Deniz Tuzunun 8 Şaşırtıcı Faydası

Deniz tuzu, normal tuza göre daha az rafine edilmiştir. Bu tuzun 8 şaşırtıcı faydasını öğrenin ve sofralarınızda kullanın!
Deniz Tuzunun 8 Şaşırtıcı Faydası

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sofralarınızda kullandığınız tuzla deniz tuzu arasındaki farkın ne olduğunu biliyor musunuz? Kullandığınız tuzun gerçekten denizden geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Aslında, öyle denebilir ancak bu tuzlar mutfaklarınıza gelmeden önce işlemlerden geçiyor.

Tuzun geçirdiği ana işlemler tuzdaki mineral, magnezyum ve iyot miktarını azaltır. Aynı zamanda, bir ağartma maddesine ek olarak potasyum iyodür ve glikoz eklenir.

Bu işlemler tuzu daha lezzet verici ve dayanıklı bir hale getirerek yemeklerinizde kullanmanıza teşvik etmek için yapılır çünkü bir zamanlar deniz tuzunun insan tüketimine uygun olmadığı düşünülüyordu.

Ancak sonrasında insanların deniz tuzu kullanmasında hiçbir sakınca olmadığı ve deniz tuzunun vücuda birçok faydası olduğu kanıtlandıYazımızda sizlere bu tuz türünün sağladığı yararlardan bahsedeceğiz.

Deniz tuzu nedir?

deniz tuzu

Tahmin edebileceğiniz gibi, tuz elde etmek için doğal olmayan bir sürü işlem uygulanıyor. Aslında, tek yapmanız gereken tuzu güneşte kurutmak! Deniz hayvan ve bitkilerinden gelen mikroskobik partiküller, mineraller, iyot ve magnezyum güneşte kuruyunca kaybolur.

Deniz tuzu doğal ve işlenmemiş olduğu için alıştığınız kadar beyaz değildir çünkü yukarıda bahsettiğimiz renk ağartma maddesinin kullanıldığı bir işlem görmemiştir.

Ayrıca, sofra tuzuna kıyasla daha nemlidir ve daha güçlü bir tadı vardır. Bu yüzden yemeklerinize alışık olduğunuzdan daha az miktarda atmanız her zamanki tadını alması için yeterli olacaktır.

Deniz tuzunun faydaları

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Deniz tuzunda bulunan mineraller vücudun koruma mekanizmasını güçlendirir. Bu nedenle, kış aylarına girerken sofra tuzu yerine deniz tuzunu tercih etmek iyi bir fikir olacaktır.

Bildiğiniz gibi soğuk havalarla beraber grip, nezle gibi hastalıklarla çeşitli enfeksiyon riskleri artar. Deniz tuzu sizi hava ve ısı değişiminin etkilerine karşı koruyacaktır.

2. Depresyona iyi gelir

Serotonin ve melatonin, beynin stresle mücadele etmek için salgıladığı iki hormondur. Depresif bir dönemden geçiyorsanız, beyniniz bu hormonları yeterince salgılayamıyor demektir. Bunun sonucunda da stres sizi ele geçirebilir. Deniz tuzu, mutluluk veren hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

3. Kan dolaşımını hızlandırır

Deniz tuzu, vücudun kan akışını kolaylaştırır. Bildiğiniz gibi vücudunuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan oksijen, kanınız aracılığıyla bedenin tümüne aktarılır.

Oksijen vücudun her tarafına eşit miktarda ulaşamazsa, vücut çok çalışmaktan bitap düşer. Bu aktarımı kolaylaştıran madde ise deniz tuzudur.

4. Kilo vermenize yardımcı olur

Deniz tuzu alkali özelliği taşıyan bir besindir. Bu da, yağ gibi vücuda zararlı olan maddeleri yok etmede midenize yardımcı olur. Yüksek asit seviyesine karşı sizi korumakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sisteminizi de düzenler ve hızlandırır.

5. Astım krizlerini azaltır

Deniz tuzu, iltihap oluşmasını engeller bu sayede de astıma iyi gelir. Etkisi o kadar kuvvetlidir ki bazı doktorlar, astım hastalarının kriz esnasında dillerine biraz deniz tuzu koymayı deneyebileceğini söyler.

Eğer böyle bir probleminiz varsa, ek bir tedavi yöntemi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve astım spreyi kullanmayı tamamen kesmeyin.

6. Kemik erimesini önler ve etkilerini hafifletir

Kemikler kalsiyumdan çok daha fazlasıdır. İskelet sisteminiz aldığınız tuzun dörtte birini depolar. Bu da, kemiklerinizle ilgili bir probleminiz olduğunda fazladan tuz tüketmenin büyük ölçüde bir yardımı olabileceği anlamına gelir. Deniz tuzunda bulunan mineraller kemiklerinizi onarmak için idealdir.

7. Spazm ve kramp oluşumlarını azaltır

Daha önce tenis oyuncularının maçlar sırasında muz yediğini fark etmiş miydiniz? Bunun sebebi, muzun içerdiği yüksek miktardaki potasyumun kaslar için çok faydalı olmasıdır.

Deniz tuzunun faydalarından biri de budur. Deniz tuzu, başka besinlerle kıyaslandığında kaslarınız için faydalı olan potasyum yönünden daha zengindir.

bacakta kramp

8. Şeker seviyenizi dengeler

Deniz tuzu diyabetli insanlar için oldukça faydalıdır çünkü kan şekerinizi düzenler. Eğer kan şekerinizle ilgili problemleriniz varsa, doğal insülin sayılabilecek deniz tuzunu tüketmeye başlayın.

Deniz tuzunun faydaları o kadar çoktur ki bunların farkına vardıktan sonra sofra tuzunu kullanmak istemeyeceksiniz. Deniz tuzunu tüketmeye ne kadar yakın zamanda başlarsanız, o kadar çabuk faydalarını görüp yemekleriniz için gerekli olan miktarı öğrenirsiniz.

Mutlaka deneyin!

İlginizi çekebilir ...
Selülitle Savaşmak için Deniz Tuzu Nasıl Kullanılır?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Selülitle Savaşmak için Deniz Tuzu Nasıl Kullanılır?

Selülitle savaşmak ve bu sorundan tamamen kurtulabilir misiniz? Tabi ki hayır. Ama görünürlüğünü azaltmaya ve vücudunuzu inceltmeye çalışabilirsini...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Salt craving: The psychobiology of pathogenic sodium intake. Physiology & Behavior. Morris, M.J.; Na, E.S.; Johnson, A.K.  (2008): 709-721 DOI: 10.1016/j.physbeh.2008.04.008

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.