Beyin İşlevini Artırmak için Güçlü Bir İçecek Tarifi

Zerdeçal, tarçın ve balla yapılan bu çay, içerdiği besin maddeleri sayesinde, beyin fonksiyonunu iyileştirmenin ve size ihtiyacınız olan besin maddelerini sağlamanın mükemmel bir yoludur.
Beyin İşlevini Artırmak için Güçlü Bir İçecek Tarifi

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Beyin işlevini artırmak için tek gerekli anahtar, belirli besinlerle dolu çeşitli ve eksiksiz bir diyete sahip olmaktır. Örneğin, omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar, sağlıklı ve çevik bir beyne sahip olmak için çok gereklidir.

Diğer önemli bileşikler antioksidanlar, tarçın ve zerdeçal gibi baharatlarda bulunan belirli elementlerdir. Beslenme söz konusu olduğunda, beynin diğer organlardan daha fazla enerji gerektiren ihtiyaçlarına pek de dikkat etmiyoruz.

Dahası, bu baharatları sağlıksız veya beyin işlevlerine zararlı diğer gıdalarla da birleştiriyoruz. Örneğin tarçın, çeşitli hamur işlerinde ve tatlılarda çok yaygın kullanılan bir baharattır.

Ancak tarçını bol şeker ve beyaz un ile karıştırdığınızda aslında beyninize giden kan akışını iyileştiren bu baharatın faydalarını yok edersiniz. Bugünkü yazımızda, muhteşem bir içeceği keşfetmenizi istiyoruz.

Bu içeceği 10 dakikadan daha kısa bir sürede yapabilirsiniz; hem ucuzdur, hem de beyin işlevini artırmak için size yardımcı olacaktır. Fakat bu tedavinin tek başına tüm sorunlarınıza çözüm olmayacağını unutmayın.

Her şeyden önce, sağlıklı bir beyin günlük uyaranlara, az strese, düzenli fiziksel aktiviteye ve çeşitli ve dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu içecek, sağlıklı bir diyet için mükemmel bir tamamlayıcıdır ve beyin işlevini artırmak için iyi bir seçenektir.

Beyin işlevini artırmak için bu harika içeceği hazırlayın

Muhtemelen tarçını, zerdeçalı ve balı ayrı ayrı tüketmişsinizdir. Ancak bunları hiçbir zaman bir çayda birleştirmediyseniz, şimdi denemenin zamanı geldi demektir. Bir sonraki adımda, bu içeceğin tüm faydalarını açıklayacağız.

Antienflamatuvar bir içecektir

toz zerdeçal bal ve su

Artık kronik ve hafif enflamasyonun çeşitli dejeneratif hastalıklarla ilişkili olduğunu biliyoruz. Beyin ve fonksiyonu bu süreçlere karşı bağışıklığa sahip değildir. Alzheimer hastalığı ve demans gibi hastalıklar bu problem ile ilişkilidir ve dünya nüfusunun büyük bir kesimini etkilemektedir.

Enflamasyon aynı zamanda beyne oksijen ve besin sağlayan uygun dolaşımı engelleyen vasküler problemlere neden olabilir. Bu tarçınlı, ballı ve zerdeçallı içecek antienflamatuvar, antiseptik ve antioksidan özelliklere sahiptir. Beyniniz için inanılmazdır!

Nörodejeneratif süreçler için bir tedavi

nörodejeneratif hastalıklar

Bilimin, tarçının beyniniz için büyük bir uyarıcı olduğunu zaten gösterdiğini duymaktan mutlu olacağınızı düşünüyoruz. Örneğin, bu baharat vücudunuz tarafından bir kez metabolize edildiğinde, beyindeki hücreler arasında etkileşime giren ve iletişimi engelleyen bir asit türü olan sodyum benzoatı yok edebilir.

Tarçın zerdeçal ile birleştirildiği zaman, sizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyacak güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu, bilişsel süreçlerinizin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlamaya yardımcı olur.

Dopamin ve serotoninin üretimini destekler

Tarçın, zerdeçalla birlikte çok güçlü iki nörotransmitter olan serotonin ve dopaminin reseptörlerini uyararak beyin işlevini artırmak konusunda size yardımcı olabilir. Bu maddeler sizi daha pozitif, aktif, meraklı ve enerjik hissettiren duyguları tetikler.

Bunlar sizin doğal motivasyonunuzdur, bir şeyleri yapma isteği veren, etrafınızdakilerle ilişki kurduran ve yeni hedefler belirlemenize yardımcı olan ve yan etkisi olmayan bir serebral “ilaçtır”.

Organik bal, beyin için harikadır

Her gün sadece bir yemek kaşığı bal, beyin işlevinizi yıllar boyunca korumaya yardımcı olur. Bal, organik olduğu zaman kan dolaşımını temizlemeye ve beyninizi canlandırmaya yardımcı olabilir. Kanınızı artırır ve beyninize vücudunuzun size teşekkür edeceği sağlıklı enerjiyi verir.

Daha iyi bir beyin fonksiyonu için bu içeceği nasıl yapacağız?

karabiber karanfil tarçın zerdeçal içecek

Malzemeler

 • 1 bardak su (250 ml)
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın (5 g)
 • 1 çay kaşığı zerdeçal (2.5 g)
 • 1 tatlı kaşığı organik bal (7.5 g)

Hazırlanışı

 • Her zamanki gibi, bir bardak suyu ısıtarak başlayın.
 • Kaynamaya başlayınca toz tarçını ve zerdeçalı ekleyin.
 • 15 dakika kaynatın.
 • Daha sonra 10 dakika daha demlendirin.
 • Demlendirdiğiniz bu sıvıyı süzün ve ayırın.
 • En sevdiğiniz kupaya koyup bir tatlı kaşığı balı ekleyin ve karıştırın.
 • Tadı çok güzeldir. Bu tedaviyi düzenli olarak tüketmek iyi bir fikirdir.
 • Kahvaltı ile veya günün ana yemeklerinden hemen sonra tadını çıkarabilirsiniz.

Hemen şimdi denemeye ne dersiniz? Gün be gün daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz ve daha “uyanık” ve “açık ve kavrayışı güçlü” bir beyne sahip olacaksınız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.