Hamilelik Sonrası Oluşan Koltuk Altı Lekelerini Gidermek İçin 9 İpucu

Hamilelik sürecinde yaşanan hormon değişimleri, birçok kadının cildinde koyu renkli lekelenmeler gözlemlemesine neden olabilir. Koltuk altı, cilt lekelenmelerinin en sık görüldüğü bölgelerden birisidir.  Bu yazıda, bu sorunla başa çıkma yöntemlerini sizinle paylaşacağız.
Hamilelik Sonrası Oluşan Koltuk Altı Lekelerini Gidermek İçin 9 İpucu
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Thady Carabaño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hamilelik sürecinde, bölgesel koyulaşmalar ciltte yaygın şekilde görülür. Hamile kadınların büyük çoğunluğu da bu problemden muzdariptir. Bu bölgesel lekelenmeler, yüzünüze yakışan minik çillerden kabusunuz olabilecek koltuk altı kararmalarına kadar geniş bir skalaya sahiptir.

Bu bahsettiğimiz durumlar, cilt türlerine bağlı olarak değişim gösterse de tamamıyla hormonal değişiklikler sonucunda ortaya çıkar. Hamilelikte en çok bu sorunlardan kaçınmak istersiniz.

Doğumdan sonra yok olma eğilimine girseler de, sizinle şu an paylaşmak üzere olduğumuz çözümlerle bu can sıkıcı durumun iyileşme sürecini fazlasıyla hızlandırabilirsiniz.

Neden koltuk altında lekelenmeler oluşur?

Bazı hamile kadınların koltuk altlarında lekeler görülürken, başka bir hamile kadında koltuk altı lekelenmeleri görülmeyebilir. Aynı şey, kasık ve meme uçları için de geçerlidir. Tüm bunlar vücudun hormon değişimleri sebebiyle yaşadığı tepkimelerin bir parçasıdır ve doğumdan sonra, hormonlar tekrar normal bir şekilde çalışmaya başladığında, genellikle ortadan kaybolur.

koltuk altını inceleyen kadın

Bununla birlikte, bu lekelerin, koyu ciltli kadınlarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, hormonlarınız düzenli bir hale geldikten sonra, genel anlamda pigmentasyonunuzun da iyileşeceğini bilmelisiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Cilt Lekeleri İçin Ev Yapımı Kremler

Koltuk altlarındaki koyu lekelerden nasıl kurtulursunuz?

Her şey önlem almakla başlar.

Bol sıvı tüketmeye özen gösterirken bir yandan da nemlendirici kremler veya losyonlar kullanarak cildinizin iyice nemlendiğinden emin olun. Cilt güneşe maruz kaldığında, güneş ışınları hali hazırda var olan hormonal değişikliklerin hızını arttıran bazı etkiler yaratır. Bu sebeple güneşe çıkarken mutlaka iyi bir güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Ayrıca, roll-on veya sprey formatındaki alkol içeren deodorantları kullanmaktan kesinlikle kaçının. Koyu renkteki lekelenmeleri yok etmeye yardımcı olan ve cildin nem kaybetmesini önleyen deodorantlar öncelikli seçiminiz olmalıdır.

Ağda ve tıraş bıçakları da cildin koyulaşmasına katkıda bulunur. Hamilelik süresince ağda veya tıraş bıçağı kullanımınızı kısıtlamanız cildiniz açısından faydalı olacaktır.

1. Bebeğinizin idrarı

Her ne kadar bu tavsiyenin bilimsel bir dayanağı bulunmasa da, bir büyükanne reçetesi olarak en etkili çözümlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yeni doğmuş bebeğinizin idrarı ile ıslanmış bebek bezine bastırarak ıslatacağınız pamuğu lekelerinizin olduğu bölge üzerine pansuman şeklinde uygulayın ve sonrasında kurumaya bırakın.

2. Anne sütü

Anne sütünün pek çok faydası bulunmaktadır. Hamilelik sırasında ciltte oluşan lekeleri tedavi ederken de bu yararlı besini kullanabilirsiniz. Anne sütü, ciltte oluşan koyu lekeleri daha açık hale getirebilir. Anne sütünden ufak bir miktar alıp, koltuk altlarınızdaki koyu lekelere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bu yöntemi, hamilelik döneminizden önce oluşan koyu lekelenmeler için de uygulayabilirsiniz.

torbalarca anne sütü

3. Yulaf

 • İki yemek kaşığı yulaf, bir yemek kaşığı bal ve bir adet limonun suyundan macun kıvamında bir karışım elde edin. 
 • Karışımı koltuk altınıza uygulayın ve 15 dakika boyunca bu şekilde bekletin.

Daha sonrasında ise ılık su ile durulayın. Böylece bebeğiniz şekerleme yaparkeni siz de kendiniz için harcayabileceğiniz birkaç dakika yaratmış olacaksınız.

4. Gliserin

gliserin şişesinde karışım
 • Bir kapta 10 damla gliserini, 10 damla limon suyu ve 10 damla badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırın.
 • Bu karışımı duş almadan önce koyu lekelenmelerin olduğu bölgelere uygulayın.
 • Birkaç dakika bu şekilde bekleyin, ardından her zamanki gibi durulayın.

5. Yoğurt

Haftada bir defa uygulayacağınız peeling, cildiniz üzerinde her zaman olumlu etkiler bırakacaktır.

 • İçinde yoğurt bulunan bu peeling’i hazırlamak için, bir yemek kaşığı yulaf ile bir yemek kaşığı doğal yoğurdu karıştırın.
 • Elde ettiğiniz bu karışımı nazik masaj hareketleriyle koltuk altlarınıza uygulayın.
 • Beş dakika boyunca bekleyin, ardından ılık suyla durulayın.
 • Uygulama sonrasında nemlendirici bir krem ​​sürmenizi tavsiye ediyoruz.

6. Oksijenli su

Bu sorundan kurtulmak için koltuk altı bölgenize oksijenli su uygulayabilirsiniz.

 • Öncelikle cildinizin çok temiz olduğundan emin olun. Oksijenli suyu pamuk yardımı ile koltuk altınıza uygulayın.
 • Uyguladıktan 5 dakika sonra bol miktarda soğuk suyla bu bölgeyi durulayın.

7. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt güzelliği için büyük bir yardımcıdır. Hindistan cevizi yağı ve yulaftan oluşan bir macun hazırlayın, bu macunu koltuk altlarınıza uygulayın. 15 dakika sonrasında ise su ile durulayın.

kavanozda Hindistan cevizi yağı

8. Kimyasal peeling

Bu kozmetik tedavi ile cilt lekelenmelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu tedavide, melanin üretimini destekleyen salisilik asit, kolajeni artırıcı özelliği olan mandelik asit, deri için antioksidan özelliklere sahip olan kojik asit gibi cildin rengini eski haline getirmek için farklı asitler kullanılır. Ancak unutmayın, eğer hala emzirmiyorsanız, o zaman bu tedaviyi uygulayabilirsiniz.

9. Lazer tedavisi

Lazer tedavisi, cilt dokularına zarar vermeden koyu lekeleri hafifletmeye odaklanır. Tatmin edici sonuçları görebilmeniz için bir seanstan daha fazlası gerekecektir. Bu zaman gerektiren tedavi, yeni doğmuş bebeklerinin bakımıyla meşgul olan yeni anneler için kolay bir çözüm olmayabilir.

Son öneriler

Eğer cildiniz fazla hassassa, koltuk altınızın aşınmasına neden olacak tedavi yöntemlerinden kaçının. Yeni doğmuş bir bebeğin bakımı, yoğun bir süreç olduğu kadar yorucudur da. Bu durum, kişisel bakım ritüellerinize gereken vakti ayırmanızı iyice zorlaştırabilir.

Karbonat kullanmaktan kaçının, çünkü sağlık, güzellik ve beyaz dişler söz konusu olduğunda mükemmel bir yardımcı olmasına rağmen, bu madde koltuk altı gibi hassas bir bölge için aşındırıcı bir etki yaratabilir. Bu şekilde lekelerden kurtulmaya çalışırken, durumu daha da kötüleştirebilirsiniz.

Koyu renkteki lekelerin yanı sıra cildinizde kaşınma hissi ve ekstra hassaslık oluşması durumunda, sorunu daha iyi analiz edip size daha spesifik çözümler sunabilecek olan bir dermatoloğa görünmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.