Cilt Tipiniz İçin En İyi Eksfoliantlar

Cilt tipimiz, kullanmamız gereken eksfoliant türünü belirler. Bununla birlikte, kimyasal maddelerden daima uzak durmalı ve doğal alternatifleri tercih etmeliyiz.
Cilt Tipiniz İçin En İyi Eksfoliantlar
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Yalnızca en iyi eksfoliantı doğru bir şekilde kullanmak bile cildinize büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Eksfoliantlar cildin yenilenmesini sağlayan, cildi sıkı ve ışıltılı bir hale getiren ve kusurlarını ortadan kaldıran bir alışkanlıktır. Bu yazıda, doğal malzemelerden yapılmış, cilt tipinize uygun en iyi eksfoliantlar hakkında bilgi vereceğiz.

En iyi eksfoliantlar

Eksfoliantları ikiye ayırmamız gerekir:

  • Gomaj: Bu eksfoliantlar, deriye masaj yapılarak uygulanmaları halinde ölü derinin uzaklaştırılmasını sağlayan, granüllü dokuları ile karakterize edilir. Bunları tek başına kullanabilir ya da aloe vera jeli veya bitkisel yağlar gibi diğer bileşenlerle karıştırabilirsiniz.
  • Kimyasal: Kimyasal eksfoliantlar asitler aracılığı ile etki eder. Bu kategorinin içinde en pürüzsüz ve doğal olanlar meyve ve sebze enzimlerinden elde edilenlerdir. Bu tür eksfoliantları kullanmak için, karışımını cilde uygulamak, kuruyana kadar beklemek ve ardından suyla durulamak yeterli olacaktır.

Her iki tür de etkilidir ve farklı cilt tipleri için değişik alternatifler sunar. Yaygın kozmetik ürünleri gibi satın alınan ve do ğal olmayan kimyasal eksfoliantlardan uzak durmanız önerilir. Çünkü bu ürünler uzun vadede cildiniz için tehlikeli olabilir. Ayrıca, birçoğu doğada ayrıştırmadığı için çevreye zararlıdır.

Her bir cilt tipi için en iyi eksfoliantlar

Yazının devamında, cildiniz için en iyi eksfoliantın hangisi olduğunu keşfedin. Cildinizi her hafta ya da cildinizin kuru ve hassas olması durumunda birer ara haftayla ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

En iyi eksfoliantlar: Kuru ciltler

kuru cilde krem

Kuru ciltlerin aşırı kurumasını ve kırışıklıkların erken görünümünü önlemek amacıyla her gün, sabah ve gece olmak üzere, yoğun bir nemlendirmeye ihtiyacı vardır. Genellikle çok güzel bir cilt tipidir; ancak hasar görmemesi için ilgi gerekir.

Çoğu eksfoliant bu tür bir cildin daha fazla kurumasına neden olacağı için, uygun olanını seçmek çok önemlidir. Ananas gibi, çok agresif olmayan bir enzim eksfoliantını kullanılmasını tavsiye ederiz.

  • Bir dilim ananası veya soyduktan sonra kabuğun içinde kalan kısmını bile kullanabilirsiniz.
  • Cilt üzerinde herhangi bir kesik veya açık gözenekler varsa, kaşıntı benzeri ufak bir his duyabilirsiniz.

Yağlı ciltler

Yağlı bir cilde sahip bireyler için; etkilerini hemen fark etmeseniz bile en uygun eksfoliantı haftada bir kez kullanmak çok faydalıdır. Cildinizi yumuşak bir hale getirip yağın neden olduğu parlaklıktan kurtaracaktır.

  • Yağlanmayı gidermek adına önerilen en iyi yöntem deniz tuzudursöz konusu bölge cildiniz oluğu için ince taneli tuz kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Tuz cilde mineral ve eser elementler sağlarken, bir yandan da derinlemesine temizler.

Karma Ciltler

karma ciltler için en iyi eksfoliantlar

Kuru ve yağlı bölgelere sahip olması ile tanımlanan karma cilt tipi, cildinizi kurutmadan yağ oranını dengelemeye yardımcı olacak doğal bir yüz eksfolyantına ihtiyaç duyar.

Bunun için kullanabileceğiniz en iyi ürün şekerdir. İnce dokulu saf şeker kamışını kullanabilir ve arzu ederseniz şekeri birkaç damla ekstra sızma Hindistan cevizi yağıyla birleştirebilirsiniz.

Hassas ciltler

Hassas cildin gereksinimleri kuru cilt ile hemen hemen aynıdır. Çok sık olmasa da, cilt tipiniz için en uygun eksfoliant ile belirli zaman aralıklarında peeling yapmaya ihtiyacınız olacaktır.

  • Hassas ciltler için farklı bir enzimatik ürün öneriyoruz. Bu noktada yardımınıza koşan, sahip olduğu cilde faydalı inanılmaz özellikleri ile birlikte domatestir.
  • Söz konusu problem güneş yanığı ise de oldukça yardımcı bir üründür.

Olgun ciltler

sağlıklı ciltli kadın

Olgun bir cilde sahip bireyler genellikle kırışıklıkların ve koyu lekelerin ortaya çıkmasından muzdariptir. Cildin dış katmanının yenilenmesine yardımcı olan soyucu maddelerle bu lekelere karşı mücadele edebilirsiniz. Bu şekilde daha sıkı, rengi daha eşit ve daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

  • Olgun bir cildi ölü hücrelerden arındırmak için, mevcut en güçlü antioksidanlardan biri olarak adlandırılan rezervatrol açısından oldukça zengin olan üzüm çekirdeği ezmesini öneriyoruz.
  • Çekirdeklerin cildinizde birkaç dakika boyunca kalmasına izin verebilirsiniz; böylece gençleştirici bir eksfoliant maske etkisi elde edersiniz.

Sivilceli ciltler

Akneli cilt, cildin pH’ını yükseltmeye ve enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan eksfoliant bir yöntem gerektirir. Aradığınız çözümü karbonat içerisinde bulabilirsiniz. Etkisini artırmak için, içine birkaç damla esansiyel çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.