Perlit: Özellikleri ve Kullanım Alanları

Perlit, bitkilerin drenajını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda onları geliştirir ve taze tutar. Peki bu alt tabakayı nasıl kullanmalıyız? Herhangi bir kontrendikasyon var mı? Her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin!
Perlit: Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tarafından yazılmıştır Maria Margarita Barrios Quintero

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bitkiler için perlit substrat kullanımını duydunuz mu?

Evde bitki bulundurmanın sağlığa birçok olumlu faydası vardır. Aslında, Journal of Physiological Anthropology‘deki bir yayına göre, bitkiler stresi azaltmaya ve huzur ve rahatlık duygularını artırmaya yardımcı oluyor. Bu da yetmezmiş gibi, herhangi bir alanı iyileştirir ve havayı temizlerler.

Evde bitki bulundurmanın avantajlarından zaten yararlanıyor musunuz?

Eğer öyleyse, okumaya devam edin ve perlit hakkında daha fazla bilgi edinin. Başlıca özelliği suyu tahliye etme, havalandırmayı iyileştirme ve saksıları süsleme yeteneğidir. Ancak, aşağıda kullanımları hakkında daha fazlası var!

Perlit nedir?

Perlit, volkanik cam olarak sınıflandırılan doğal bir mineraldir. Bileşiminin yaklaşık %5’i sudur, bu da yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında genleşmesini sağlar. İnsanlar uzun yıllardır bahçecilikte kullanıyorlar. Çünkü toprağın dengesini değiştirmez, hafiftir, haşere ve hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Bu yetmezmiş gibi, aynı zamanda ucuzdur ve hemen hemen her özel bahçe mağazasından satın alabilirsiniz. Genel olarak, kaktüsler veya aloe vera gibi aşırı nemden kolayca zarar gören bitkiler için en iyisidir.

Diğer şeylerin yanı sıra, pirinç kabuğu, Hindistan cevizi lifi ve turba yosunu gibi bitkilere besin sağlayan diğer organik bileşenlerle karıştırmak kolaydır.

Perlitle karıştırılmış bir avuç kiri olan bir kişi.
Bitki bakımı için perliti diğer organik bileşenlerle karıştırabilirsiniz.

Perlitin bitkiler için avantajları

Perlitin ana faydası, saksı drenajını ve buna bağlı olarak toprağın oksijenlenmesini kolaylaştırmasıdır. Bununla birlikte, bunun ötesinde, aşağıdakiler gibi birçok başka avantajı da vardır:

  • Bitkinin daha sonra kullanabilmesi için suyu emer ve tutar.
  • Nötr pH’a sahip olduğu için bitki ve toprak besin maddelerine müdahale etmez.
  • Ayrıca hafiftir ve yanıcı değildir.
  • Ayrıca, yoğun toprakların kıvamını iyileştirir.
  • Bazıları mantar önleyici ve böcek ilacı özelliklerine sahip olduğuna inanıyor.

Bitkilerde perlit kullanmanın bazı dezavantajları

Perlit her bitki türü için uygun değildir. Aslında, belirli koşullar altında olumsuz sonuçları olabilir. Bu nedenle bahçenizde veya iç mekan saksılarınızda kullanmadan önce şunları göz önünde bulundurun:

  • Düşük sıcaklıklarda bitkilerin sağlıklı kök gelişimini engelleyebilir.
  • İnert bir substrattır, bu nedenle besin sağlamaz. Besini, gübreler ve diğer organik malzemeler yoluyla eklemelisiniz.
  • Su daha kolay boşaldığından ve daha fazla dehidrasyon riski olduğundan sulama ihtiyacını artırır.

Perlitin kullanım alanları

Perlitin, solucan gübresi, Hindistan cevizi lifi, turba yosunu gibi diğer besin maddeleriyle karıştırılması önerilir. Bu, sıvıyı tutma ve boşaltma potansiyelini arttırır ve beslenmeyi kolaylaştırır.

Ancak turba ve perlit kullanırken aşırıya kaçmayın. Kombinasyon, dikkatli olmazsanız, sulama sırasında kök asfiksisine neden olabilir.

Ayrıca yoğun topraktaki bir bitki, toprağı yumuşatmak ve daha iyi drenaj sağlamak için toprak ve perlit karışımına ihtiyaç duyar. Bunun yanında, sıcak havalarda kökleri güneşten korumak için bu malzemeyi toprağın üzerinde sulama imkanınız da vardır.

Bu malzemeden en çok yararlanan bitkiler, aloe vera, kaktüsler ve bonsai gibi etli yapraklılardır. Karıştırırken hem toprağa hem de perlite biraz su eklemeniz yeterlidir.

Morumsu bir bitki.
Perlit, özellikle yaz aylarında bitkileri güneş ışınlarının etkisinden korumaya yardımcı olur.

Perlitin kullanım alanları: Bitkilerinizin bakımı için bir tamamlayıcı

Bu unsuru piyasada bulmak kolaydır ve hepsinden önemlisi oldukça ucuzdur. Ana işlevi, saksıların ve bahçe topraklarının görünümünü iyileştirmektir. Ayrıca drenajı kolaylaştırır ve sıcak havalarda bitkileri serin tutar. Ek olarak, nötr pH’ı toprak besinlerini etkilemez.

Bitkinin türüne bağlı olarak, faydalarını artırmak için onu organik substratlarla karıştırmak isteyebilirsiniz. Ancak, köklerin normal gelişimini engelleyebileceğinden kış mevsiminde dikkatli olun.

Bu malzemeyi mutlaka denemelisiniz!

İlginizi çekebilir ...
Bahçe Toprağı Çeşitleri ve Özellikleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bahçe Toprağı Çeşitleri ve Özellikleri

Dikeceğiniz bitki ne olursa olsun bahçe toprağı çeşitlerini ve özelliklerini bilmek, ekinlerinizin daha iyi büyümesini sağlar.