Kuru Ciltleri Nemlendirmek için En İyi 10 Ev Yapımı Ürün

Kuru Ciltleri Nemlendirmek için En İyi 10 Ev Yapımı Ürün
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Kuru ciltleri nemlendirmek için besin değeri çok yüksek olan ürünler kullanılmalıdır. Temel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bu cilt tipi için önem taşır. Satın alabileceğiniz pek çok ürünün yanı sıra evde yapabileceğiniz bazı iyi ürünler de mevcuttur. Bu yazıda cildinizi arındırmak için evde yapabileceğiniz en iyi 10 ürünü bulacaksınız.

Neden cildiniz kuru?

Cilt tipinizin belirlenmesinde genleriniz önemli rol oynar. Ancak cildinizın sağlığını korumak istiyorsanız aklınızda tutmanız gereken pek çok etken var:

Yukarıda bahsettiğimiz etkenler, cildinizi nemli tutmanın yalnızca nemlendirici kremler kullanmaya bağlı bir şey olmadığını gösteriyor. Bu etkenlerden hangilerinin cildinizin kuru olmasına neden olabileceğini bir düşünün. Aynı zamanda düzenli olarak ev yapımı bazı bitkisel çözümlere başvurmak da size yardımcı olabilir.

Kuru Ciltleri Nemlendirmek için En İyi 10 Ev Yapımı Ürün

1. Kuru Ciltleri Nemlendirmek için Zeytinyağı

zeytinyağı ile kuru ciltleri nemlendirmek

Sızma zeytinyağı eksiksiz ve dengeli bir beslenme programının anahtar parçası olmanın da ötesindedir. Besin değeri çok yüksektir ve esas yağ asitleri barındırır. Bu da onun cildiniz için kullanabileceğiniz çok etkili bir ev yapımı ürün olmasını sağlar. Zeytinyağını cildinize uyguladığınızda kuru cildiniz yağı kolayca emecektir.

 • Zeytinyağını biraz ısıtmayı deneyin. Böylece gözenekleriniz yağı daha iyi özümseyecektir.
 • Ayrıca zeytinyağını yüzünüze nazik bir masaj uygulamak için de kullanabilirsiniz.

2. Kuru Ciltleri Nemlendirmek için Avokado kullanın

Bu meyve, protein, yağ, lif, antioksidan ve esas yağ asitleri açısından zengin süper bir yiyecektir. Başka bir deyişle cildinizin sıkı, parlak ve nemli olmasını sağlayacak her şeye sahiptir.

 • Avokadoyu basit bir şekilde ezin ve yüzünüze uygulayın.
 • 30 dakika yüzünüzde bekletin. Suyla durulayın. Etkisini anında fark edeceksiniz.

3. Muz ile Cildinizi Nemlendirin

Olgun muzlar kuru ve lekeli ciltler için kullanılabilecek ideal bir meyvedir.

 • Kırışıklıkların oluşmasını ve sivilcelerin çıkmasını engellediği için ev yapımı yüz maskelerinde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.

4. Yulaf ve Kuru Ciltler

iki kase yulaf ve tahta kaşıklar

Yulaf, müsilaj içeriği sayesinde tahriş etmeden cildi nemlendiren sağlıklı bir tahıl ürünüdür. Başka ürünlere karşı çok hassas olan ciltlere uygulamak için harikadır.

 • Yulafı yüzünüzde kullanabilmek için mutlaka öğütün veya yulaf ununa biraz su ekleyerek uygulayın.
 • Kumlu dokusu nedeniyle yüzünüzden çıkartırken yüzünüzden nazikçe soyulmasını sağlayabilir.

5. Süt ile kuru ciltleri nemlendirin

Süt cildinizi yağlandırmadan nemlendiren oldukça sağlıklı bir çözümdür. Eski dönemlerde, insanlar deve gibi farklı hayvanların sütlerini kullanarak ciltlerini şımartırlardı.

 • İçerisinde, cildin arınmasına ve onarılmasına yardımcı bir bileşen olan laktik asit bulunur.
 • Kozmetik ürünlerde ve jellerde bu bileşene yer verilir. Çünkü egzeme gibi belli bazı hastalıkları iyileştirici etkisi vardır.

6. Kuru Ciltleri Bal ile Nemlendirin

Besleyici olmasının yanı sıra, bala, pek çok cilt sorununda bir çözüm olarak başvurulabilir.

 • Cildi nemlendirir, gençleştirir ve serbest radikallerden korur.

7. Yumurta sarısı

yumurtalar ve yumurta sarısı

Yumurta sarısı yağ ve vitamin açısından zengindir. Bu nedenle, saç ve yüz maskelerinde kullanılabilecek harika bir ev yapımı üründür.

 • Yumurta sarısını yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekleyin.

8. Kuru Ciltleri Nemlendirmek için Mayonez Kullanın

Mayonezin içerisinde yumurta ve yağ bulunur. Cildinizi derin bir şekilde nemlendirmek ve beslemek için hızlı, etkili ve ucuz bir çözümdür.

 • Elbette, faydalı özelliklerinden eksiksiz bir şekilde yararlanabilmek için içinde katkı maddesi bulunmayan ev yapımı mayonez kullanmak daha iyi olacaktır.

Bu yazıyı da okuyun: Vegan Mayonez Nasıl Yapılır

9. Yoğurt

Doğal yoğurt bir yandan cilde parlaklık verip pürüzsüzleştirirken bir yandan da cildi arındırır ve sakinleştirir. Karma ciltler de dahil her tür cilt tipine maske olarak uygulanabilir. Sonuçta sıkı ve ışıldayan bir cilde kavuşursunuz.

10. Kakao Kuru Ciltlere Birebir

bir çuval kakao çekirdeği ve çikolata

Çikolata bazlı cilt bakım tedavilerini daha önce duyduysanız, kakaonun cildiniz için çok faydalı olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Antioksidan içeriği yüksektir. Kuru ve yer yer kabuk bağlamış ciltleri besleme gücü, onu ev yapımı maskelerde kullanılabilecek harika bir malzeme yapar.

İlginizi çekebilir ...
Kuru Ciltler için 6 Yüz Maskesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuru Ciltler için 6 Yüz Maskesi

Cildiniz vücudunuzun çevredeki mikroorganizmalara karşı gelen ilk savunma kalkanıdır. Bugünkü yazımızda, kuru ciltler için doğal yüz maskelerine ye...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hashizume H. Skin aging and dry skin. J Dermatol. 2004. doi:10.1111/j.1346-8138.2004.tb00565.x
 • Kurt A. Reynertson PhD MGMJNMSCPSKP/> KMPMKBMDSP. Anti-Inflammatory Activities of Colloidal Oatmeal (Avena sativa) Contribute to the Effectiveness of Oats in Treatment of Itch Associated With Dry, Irritated Skin. J Drugs Dermatol. 1420;14(1):43-48. http://jddonline.com/articles/dermatology/S1545961615P0043X. Accessed November 10, 2018.
 • Mori H-M, Kawanami H, Kawahata H, Aoki M. Wound healing potential of lavender oil by acceleration of granulation and wound contraction through induction of TGF-β in a rat model. BMC Complement Altern Med. 2016;16(1):144. doi:10.1186/s12906-016-1128-7
 • Latreille J, Kesse-Guyot E, Malvy D, et al. Dietary monounsaturated fatty acids intake and risk of skin photoaging. PLoS One. 2012;7(9):e44490. doi:10.1371/journal.pone.0044490
 • Dreher ML, Davenport AJ. Hass avocado composition and potential health effects. Crit Rev Food Sci Nutr. 2013;53(7):738–750. doi:10.1080/10408398.2011.556759
 • Singh, B., Singh, J. P., Kaur, A., & Singh, N. (2016). Bioactive compounds in banana and their associated health benefits – A review. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.03.033
 • Pazyar, N., Yaghoobi, R., Kazerouni, A., & Feily, A. (2012). Oatmeal in dermatology: A brief review. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology. https://doi.org/10.4103/0378-6323.93629
 • Ediriweera ER, Premarathna NY. Medicinal and cosmetic uses of Bee’s Honey – A review. Ayu. 2012;33(2):178–182. doi:10.4103/0974-8520.105233

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.