değeri yüksek olan ürünler kullanılmalıdır. Temel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bu cilt tipi için ön...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sharrif, M., & Sandeep, V. (2011). Aloe vera their chemicals composition and applications: A review. Int J Biol Med Res2(1), 466–471. Retrieved from http://cogprints.org/7211/
 • Kappally, S., Shirwaikar, A., & Shirwaikar, A. (2015). Hygeia : : journal for drugs and medicines COCONUT OIL – A REVIEW OF POTENTIAL APPLICATIONS. Hygeia . J . D . Med7(2), 34–41. https://doi.org/10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149
 • Lira, A. M., Araújo, A. A. S., Basílio, I. D. J., Santos, B. L. L., Santana, D. P., & Macedo, R. O. (2007). Compatibility studies of lapachol with pharmaceutical excipients for the development of topical formulations. Thermochimica Acta457(1–2), 1–6. https://doi.org/10.1016/j.tca.2007.02.017

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.