Koyu Lekeler İçin 5 Doğal Yöntem

Limonda bulunan sitrik asit, cildinizin ölü derilerden arındırılmasına yardımcı olur. Ancak limonu cildinize sadece geceleri uygulamanız gerektiğini unutmayın çünkü güneş ışığına maruz kalmanız, almayı hedeflediğiniz sonuçları tersine çevirebilir.
Koyu Lekeler İçin 5 Doğal Yöntem

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2018

Cildinizde beliren koyu lekeler; çevresel kirliliğin, aşırı güneş ışığına maruz kalmanın, sağlıksız beslenmenin, kimyasal ürünlerin kullanımının, hamileliğin, yaşlanmanın veya sadece genetik faktörlerin sonucu olabilir.

Eğer günlük cilt bakımınıza gerekli özeni göstermiyorsanız ve bu koyu lekeler gözünüzden kaçarak halihazırda oluşmuş ise, zaman içinde daha ileri derecede belirginleşebilmesi ve yıllar geçtikçe giderilmesinin zorlaşması kaçınılmazdır.

Neyse ki bugünlerde cilt lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilecek birçok cilt bakımı alternatifi mevcuttur. Piyasada bulabileceğiniz ürünlerin birçoğu, bu problemden kurtulabilmenize yardımcı olabilir.

Ancak uygulayabileceğiniz doğal tedavilerle cildinizi parlatabilmek ve koyu lekelerden kurtulabilmek mümkünken, tonlarca para harcamak gereksizdir diyebiliriz. Ayrıca bu sayede, kimyasal ürünlerin tüm olumsuz etkilerinden de korunmuş olabileceksiniz.

Bugünkü makalemizde, cildinizi koyu lekelerden arındırabilecek ve doğal tonuna kavuşmasına yardımcı olabilecek, en etkili beş malzemeden söz etmek istiyoruz.

Aloe Vera

aloe vera

Bu doğal bitki, birçok tıbbi ve kozmetik kullanım alanına sahiptir. Aloe vera bitkisinden elde edilen jel, nemlendirici, antibakteriyel ve gençleştirici etkilere sahiptir. Bu sayede, sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

Nasıl Kullanmalısınız?

Aloe bitkisinin yapraklarından elde edebileceğiniz jelden bol miktarda alın ve doğrudan etkilenmiş bölgeye, nazikçe masaj yaparak uygulayın. En iyi sonuçlara ulaşabilmek için jeli durulamadan önce en az yarım saat cildinizde bekletmelisiniz.

Muz ve Limon

Bu iki meyvenin kombinasyonu cilt sağlığınızı arttırabilmek, cildinize doğal tonunu geri kazandırabilmek ve koyu lekeler ile mücadele etmek konusunda harikalar yaratabilir.

Nasıl Kullanmalısınız?

Olgun bir muzdan püre yapın ve içerisine az miktarda limon suyu ekleyin. Macun kıvamına ulaştığında, bu karışımı doğrudan koyu lekelerin oluştuğu bölgeye uygulayın ve otuz dakika bekletin. En iyi sonuçlara ulaşabilmek için, bu tedaviyi her gün uygulamanız gerekmektedir.

Limon Suyu

limon suyu

Cildi derinlemesine temizlemenin ve rengini açabilmenin en etkili yollarından biri, hiç şüphesiz ki limondur. Limonun astrenjan ve canlandırıcı etkisi, ölü derilerin cildinizden arındırılmasına yardımcı olarak koyu lekelerin giderilmesini sağlayabilecektir.

Limon suyunu cildinize gece yatmadan önce uygulamalısınız çünkü güneş ışığına maruz kalmanız, koyu lekeler üzerinde ters etki yaratabilir.

Nasıl Kullanmalısınız?

Bir limonun suyunu sıkın ve pamuğu batırarak etkilenmiş bölgelere kuvvetlice uygulayın. Limonda bulunan sitrik asit, cildin ölü derilerden arındırılabilmesine yardımcı olmaktadır. En iyi sonuçlar için, bu tedaviyi her gün uygulamanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımıza da bir göz atın: 7 Organik Cilt Bakım Ürünü

Soğan

Mutfağınızda bulabileceğiniz bu önemli içerik, cildin pürüzlerden ve kusurlardan arındırılabilmesine yardımcı olan antioksidan, vitamin ve mineralleri içermektedir.

Soğan kullanarak uygulayacağınız tedavileri, ciltteki renk farklılıklarını gidermekte olduğu kadar, yaşlanma ile oluşan lekeleri gidermek için de kullanabileceğinizi belirtmek isteriz.

Nasıl Kullanmalısınız?

Bir parça soğanı kesin ve doğrudan etkilenen bölgeye nazik ve dairesel hareketlerle uygulayın. Ilık su ile durulamadan önce soğan suyunu cildinizde yarım saat kadar bekletin.

Soğan cildinizde çok da hoş olmayan bir koku bırakabilir, dolayısı ile duruladıktan sonra cildinizi parfümlü bir sabun ile yıkamanızı tavsiye ederiz.

Cildinizi nemli tutabilmek açısından, bu tedaviyi uyguladıktan sonra cildinize nemlendirici uygulamanız çok önemlidir.

Papaya

papaya

Hem lezzetli hem de faydalı bir meyve olmasının yanı sıra papaya; içeriğinde bulunan ve cildin ölü derilerden arındırılmasına ve canlandırılmasına yardımcı papain isimli enzim sayesinde, cilt tedavileri için kullanımda da harikadır.

Nasıl Kullanmalısınız?

  • Etkilenmiş olan bölgeleri bir parça papaya kabuğu ile ovalayın ve meyvenin suyunu yaklaşık yirmi dakika kadar cildinizde bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın ve bu tedaviyi haftada en az dört defa uygulayın.
  • Uygulamak için bir diğer etkili yöntem de bir miktar olgun papayayı ezerek, etkilenmiş olan bölgeye maske olarak uygulamaktır. Maskeyi durulamadan önce cildinizde yirmi dakika kadar bekletin ve duruladıktan sonra nemlendirmeyi de unutmayın.
  • Dilerseniz, her gün bir bardak papaya suyu içerek, cildinizi bu besleyici meyvenin faydaları ile şımartabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki bu meyve hafif müshil etkisine sahiptir; dolayısı ile vücudunuzun toksinlerden arındırılabilmesine yardımcı olabilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.